تالار گفتمان مانشت
تست از هرس آلفا و بتا کنکور مهندسی ۸۹ - هوش - نسخه‌ی قابل چاپ

تست از هرس آلفا و بتا کنکور مهندسی ۸۹ - هوش - shahryar - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۸:۵۷ ق.ظ

سلام دوستان.
این سوال مربوط به کنکور ۸۹ است.
سنجش گفته گزینه ۳ درست است.کتاب هوش پوران (مهدیه شادی)هم گفته گزینه ۴ درسته.ولی به نظر من گزینه های ۲و۳و۴ درست هستند.نظر شما درباره این سوال چیه؟
[attachment=82]

هرس آلفا و بتا - Soheil - 18 آبان ۱۳۸۹ ۱۰:۵۱ ق.ظ

من هم سر کنکور به این نتیجه رسیدم که ۴ درسته! اتفاقا منبع من هم مهدیه شادی بود!

هرس آلفا و بتا - javadjj - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۱:۲۴ ب.ظ

من سر جلسه با قطعیت بسیار به گزینه ۲ رسیدم با توجه به تسلطی که تو این هرس داشتم و حتی به دو تا از دوستان هم یاد دادم بعد از جلسه اون دوتا گفتند گزینه ۴ میشه که تو کلید اولیه بود ۴ اما در کلید نهایی شد گزینه ۳

بیایید دوباره بررسی دقیق کنیم من خبرشو میدم

هرس آلفا و بتا - yasemi - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۳:۴۵ ب.ظ

با اون چیزای که ما یاد گرفتیم کاملا با حرف آقا جواد موافقم هم ۲ و هم ۳ و هم چهار درسته هیچ کدوم هرس نمیکنن!!!!

هرس آلفا و بتا - raha - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۸:۲۶ ب.ظ

سلام
چون توی سوال گفته مابین ۱ تا ۱۵ می فهمیم حداقل مقدار ۱ هست پس توی گزینه ۲ , ۴ بعد از ملاقات اولین max که ۱ هست دیگه دوتای بعدی هرس میشن چون از ۱ که کمتر نمیتونن باشن ؛ درگزینه ۱ هم ۵ و ۱۴ هرس میشن.

RE: هرس آلفا و بتا - raha - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۹:۴۹ ب.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۹:۴۳ ب.ظ)yasemi نوشته شده توسط:  من که نفهمیدم چی گفتید ؟ خوب شاخه اول max=1 میکنه اما شاخه های بعد چی چرا باید هرس بشن ؟
ببینید وقتی ۱ رو دیدیم ،min پدر باید کمترین مقدار رو انتخاب کنه که چون از ۱ کمتر نداریم بقیه فرزنداش هرس میشن.

RE: هرس آلفا و بتا - raha - 18 آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۱۱ ب.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۱۰:۱۸ ب.ظ)yasemi نوشته شده توسط:  اما این با قانون هرس نمیخونه ؟
چرا نمیخونه ما اینجا آلفا بتا داریم با یه پیش شرط اضافه که مقدار مینیمم و ماکزیمم هر گره رو هم تعیین کرده. الفا بتا هم چیزی جز بررسی شرط نیست حالا یه شرط اضافیم روشSmile
به بیان بهتر هرس یعنی چیدن شاخه های زائد‌، وقتی ما توی اولین زیرشاخه کمترین مقدار ممکن رو می بینیم مسلماً همون مقدار میشه min و دیگه بررسی بقیه زیرشاخه‌ها زائده.

هرس آلفا و بتا - bijibuji - 13 آذر ۱۳۸۹ ۱۲:۴۰ ب.ظ

دقیقا همینه که توضیح دادن. دقت کنید که وقتی ماکزیمم و می نیمم مشخص می شه، قانون همیشگی توسعه پیدا می کنه و گره های بیشتری هرس می شن.
مثلا در قانون معمولی هرس آلفا و بتا، همیشه زیر درخت سمت چپ تحت هر شرایطی همه گره هاش ملاقات می شه (در همین شکل درخت سه سطحی). این طبیعیه، چون باید مقدارزیر درخت اول معلوم بشه و بقیه زیر درخت‌ها با توجه به اون هرس بشن.
اما اینجا داریم هرس رو توسعه می دیم و همون زیر درخت اول هم بطور کامل ملاقات نمی شه.
نکته اش ظریفه. با هرس همیشگی که یاد داشتی اگر بخوای تست رو بزنی اشتباه می زنی. سر جلسه وقت فکر کردن به این چیزها نیست. باید این نکات رو از قبل خودت استخراج کنی اونجا فقط تست رو بزنی تو گوش اش

هرس آلفا و بتا - zohreh - 27 دى ۱۳۸۹ ۰۲:۰۰ ب.ظ

سلام دوستان
من تازه هوش مصنوعی رو خوندم و امسال هم اولین سالیه که شرکت می کنم، منم تو این سوال مشکل دارم چون اصلا صورت سوال رو متوجه نمیشم... میشه توضیح بدین؟؟؟؟

هرس آلفا و بتا - bijibuji - 27 دى ۱۳۸۹ ۰۴:۴۳ ب.ظ

توضیح من رو بخونین متوجه می شین
مقادیر وقتی محدود هستن یعنی دیگه نیاز نیست بعضی مقادیر رو بررسی کنید تا بتونید هرس کنید
در حالت عادی تنها محدودیت، مقادیر گره جد هستند که باعث انجام برش می شن
در اینجا یه محدودیت اضافه شده و اون هم بازه مقادیر معتبر هست

RE: هرس آلفا و بتا - bijibuji - 07 بهمن ۱۳۸۹ ۱۱:۲۲ ب.ظ

(۰۶ بهمن ۱۳۸۹ ۱۰:۳۱ ب.ظ)mahdieh67 نوشته شده توسط:  بچه‌ها در مورد این سوال اقای رهنمون معتقده که اگر همه برگ‌ها به طور صعودی سیر کنند مثلا تو گزینه دوم سمت چپ ترین زیر درخت که می خواین مین انتخاب کنین بصورت صعودی افزایش داره. پس هیچ حذفی ندارن. ولی اگه دقت کنین گزینه سه زیر درخت سمت راستش نزولیه....

برای اعمال بیشترین حذف باید گره های min فرزندان صعودی و گره های Max فرزندان نزولی داشته باشن

هرس آلفا و بتا - iman30v - 12 مهر ۱۳۹۰ ۰۳:۲۶ ب.ظ

گزینه ۲ و ۳ و ۴ درسته.
گزینه‌ها ایراد داره.

هرس آلفا و بتا - fatima1537 - 09 آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۵۵ ق.ظ

به نظر من گزینه ۴ درسته(البته گزینه ۲ هم درسته ولی مفهوم ۴ کاملتره!)-توضیح روش حل خودم:اگر ریشه رو max درنظر بگیریم و سطح دوم رو min‌، باید همه برگها در همه شاخه‌ها بررسی شوند تا ابتدا برگ minimum در مرحله اول انتخاب بشه-و در سطح بالاتر (یعنی ریشه) دوباره همه گرهها باید بررسی شوند تا گره maximumانتخاب شود.

به طور کلی در هرس آلفابتا اگر یک سطح(سطح بالاتر)maxباشد و سطح بعدی(پایین‌تر مثلا برگها)min باشد‌، یک زیر درخت یا شاخه به شرطی هرس خواهد شد که‌: مقدارش از مقدار از مقداری که قبلا به مرحله بالاتر صعود کرده کمتر باشد
و اگر بالعکس‌، سطح بالاتر minباشد و سطح پایینتر(برگها)maxباشند، یک شاخه به شرطی هرس خواهد شد که‌: مقدارش از مقدار از مقداری که قبلا به مرحله بالاتر صعود کرده بیشتر باشد

RE: هرس آلفا و بتا - yarandish - 03 آذر ۱۳۹۰ ۰۵:۳۶ ب.ظ

(۰۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۵۵ ق.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  به نظر من گزینه ۴ درسته(البته گزینه ۲ هم درسته ولی مفهوم ۴ کاملتره!)-توضیح روش حل خودم:اگر ریشه رو max درنظر بگیریم و سطح دوم رو min‌، باید همه برگها در همه شاخه‌ها بررسی شوند تا ابتدا برگ minimum در مرحله اول انتخاب بشه-و در سطح بالاتر (یعنی ریشه) دوباره همه گرهها باید بررسی شوند تا گره maximumانتخاب شود.

به طور کلی در هرس آلفابتا اگر یک سطح(سطح بالاتر)maxباشد و سطح بعدی(پایین‌تر مثلا برگها)min باشد‌، یک زیر درخت یا شاخه به شرطی هرس خواهد شد که‌: مقدارش از مقدار از مقداری که قبلا به مرحله بالاتر صعود کرده کمتر باشد
و اگر بالعکس‌، سطح بالاتر minباشد و سطح پایینتر(برگها)maxباشند، یک شاخه به شرطی هرس خواهد شد که‌: مقدارش از مقدار از مقداری که قبلا به مرحله بالاتر صعود کرده بیشتر باشد

جواب نهایی و درست این سوال گزینه ۳ هستش
،نکاتی رو که شما گفتید کاملا درسته اما در هرس کردن این سوال باید به این نکته توجه داشته باشید:
مقادیر وقتی محدود هستن یعنی دیگه نیاز نیست بعضی مقادیر رو بررسی کنید تا بتونید هرس کنید
در حالت عادی تنها محدودیت، مقادیر گره جد هستند که باعث انجام برش می شن
در اینجا یه محدودیت اضافه شده و اون هم بازه مقادیر معتبر هست "(نقل از bijibuji )

جواب شما در صورتی درسته که این سوال فرض اینکه امتیازات بین ۱ تا ۱۵ هست را نداشته باشد .

هرس آلفا و بتا - marzieh - 20 دى ۱۳۹۰ ۰۲:۰۷ ب.ظ

به نظر منم گزینه ۳ درسته چون بیشترین حذف برای گره مینیمم زمانی است که گره‌ها ترتیب صعودی داشته باشند پس کمترین حذف زمانی است که ترتیب نزولی داشته باشند (البته این نتیجه گیری خودمه .. هنوز با نقضش روبرو نشدم) .. اما گره های زیر شاخه‌ی اولی در گزینه ۳ همه بررسی می شوند و در ۲ زیر شاخه بعدی گره‌ها به ترتیب نزولی اند ..