تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: اثبات مشتق و پیوستگی در اعداد مختلط
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان من دنبال حل این دو تا مسئله هستم.
ممنون میشم کمکم کنید.

1- نشان دهید توابع Re (z) ، Im (z و قدر مطلق z در هیچ نقطه ای مشتق پذیر نیستند.
2- نشان دهید f(z) = |z| ^2 تنها در نقطه z = 0 + 0i مشتق پذیر است.

Rolleyes
(27 مهر 1392 01:20 ب.ظ)ka1366 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام دوستان من دنبال حل این دو تا مسئله هستم.
ممنون میشم کمکم کنید.

۱- نشان دهید توابع Re (z) ، Im (z و قدر مطلق z در هیچ نقطه ای مشتق پذیر نیستند.
۲- نشان دهید f(z) = |z| ^2 تنها در نقطه z = 0 + 0i مشتق پذیر است.

Rolleyes

شرط اینکه یه تابع مشتق پذیر باشه اینه که مشتقات جزئی u و v پیوسته باشن و همچنین در شرایط کوشی ریمان صدق کنن، شما کافیه اینا رو چک کنین.
برای سوال اولتون علاوه بر چیزی که snowBlind گفتن ، از تعریف مستقیم مشتق هم میتونید استفاده کنید :
[tex]lim_{z \to z_0} \frac{f(z)- f(z_{0})}{z - z_{0}}[/tex]
و با استفاده از این خاصیت حد که " باید از همه ی جهات دارای حد باشه و با هم برابر باشن" وجود حد رو نقض کنید. اینجوری اثبات میشه که مشتق پذیر نیست.

برای سوال دوم هم باز از همین روش استفاده کنید و در نهایت میبینید که فقط زمانی که z=0 باشه این حد وجود داره .
اول اینکه در هر تاپیک یه سوال بپرسید. اما بعد:
لطفا" شرایط کشی ریمان را در هر دو فرم کارتزین و قطبی حفظ کنید.
هرگاه خواستید اثبات عدم وجود مشتق را بکنید کافیست بسادگی مشتق بگیرید و عدم امکان شرایط کشی ریمان را ببینید.
[tex]z=x iy, w=u iv ,w=Imz\Rightarrow w=y\Rightarrow u=0,v=y\Rightarrow u_{x}=0,v_{y}=1[/tex]
پس امکان تساوی صفر با یک وجود نداره پس مشتق نداره.
Rez هم خودتون حل کنید.
و سومیش:
[tex]z=re^{i\theta } , w=u iv ,w=\left |z \right |\Rightarrow w=r\Rightarrow u_{r}=1,v_{\theta }=0[/tex]
وباز امکان تساوی صفر و یک نیست.
اینکه تشخیص بدین کجا باید فرم قطبی و کجا کارتزین استفاده کنید به مهارت شما بستگی داره.
اما سوال دوم:
[tex]z=re^{i\theta }\Rightarrow f(z)=r^{2}\Rightarrow u=r^{2},v=0[/tex]
وجود مشتق علاوه بر اینکه شرایط کشی ریمان را لازم داره باین هم نیاز داره که مشتقات جزئی پیوسته باشند. حالا اگه uوv را نگاه کنید هر دو پیوسته هستند . پس فقط شرایط کشی ریمان باید برقرار باشه .
[tex]u_{r}=2r,v_{\theta }=0[/tex]
شرایط کشی ریمان قطبی میگه:
[tex]u_{r}=\frac{1}{r}v_{\theta },v_{r}=-\frac{1}{r}u_{\theta }[/tex]
و داریم:
[tex]u_{r}=2r,v_{r}=0,u_{\theta }=0,v_{\theta }=0\Rightarrow r=0[/tex]
و این یعنی اینکه فقط در مبدا برقراره و بنابراین فقط در مبدا مشتقپذیره.
لینک مرجع