تالار گفتمان مانشت
تعداد عناصر رابطه - نسخه‌ی قابل چاپ

تعداد عناصر رابطه - saria - 17 آبان ۱۳۸۹ ۰۴:۳۹ ب.ظ

مجموعه n......1=A
را در نظر بگیرید رابطه R روی R2 به صورت زیر تعریف شده
a,b R c,d <---->
a<c یا
a=c , b<=d
تعداد عناصر این رابطه چند تا است؟
پوران سوال ۴۰ ص ۱۹۵

تعداد عناصر رابطه - ف.ش - ۱۷ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۴۷ ب.ظ

من کتاب پوران رو ندارم اما فکر نمیکنم این سوال تست کنکور باشه!اگه تست کنکور نیست بیخیالش بشین چون تستهای تالیفی اصلا توصیه نمیشه.سعی کنید تستهای سالهای قبل (و بعد Big Grin )رو بزنید.

دوستان اگه تستی میگذارید لطفا اینکه مربوط به چه سالی هست رو هم بنویسید تا توی هر کتابی که استفاده میکنیم پیداش کنیم و به زودتر رسیدن شما به جواب هم کمک میکنه!

RE: تعداد عناصر رابطه - saria - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۱:۰۵ ق.ظ

(۱۷ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۴۷ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  من کتاب پوران رو ندارم اما فکر نمیکنم این سوال تست کنکور باشه!اگه تست کنکور نیست بیخیالش بشین چون تستهای تالیفی اصلا توصیه نمیشه.سعی کنید تستهای سالهای قبل (و بعد Big Grin )رو بزنید.

دوستان اگه تستی میگذارید لطفا اینکه مربوط به چه سالی هست رو هم بنویسید تا توی هر کتابی که استفاده میکنیم پیداش کنیم و به زودتر رسیدن شما به جواب هم کمک میکنه!
فک کنم تالیفیه جوابش هم ۲^(n+1) هستش میخ.ام بدونم چطور فکر کرده که به این نتیجه رسیده

RE: تعداد عناصر رابطه - raha - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۱:۴۰ ب.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۱:۰۵ ق.ظ)saria نوشته شده توسط:  فک کنم تالیفیه جوابش هم ۲^(n+1) هستش میخ.ام بدونم چطور فکر کرده که به این نتیجه رسیده
سلام
فکر میکنم جواب غلطه چون مثلاً اگه n=1 باشه یک رابطه بیشتر نداریم درحالی که این فرمول ۴ رابطه میده
الف) a<c
a=1 c=2.3,...,n
.
.
a=n-1 c=1
---------------------------
تعداد حالات n-1)*n/2 a,c )
تعداد حالات n b
تعداد حالات n d
--------
تعداد روابط p1: n*n*(n-1)*n/2

ب)a=c & b<=d

b=1 d=1,2.3,...,n
.
.
b=n d=1
-----------------------------

تعداد حالات n+1)*n/2 b,d )
تعداد حالات n a,c
-----------
تعداد روابط P2: n*n*(n+1)/2

تعداد کل روابط p1+p2

تعداد عناصر رابطه - ف.ش - ۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۲:۰۳ ب.ظ

برای حالتی که a<c باشه برای ۱ ما ۰ حالت داریم وبرایn میشه n-1 .
پس ۰+۰۰۰۰۰۰+n-1 که میشه n(n-1)/2

برای حالت دوم a=c‌، برای b<=d برای هر عدد X‌، X حالت داریم جمعا میشه n(n+1)/2 چون مثلا d برای ۳‌، ۱و۲و۳ میتونه باشه.

جمع بزنید میشه n*n

طبق توضیحات RAHA و محاسبات من جواب کتاب غلطه!!

RE: تعداد عناصر رابطه - raha - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۳:۰۰ ب.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۲:۰۳ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  برای حالتی که a<c باشه برای ۱ ما ۰ حالت داریم وبرایn میشه n-1 .
پس ۰+۰۰۰۰۰۰+n-1 که میشه n(n-1)/2

برای حالت دوم a=c‌، برای b<=d برای هر عدد X‌، X حالت داریم جمعا میشه n(n+1)/2 چون مثلا d برای ۳‌، ۱و۲و۳ میتونه باشه.

جمع بزنید میشه n*n

طبق توضیحات RAHA و محاسبات من جواب کتاب غلطه!!
سلام
نه عزیزم n*n نمیشه ؛همون طور که عرض کردم در حالت الف چون b و d هر عددی میتونن باشن n*n حالت در عددی که شما محاسبه کردین(تعداد حالات a,c )ضرب میشه همین طور در قسمت ب چون ما n حالت a=c داریم n در عددی که شما محاسبه کردین(تعداد حالات b,d )ضرب میشه.
موفق باشین.

RE: تعداد عناصر رابطه - saria - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۱:۴۰ ب.ظ)raha نوشته شده توسط:  
(18 آبان ۱۳۸۹ ۰۱:۰۵ ق.ظ)saria نوشته شده توسط:  فک کنم تالیفیه جوابش هم ۲^(n+1) هستش میخ.ام بدونم چطور فکر کرده که به این نتیجه رسیده
سلام
فکر میکنم جواب غلطه چون مثلاً اگه n=1 باشه یک رابطه بیشتر نداریم درحالی که این فرمول ۴ رابطه میده
الف) a<c
a=1 c=2.3,...,n
.
.
a=n-1 c=1
---------------------------
تعداد حالات n-1)*n/2 a,c )
تعداد حالات n b
تعداد حالات n d
--------
تعداد روابط p1: n*n*(n-1)*n/2

ب)a=c & b<=d

b=1 d=1,2.3,...,n
.
.
b=n d=1
-----------------------------

تعداد حالات n+1)*n/2 b,d )
تعداد حالات n a,c
-----------
تعداد روابط P2: n*n*(n+1)/2

تعداد کل روابط p1+p2
شرمنده n از ۰ شروع میشه
با این توضیح واسه n=1 4 تا جواب باید بده که درسته
الان جواب کلی فقط n^2 اضافه داره که شاید یه چیز داره ۲بار حساب میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تعداد عناصر رابطه - ف.ش - ۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۵:۳۵ ب.ظ

منم اول جوابی مثل جواب رها خانوم به ذهنم رسید البته جواب ایشون رو الان دیدم!ولی دیدم خیلی از جواب کتاب پرته!!!
الان که از صفر شروع میشه پس قسمت اول میشه n(n+1/2 , قسمت دوم میشه n+1(n+2/2

که وقتی جمع میزنیم میشه n+1)^2) که همون جواب کتابه!!!

کلا هم منطقیه چون ما n^2 تا زوج مرتب داریم ضرب دکارتی اونها میشه (n^4 )اما جواب شما از این هم زده بالا!!!

RE: تعداد عناصر رابطه - Raman - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۹:۱۰ ب.ظ

بچه‌ها این تست تالیفی است . جوابش گزینه ۱ است ولی نه ۲^(n+1) . خود آقای یوسفی در غلط نامه کتاب گفتن که ۲^(A) صحیح می باشد.
یعنی جواب می شه این:
R یک رابطه ترتیب خطی است و تعداد عناصر آن ۲^(A) است.

تعداد عناصر رابطه - raha - 18 آبان ۱۳۸۹ ۰۹:۴۱ ب.ظ

ببینید اگه مجموعه از صفر هم شروع بشه بازم جواب غلطه
مثال:A={0,1 رو در نظر بگیرید روابط:
که از الف به دست میاد:
abcd
۰۰۱۰
۰۰۱۱
۰۱۱۰
۰۱۱۱
که از ب به دست میاد:
۰۰۰۰
۰۰۰۱
۰۱۰۱
۱۰۱۰
۱۰۱۱
۱۱۱۱
ومجموعاً ۱۰ تا میشه که بازم با شروع از ۰ هم به دست نمیاد
saria@ اگه مجموعه از ۰ شروع میشه در فرمول هایی که نوشتم به جای n بذار n+1
@afagh1389کل حالات میشه۲/(n^4+n^2) که بیشتر از n^4 نیست!!
لطفاً با دقت بیشتری راه حل رو بخونید فکر میکنم درسته.

RE: تعداد عناصر رابطه - saria - 18 آبان ۱۳۸۹ ۱۰:۴۰ ب.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۹:۱۰ ب.ظ)Raman نوشته شده توسط:  بچه‌ها این تست تالیفی است . جوابش گزینه ۱ است ولی نه ۲^(n+1) . خود آقای یوسفی در غلط نامه کتاب گفتن که ۲^(A) صحیح می باشد.
یعنی جواب می شه این:
R یک رابطه ترتیب خطی است و تعداد عناصر آن ۲^(A) است.
تعداد اعضای A^2 =(n+1 ^2

تعداد عناصر رابطه - raha - 18 آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۱۶ ب.ظ

saria مشکل شما حل شد؟ اگه توضیحات کافی نیست یا به نظرتون راه حل اشتباس‌، بگید.

RE: تعداد عناصر رابطه - saria - 19 آبان ۱۳۸۹ ۱۲:۰۸ ق.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۱۶ ب.ظ)raha نوشته شده توسط:  saria مشکل شما حل شد؟ اگه توضیحات کافی نیست یا به نظرتون راه حل اشتباس‌، بگید.
جواب منطقیه
مرسی بابت توضیحات
فکر میکنم که سوال باید محدودتر بشه که با جوابی که خودش داده جور در بیاد مثلا اینکه اگه a<c باشه باید b<d باشه که جوابای کمتریو شامل شه
بازم مرسییییی

RE: تعداد عناصر رابطه - ف.ش - ۱۹ آبان ۱۳۸۹ ۱۲:۳۷ ق.ظ

(۱۹ آبان ۱۳۸۹ ۱۲:۰۸ ق.ظ)saria نوشته شده توسط:  
(18 آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۱۶ ب.ظ)raha نوشته شده توسط:  saria مشکل شما حل شد؟ اگه توضیحات کافی نیست یا به نظرتون راه حل اشتباس‌، بگید.
جواب منطقیه
مرسی بابت توضیحات
فکر میکنم که سوال باید محدودتر بشه که با جوابی که خودش داده جور در بیاد مثلا اینکه اگه a<c باشه باید b<d باشه که جوابای کمتریو شامل شه
بازم مرسییییی
نه نباید محدود‌تر بشه این سوال ربط داره به مقایسه رشته های حرفی یا عددی که از بیت با ارزش شروع میکردیم به مقایسه وقتی میخواستیم بگیم x<y هست اگه اولین بیت پرارزش x کوچکتر بود که حل میشد اگه مساوی بود بیت بعدی رو مقایسه میکردیم.

به هر حال اولش هم گفتم تستهای تالیفی استاندارد نیست و ممکنه مولف یه فرضی رو در نظر گرفته که اشتباه باشه ولی چیزی که سوال میخواسته این بوده که در قسمت اول فقط حالتهایی که a<c میشه رو در نظر بگیریم و با مقادیر b , d کاری نداشته باشیم!

RE: تعداد عناصر رابطه - raha - 19 آبان ۱۳۸۹ ۰۲:۰۱ ق.ظ

(۱۹ آبان ۱۳۸۹ ۱۲:۰۸ ق.ظ)saria نوشته شده توسط:  جواب منطقیه
مرسی بابت توضیحات
بازم مرسییییی
خواهش میکنم.
بله مثلاً اگه در شرط اول b=d=1
و در شرط دوم a=c=1
اضافه بشه - یعنی مساله در حالت اول فقط به a و c و در حالت دوم فقط به b و d وابسته بشه جواب جور در میاد -