تالار گفتمان مانشت
ضرب سیستم مکمل۲ با روش ADD&SHIFT - نسخه‌ی قابل چاپ

ضرب سیستم مکمل۲ با روش ADD&SHIFT - sos006 - 11 دى ۱۳۸۹ ۰۹:۱۶ ب.ظ

با عرض سلام.من سر کلاس معماری حاضر نشدم.حالا چند تا مشکل دارم.دوستان بزرگوار لطف کنن راهنماییم کنن.ممنون

ص۹ کتاب پوران تو قسمت ضرب سیستم مکمل ۲ گفته که این روش درواقع همان روش add&shift است با این تفاوت که شیفت حسابی بجای شیفت منطقی لازم است.من ضرب سیستم مکمل ۲ با روش add&shift و شیفت حسابی رو امتحان کردم جواب نداد(نتیجه مشابه روش قلم و کاغذ با گسترش حاصلضربهای جزئی نشد!)

چند تا سوال از فصل محاسبات کتاب معماری پوران:ضرب سیستم مکمل۲ با روش ADD&SHIFT - ف.ش - ۱۲ دى ۱۳۸۹ ۱۲:۲۳ ب.ظ

ضرب دودویی جدول صفحه ۳۴۱
فکر کنم منظور شما ضرب بوت باشه که شیفت داره جدول صفحه ۳۴۴
توی کتاب پوران پژوهش هم در مورد ضرب بوث توضیح داده.

RE: چند تا سوال از فصل محاسبات کتاب معماری پوران:ضرب سیستم مکمل۲ با روش ADD&SHIFT - sos006 - 12 دى ۱۳۸۹ ۰۱:۴۸ ب.ظ

فکر میکنم که شما متوجه عرض بنده نشده اید.
من گفتم که تو کتاب پوران گفته شده ضرب سیستم مکمل ۲ رو هم میشه:
۱- از طریق روش قلم و کاغذ بهمراه افزایش علامت انجام داد
۲-با استفاده از همان روش Add&Shift .با این تفاوت که بجای شیفت منطقی در اینجا شیفت حسابی اعمال میکنیم.
خوب من هم همین کار رو انجام دادم و ضرب رو با هردو روش فوق انجام دادم ولی نتیجه حاصله یکسان نبود. میخوام بدونم که اشتباهم کجاست؟
مثال:ضرب دو عدد با استفاده از روش اول:
۱۰۰۱۱
*
۰۱۰۱۱
----------------
۱۱۱۱۱۱۰۰۱۱
۱۱۱۱۱۰۰۱۱
۰۰۰۰۰۰۰۰
۱۱۱۰۰۱۱
۰۰۰۰۰۰ اینها از سمت چپ مثلا ترازند. بدلیل تفاوت اندازه کاراکترهای ۰ و ۱ یه خورده نامرتبه
---------------
۱۱۰۱۱۱۰۰۰۱ که -۱۴۳ میباشد .۱۴۳=۰۰۱۰۰۰۱۱۱۱

حالا همین عملیات رو با روش دوم انجام میدم.اما نتیجه میشه: ۰۰۰۱۱۰۱۰۰۰۱

که باهم یکسان نیستند!

چند تا سوال از فصل محاسبات کتاب معماری پوران:ضرب سیستم مکمل۲ با روش ADD&SHIFT - ف.ش - ۱۲ دى ۱۳۸۹ ۰۴:۳۲ ب.ظ

صفحه ۳۳۸ موریس مانو قسمت ضرب این مطلب رو عنوان کرده و یه مثال هم حل کرده میتونید اون مثال رو واسه خودتون حل کنید ببینید ایراد کار کجاست.