تالار گفتمان مانشت
آزاد ۸۰ - نسخه‌ی قابل چاپ

آزاد ۸۰ - BJS - 19 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۴:۴۳ ب.ظ

سلام
اطفا راهنمایی کنید
فرض کنید زبان L1 , L2زبان های نوع دوم قطعی باشند . کدامیک از عبارات زیر غلط است
۱-L1UL2ممکن است زبان نوع دوم غیر قطعی باشد
۲-[tex]L={W|aW\epsilon L1 , a\epsilon \sum }{}[/tex]ممکن است یک زبان نوع دوم قطعی باشد.
۳-زبان [tex]\bar{L}[/tex] لزوما یک زبان نوع دوم قطعی نیست.
۴-[tex]L1\bigcap L2[/tex] ممکن است یم زبان نوع دوم غیر قطعی باشد
جواب زده گزینه یک
اما به نظرم گزینه ۳/۴ درسته ConfusedHuh

تست آزاد ۸۰ - yaser_ilam_com - 19 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۷:۵۶ ب.ظ

لطفا با دقت بخونید و مستدل نظر بدید نمی دونم سوال رو درست زدید یا نه من روش بحث میکنم ببینیم چند تا از گزینه ها درست و غلطه

این مثال لینز ویرایش سوم ص ۱۸۵ هستش [tex]L1=\left \{ a^{n}b^{n} , n\geq 0 \right \}[/tex] و [tex]L2=\left \{ a^{n}b^{2n} , n\geq 0 \right \}[/tex]

هر دو قطعی (قطعی بودن هر دو در کتاب لینز امده)هستند دقیقا کتاب لینز به اجتماع اشاره کرده و مستدل ثابت کرده اجتماع اینها غیر قطعی هستش اما...

اما [tex]L=\left \{ a^{n}b^{n},n\geq 1 \right \}\cup \left \{ a \right \}[/tex] که تمرین ۴ لینز ص ۱۸۷ هست میگه اجتماع دو زبان قطعی ، قطعی هست

لذا گزینه اول درست هست و جواب ما نمی تونه باشه Huh

نکته : ببین بنابر قضیه(تمرین لینز ص ۱۸۸) هرگاه [tex]L1[/tex] نوع دوم قطعی و [tex]L2[/tex] منظم انگاه اجتماع حتما قطعی نوع دوم است

نکته : ببین بنابر قضیه(تمرین ۶ لینز ص ۱۸۷) هرگاه [tex]L1[/tex] نوع دوم قطعی آنگاه [tex]L^{*}[/tex] نوع دوم قطعی هست

در مورد گزینه ۲ : تمرین ۱۶ لینز ویرایش سوم ص ۲۰۷ ،همین تعریف رو آورده و گفته الزاما نوع دوم قطعی است این حالت قضیه داره ، پس گزینه ۲ غلطه .
گزینه ۳ و۴ هم به نظر من درست هستن و جواب ما نیست من سر جلسه بودم گزینه ۲ رو میزدم

تست آزاد ۸۰ - BJS - 19 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۸:۵۷ ب.ظ

خیلی ممنون از راهنمایتون
اشتباه من رو کلمات لزوما و ممکن است بود.گزینه ۳ رو زدم...با خودم گفتم تحت عمل مکمل بسته است...اما ممکن گفته...یعنی در شرایطی هم مکملش هم قطعی نمی شود که درست می شه

تست آزاد ۸۰ - yaser_ilam_com - 21 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۹:۱۳ ب.ظ

دقیقا درست متوجه شدید اینا رو بهش میگن بازی با کلمات بسیار باید مراقب بود
موفق باشید