تالار گفتمان مانشت
سوال از Npda - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال از Npda - mi1s0n - 06 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۲۱ ب.ظ

سلام کسی می تونه برای زبان زیر Npda رسم کنه؟تو تمرین ۴ بخش ۱ فصل ۷ ویرایش ۴ لینزه (صفحه ۱۷۲)
لطفا نگید از حل تمرینش ببین چون حلش رو ندارم فقط جواب سوال رو بگید.(با شکل)
کد:
L = {w:2na(w)<nb(w)<3na(w)}

سوال از Npda - Bache Mosbat - 06 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۲۷ ب.ظ

علامت مساوی نداره؟ (کوچیکتر مساوی یا بزرگتر مساوی؟) چون اینجوری جواب نداره.

سوال از Npda - Jooybari - 06 خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۳۴ ب.ظ

سلام. حالت شروع این ماشین [tex]q_0[/tex] و حالت پایانی [tex]q_4[/tex] هست. Z رو هم انتهای پشته درنظر گرفتم. پرانتز سمت چپ رشته ورودی و حرف بالای پشته و پرانتز سمت راست حرفیه که وارد پشته میشه:

[tex]q_0(b,Z)\to q_0(bZ)[/tex]
[tex]q_0(b,b)\to q_0(bb)[/tex]
[tex]q_0(a,Z)\to q_1(aaaZ)[/tex]
[tex]q_0(a,b)\to q_6(\lambda)[/tex]
[tex]q_6(\lambda,b)\to q_7(\lambda)[/tex]
[tex]q_7(\lambda,b)\to q_1(\lambda)[/tex]
[tex]q_6(\lambda,Z)\to q_1(aaZ)[/tex]
[tex]q_7(\lambda,Z)\to q_1(aZ)[/tex]

[tex]q_1(a,Z)\to q_1(aaaZ)[/tex]
[tex]q_1(a,Z)\to q_1(aaZ)[/tex]
[tex]q_1(a,a)\to q_1(aaaa)[/tex]
[tex]q_1(a,a)\to q_1(aaa)[/tex]
[tex]q_1(b,Z)\to q_1(bZ)[/tex]
[tex]q_1(b,b)\to q_1(bb)[/tex]
[tex]q_1(b,a)\to q_1(\lambda)[/tex]
[tex]q_1(a,b)\to q_2(\lambda)[/tex]
[tex]q_2(\lambda,b)\to q_1(\lambda)[/tex]
[tex]q_2(\lambda,b)\to q_3(\lambda)[/tex]
[tex]q_3(\lambda,b)\to q_1(\lambda)[/tex]
[tex]q_2(\lambda,Z)\to q_1(aZ)[/tex]
[tex]q_2(\lambda,Z)\to q_1(aaZ)[/tex]
[tex]q_3(\lambda,Z)\to q_1(Z)[/tex]
[tex]q_3(\lambda,Z)\to q_1(aZ)[/tex]

[tex]q_1(a,a)\to q_4(aaa)[/tex]
[tex]q_1(a,Z)\to q_4(aaZ)[/tex]
[tex]q_1(a,b)\to q_5(\lambda)[/tex]
[tex]q_1(\lambda,b)\to q_4(\lambda)[/tex]
[tex]q_1(\lambda,a)\to q_4(aa)[/tex]
[tex]q_4(b,a)\to q_4(\lambda)[/tex]
[tex]q_4(\lambda,a)\to q_8(a)[/tex]
[tex]q_4(\lambda,b)\to q_8(b)[/tex]

توضیحش خیلی زیاده. مشخصه که رشته های پذیرفته حداقل ۲تا a دارن که توی شرط صدق بکنن. ار [tex]q_0[/tex] به [tex]q_1[/tex] به ازای یک a سه تا a توی پشته میریزه (یا به همین نسبت b خط میزنه) و از [tex]q_1[/tex] به [tex]q_4[/tex] به ازای یک a دوتا a توی پشته میریزه (یا b خط میزنه). توی حلقه هم ۲ یا ۳تا اضافه میکنه. سوال سختی بود و پیاده سازیش مشکل بود. حالت [tex]q_8[/tex] هم برای وقتیه که با تمام شدن رشته، پشته خالی نشده باشه.

سوال از Npda - mi1s0n - 07 خرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۵۱ ق.ظ

اوفف چقدر زیاد!!
من مساوی هاشو اشتباهی نذاشتم
اگه برای یه مثال ساده تر مثلا na(x) < nb(x) < 2na(x)
یه توضیحی میدادید خیلی خوب می شد برم ببینم اینو می فهمم یا نه!!
Lakikharin عزیز خیلی ممنونم ازت که وقت گذاشتی
موفق باشی

سوال از Npda - Jooybari - 07 خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ

اگه مساوی داشت خیلی ساده تر بود. اگه قراره مساوی نداشته باشه باید حداقل یکبار به ازای یک b سه تا a و یکبار هم برای یک b دوتا a خط بزنیم.

الگوریتممو توضیح میدم:
۱- هر تعداد b در ابتدا میگیره توی پشته پوش میکنه.
۲- اولین a رو که گرفت شرط های زیر رو چک میکنه و بعد به حالت بعدی میره:
الف: اگه توی پشته Z بود، سه تا a به پشته اضافه میکنه.
ب: اگه توی پشته b بود، درصورتی که تعداد b های پشته حداقل سه تا بود، سه تا از b هارو خط میزنه. اگرم کمتر از سه تا بود، b هارو خط زده و به اندازه اختلاف b ها تا سه، a به پشته اضافه میکنه. مثلاً اگه یه b داشتیم، اونو خط میزنه و دوتا a به پشته اضافه میکنه.
۳- هر تعداد b که دید یا از پشته a خط میزنه و یا یه b به پشته اضافه میکنه که حذف یا اضافه کردن a یا b به پشته بستگی داره. اگه a دید هم یا دو یا سه تا a اضافه میکنه و یا دو یا سه تا b خط میزنه.(شرط خط زدن درصورتی که تعداد b کافی نبود مشابه حالت "ب" میشه. یعنی a اضافه میکنه.) حالا که نگاه میکنم بعضی از حالات ماشین اصلاً اتفاق نمی افته. ولی توی رشته ها تاثیر نداره. اضافی هارو پاک کردم. (شرط اینکه توی پشتمون a و b رو بطور همزمان نداریم رو درنظر نگرفته بودم.)
۴- آخرین a رو گرفته و با چک کردن محتوای پشته، یا دوتا b خط میزنه و یا یه b خط میزنه و یه a اضافه میکنه و یا دوتا a اضافه میکنه.
۵- در آخر هم به ازای b های باقی مونده a هارو خط میزنه. و اگه رشته تموم شد و پشتمون خالی نبود به حالت تله میره.

چون ماشینمون نامعینه، رشته های درست رو در حالتی که با آخرین a به حالت پایانی بره و با b های باقیمونه توی حالت پایانی بمونه رو قبول میکنه.

اگه سوال دومتون (مثال ساده تر مثلا na(x) < nb(x) < 2na(x) )مساوی داشته باشه ساده تره. باید به ازای هر b یا یک و یا دو a خط بزنیم. گرامرش میشه:

[tex]S\to SS|aSb|bSa|aSaSb|aSbSa|bSaSa|\lambda[/tex]

تبدیل گرامر به ماشین پشته ای هم سادست. اول یه S توی پشته پوش میکنیم و از q0 به q1 میریم و روی یک حلقه از q1 به خودش تمام قوانین گرامرو مینویسیم و با نال درصورت خالی بودن پشته به حالت پایانی میریم.

RE: سوال از Npda - fa_karoon - 22 مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۴۹ ب.ظ

سلام دوستان
سوال ۴ قسمت h فصل ۷ بخش ۱ تمرینات لینز آیا ماشینش رو درست رسم کرده؟ هر رشته ای رو مثال می زنم پذیرفته نمی شه؟
سوال اینه ماشین npdaبرای زبان روبه رو بنویسید[tex]L={w:n_{a}(w)=2n_{b}(w)}[/tex]
تصویر ماشینش رو هم ضمیمه می کنم

[attachment=6068]

سوال از Npda - Jooybari - 22 مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۱۲ ب.ظ

سلام. منظورتون از [tex](q_0,b,0)\to(q_1,0)[/tex] چیه؟ ماشینتونو اصلاح میکنم. حالت های مرتبط با q1 رو حذف کنید و به این شکل بنویسید:

[tex](q_0,b,0)\to(q_1,\lambda)[/tex]
[tex](q_1,\lambda,0)\to(q_0,\lambda)[/tex]
[tex](q_1,\lambda,z)\to(q_0,1z)[/tex]
[tex](q_1,\lambda,1)\to(q_0,11)[/tex]

یعنی بجای یک b یا باید دوتا a خط بزنیم (دوتا صفر خط بزنیم) و یا یه a خط زده و یه b اضافه کنیم (یه صفر خط زده و یه ۱ اضافه کنیم) و یا دوتا b اضافه کنیم (دوتا ۱ اضافه کنیم). این حالات به دو سمبل بالایی پشته بستگی داره.

RE: سوال از Npda - javadem - 22 مرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۵۰ ب.ظ

ماشینی که فرستادید صحیح هست و فکر نمیکنم نیازی به تصحیح داشته باشه.
q0 که نیاز به توضیح نداره.
اما از اونجا که مشکل داشتید توضیح میدم. وقتی b میاد و بالای پشته ۰ هست تغییر وضعیت میدیم و دوباره اون صفر رو میریزیم داخل پشته، اما این تغییر وضعیت مشخص میکنه که یکی از دو b مربوط به ۰ دریافت شده حالا اگر حرف بعدی b نباشد تمام a ها رو مثل همون وضعیت q0 دریافت میکنه و بعد با رسیدن به اولین b صفری که (حتما) بالای پشته هست رو بر میداره و تغییر وضعیت میده به همون q0 .
این دقیقا کاری بود که ماشین باید انجام میداد.

یک مثال :
رشته ababbb
(q0,ababbb,z) ->(q0,babbb,0z)->(q1,abbb,0z)-> (q1,bbb,00z)->(q0,bb,0z)->(q1,b,0z)->(q0,lambda,z)->(qf,lamda,z)

RE: سوال از Npda - Jooybari - 23 مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۴۵ ق.ظ

(۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۵۰ ب.ظ)javadem نوشته شده توسط:  یک مثال :
رشته ababbb
(q0,ababbb,z) ->(q0,babbb,0z)->(q1,abbb,0z)-> (q1,bbb,00z)->(q0,bb,0z)->(q1,b,0z)->(q0,lambda,z)->(qf,lamda,z)

ببخشید ولی این رشته ۲ تا a و ۴ تا b داره. این رشته جزء زبان نیست. این ماشین baa رو هم قبول میکنه (که جزء زبانه و میتونم بگم جای a و b عوض نشده). همینطور baaabb رو.

سوال از Npda - javadem - 23 مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۵۳ ق.ظ

اوه بله کاملا صحیح میفرمایید.
عذر میخوام.

سوال از Npda - fa_karoon - 24 مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۰۵ ق.ظ

سلام ممنون از دوستانی که پاسخ دادند، من هنوز مشکل دارم، اما آیا قبول دارید که ماشینش مشکل داره؟
بعد یه سوال دیگه ، آیا امکان داره وقتی مثلا رشته ی abbaaa رو داریم بعد از اینکه a میاد خوب ۰ می ره تو پشته،b که میاد ۰ برداشته می شه و جاش لامبدا گذاشته می شه حالا ما تو q1 هستیم و می خواد b دوم بیاد اما حالتی نداریم که با آمدن b بالای پشته z باشه، در این حالت آیا مجازیم از حالت (lambda,z/1z) برای رفتن به q0 استفاده کنیم و بعد کار را با q0 ادامه دهیم؟

(در مثال و سوال این پستم پیگیری حالت ها رو براساس تغییراتی که جناب جویباری فرموده بودند بیان کردم)

RE: سوال از Npda - Jooybari - 24 مرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۱۵ ب.ظ

(۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۰۵ ق.ظ)fa_karoon نوشته شده توسط:  سلام ممنون از دوستانی که پاسخ دادند، من هنوز مشکل دارم، اما آیا قبول دارید که ماشینش مشکل داره؟
بعد یه سوال دیگه ، آیا امکان داره وقتی مثلا رشته ی abbaaa رو داریم بعد از اینکه a میاد خوب ۰ می ره تو پشته،b که میاد ۰ برداشته می شه و جاش لامبدا گذاشته می شه حالا ما تو q1 هستیم و می خواد b دوم بیاد اما حالتی نداریم که با آمدن b بالای پشته z باشه، در این حالت آیا مجازیم از حالت (lambda,z/1z) برای رفتن به q0 استفاده کنیم و بعد کار را با q0 ادامه دهیم؟

(در مثال و سوال این پستم پیگیری حالت ها رو براساس تغییراتی که جناب جویباری فرموده بودند بیان کردم)

درسته. بعد یک b میگیریم و پشتمون میشه ۱۱۱ و با گرفتن سه تا a پشتمون خالی میشه و به حالت پایانی میریم.