تالار گفتمان مانشت
بررسی سوالات مهندسی نرم افزار ۹۱ فناوری اطلاعات - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
RE: مهندسی نرم افزار - it866 - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۱۶ ب.ظ

(۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ)Complement نوشته شده توسط:  سلام، من در کنار کنکور مهندسی کامپیوتر تو این آزمون هم شرکت کردم، به نظرم مهندسی نرم افزار آسون ترین درس کنکور امروز بود، از اونجا که پاسخ‌ها کمی پراکنده هست در زیر سعی کردم سوالات رو به همراه پاسخ احتمالی و درست اونها بیارم که البته دلیلی بر درست بودنش نیست، با این حال سعی کردم گزینه های پاسخ داده شده خودم رو با کتاب مرجع چک کنم.

سوال اول - کدامیک از روش های زیر، روشی برای استخراج خواسته‌ها نیست؟
الف. مشاهده / ب. مصاحبه / ج. تحلیل ریسک / د. ساختن نمونه اولیه

پاسخ: گزینه "ج" صحیح است.
طبق فصل یازدهم (اصول و مفاهیم تحلیل) مهندسی نرم افزار پرسمن مصاحبه، مشاهده، نظارت، مدل سازی و... از روش های استخراج نیازمندی‌ها هستند.

----------

سوال دوم - پیچیدگی سایکلوماتیک گراف جریان روبرو برابر کدامیک از مقادیر زیر است؟ (شکل نمایش داده شده در برگه آزمون اشاره به یک گراف با ۱۳ یال و ۱۰ نود دارد)
الف. ۵ / ب. ۶ / ج. ۷ / د. ۱۱

پاسخ: گزینه "الف" صحیح است.
طبق فصل هفدهم (تکنیک های تست نرم افزار) پرسمن پیچیدگی Cyclomatic یا چرخشی از طریق فرمول زیر محاسبه خواهد شد، ابتدا تعداد یال‌ها و گره‌ها را شمرده و سپس در فرمول وارد می کنیم:
V(G) = E-N+2 >> E=Edge / N=Node >> V(G)=13-10+2=5

----------

سوال سوم - تکنیک تحلیل مقادیر مرزی - Boundary Value Analysis - برای کدامیک از موارد زیر استفاده می شود؟
الف. آزمون جعبه سفید / ب. آزمون جعبه سیاه / ج. تحلیل خواسته‌ها / د. تحلیل امکانپذیری

پاسخ: گزینه "ب" صحیح است.
طبق فصل هفدهم (تکنیک های تست نرم افزار) پرسمن، تکنیک تحلیل مقادیر مرزی Boundary Value Analysis یا به اصطلاح BVA زیر مجموعه ای از تست جعبه سیاه محسوب می شود.

----------

سوال چهارم - در بین انواع وابستگی Coupling که در زیر فهرست شده اند، کدامیک از همه مطلوب‌تر است؟
الف. وابستگی داده ای / ب. وابستگی محتوایی / ج. وابستگی خارجی / د. وابستگی کنترلی

پاسخ: گزینه "الف" صحیح است.
همانطور که مطلعیم در طراحی سعی بر کاهش حداکثری تزویج است و بنظرم می تونیم اینطور فکر کنیم که منظور سوال از مطلوبیت بیشتر میتونسته همین وابستگی کمتر بوده باشه، طبق فصل سیزدهم (اصول و مفاهیم طراحی) پرسمن باید از بروز اتصال محتوایی جلوگیری کرد پس مطلوب نیست. اتصال خارجی ضروری است اما باید به تعداد کمی از پیمانه‌ها محدود شود، پس می توان سعی در کاهش آن را دلیلی بر عدم مطلوبیتش دانست. همچنین تبادل پارامتر بصورت کنترلی امکان انتشار خطا را افزایش می دهد. بنابراین گزینه صحیح همان تزویج داده ای است که وابستگی کم و در نتیجه امکان انتشار خطای پایینی دارد (طبق سوال ۶۲ کنکور فناوری اطلاعات سراسری ۸۶)، پس مطلوب هم هست.

----------

سوال پنجم - فرض کنید که یک تیم مهندسی در حال ایجاد یک سامانه ثبت نام برای یک سازمان است. کدامیک از تصمیمات زیر به احتمال قوی در جریان طراحی سامانه اتخاذ می شود؟
الف. سامانه خواسته‌ها را طبق نیازهای سازمان برآورده کرده است.
ب. سامانه بصورت هفتگی گزارشاتی را برای مدیر سازمان تولید خواهد نمود.
ج. سامانه از استانداردهای خاص سازمان برای ایجاد سیستم‌ها تبعیت خواهد نمود.
د. زیر سامانه واسط کاربر شامل دو زیرسامانه مجزا برای تعامل با انواع مختلف کاربران خواهد بود.

>> من به علت شک بین دو گزینه فعلا نظری در مورد جواب صحیح ندارم.

----------

سوال ششم - فرض کنید نرخ سود سالانه ۷ درصد باشد، اگر در سامانه سیصد میلیون ریال سرمایه گذاری شود، پس از هفت سال ارزش این سرمایه برابر چه مقداری خواهد بود؟

>> من متوجه نشدم این سوال چه ربطی به مهندسی نرم افزار داشت، بیشتر به حسابداری می خورد! Smile به نظرم گزینه های توان دار صحیح نیستند، نظر من جمع سرمایه اصلی با حاصلضرب مقدار سود و مدت سپرده گزاری هست، البته کمی شک دارم، اگه درست باشه و گزینه های بالا هم درست در بیاد، میشه پنج تست درست و یک سفید! Smile

سوال ۶ جوابش میشه ۳۰۰۰۰۰۰ * (۱/۰۷)^۷

مهندسی نرم افزار - shabgard - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۴۰ ب.ظ

سوال شش رو که تقریبا حسابداری بود کلی حال کردم
میشد ۳۰۰۰۰۰۰* (۱/۰۷)^۷

مهندسی نرم افزار - مورتن - ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۳۷ ب.ظ

نه خیر عزیزم. حدود ۳۲۱ میلیون تومن باید بشه . یعنی ۳۰۰ میلیون تومن بعلاوه ۳۰۰ میلیون ضربدر ۷ درصد سود ضربدر ۷ سال. مثل یح حساب سپرده بانکی دیگه که ممکنه بعضیا داشته باشن ماهانه حساب میشه اینجا سالانه اش هست.

RE: مهندسی نرم افزار - k_111 - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۰ ب.ظ

(۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۳۷ ب.ظ)مورتن نوشته شده توسط:  نه خیر عزیزم. حدود ۳۲۱ میلیون تومن باید بشه . یعنی ۳۰۰ میلیون تومن بعلاوه ۳۰۰ میلیون ضربدر ۷ درصد سود ضربدر ۷ سال. مثل یح حساب سپرده بانکی دیگه که ممکنه بعضیا داشته باشن ماهانه حساب میشه اینجا سالانه اش هست.

عزیزم حساب شما برای زمانی هست که هر ماه سود اون ماه رو بگیرم
ولی اینجا سود‌ها رو برداشت نمیکنیم بلکه میگذاریم تو حساب بمونه
و در آخر میگیریم
پس اون سودهایی که تو حساب باقی میمونه هم باید سالی ۷ درصد سود داشته باشند

اگه رشته IT باشی تو اقتصاد مهندسی اینا رو خوندی

مهندسی نرم افزار - مورتن - ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۵ ب.ظ

نه رشتم کامپیوتر بوده اما اینجور که شما میگید باید سود از اینی که من میگم بیشتر بشه اما این فرمول که کمتره

RE: مهندسی نرم افزار - it866 - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۹ ب.ظ

(۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۰ ب.ظ)k_111 نوشته شده توسط:  
(27 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۳۷ ب.ظ)مورتن نوشته شده توسط:  نه خیر عزیزم. حدود ۳۲۱ میلیون تومن باید بشه . یعنی ۳۰۰ میلیون تومن بعلاوه ۳۰۰ میلیون ضربدر ۷ درصد سود ضربدر ۷ سال. مثل یح حساب سپرده بانکی دیگه که ممکنه بعضیا داشته باشن ماهانه حساب میشه اینجا سالانه اش هست.

عزیزم حساب شما برای زمانی هست که هر ماه سود اون ماه رو بگیرم
ولی اینجا سود‌ها رو برداشت نمیکنیم بلکه میگذاریم تو حساب بمونه
و در آخر میگیریم
پس اون سودهایی که تو حساب باقی میمونه هم باید سالی ۷ درصد سود داشته باشند

اگه رشته IT باشی تو اقتصاد مهندسی اینا رو خوندی

اره دقیقا همینطوره!

مهندسی نرم افزار - mohamad.bahmani - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۱۵ ب.ظ

اون سوال ۷% چی شد جوابش؟ ۳۰۰+(۱/۰۷ به توان ۷)؟

RE: مهندسی نرم افزار - k_111 - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۱۷ ب.ظ

(۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۵ ب.ظ)مورتن نوشته شده توسط:  نه رشتم کامپیوتر بوده اما اینجور که شما میگید باید سود از اینی که من میگم بیشتر بشه اما این فرمول که کمتره

این فرمول رو من حفظ نبودم
سر امتحان برای اینکه مطمئن بشم برای خودم یک مثال راحت با اعداد زیر زدم که جواب شد ۱۲۱

مبلغ اولیه:۱۰۰

بهره سالیانه:۱۰%

سال اول: ۱۱۰

سال دوم: ۱۱۰*۱۰%= ۱۱

۱۱+۱۱۰=۱۲۱=۱۰۰*(۲^(۱/۱))
برای دو سال جواب میشود ۱۲۱ که با فرمول فوق همخوانی دارد

RE: مهندسی نرم افزار - saman_t2004 - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۲۶ ب.ظ

به ترتیب گزینه هایی که زدم
تحلیل ریسک
۵
جعبه سفید
۳۰۰(۱/۰۷)^۷
نیازهای سازمان ولی مطمئنم که رابط کاربر بود
داده ای

مهندسی نرم افزار - _Milad_ - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۱۰ ب.ظ

پیچیدگی دوارنی با رابطه E-V+2 میشه ۵/ من اول ۵ رو زدم اما شک کردم و جریان های مخلتف رو شمردم که ۷ تا میشه. کسی با من هم عقیده نیست؟

RE: مهندسی نرم افزار - ارمان - ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۲۷ ب.ظ

(۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ)Complement نوشته شده توسط:  سوال پنجم - فرض کنید که یک تیم مهندسی در حال ایجاد یک سامانه ثبت نام برای یک سازمان است. کدامیک از تصمیمات زیر به احتمال قوی در جریان طراحی سامانه اتخاذ می شود؟
د. زیر سامانه واسط کاربر شامل دو زیرسامانه مجزا برای تعامل با انواع مختلف کاربران خواهد بود.

۱ میشه

RE: مهندسی نرم افزار - siramin - 27 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۲۹ ب.ظ

(۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۲۷ ب.ظ)ارمان نوشته شده توسط:  
(27 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ)Complement نوشته شده توسط:  سوال پنجم - فرض کنید که یک تیم مهندسی در حال ایجاد یک سامانه ثبت نام برای یک سازمان است. کدامیک از تصمیمات زیر به احتمال قوی در جریان طراحی سامانه اتخاذ می شود؟

۱ میشه
نه حاجی
نیازهای سازمان میشه فاز تحلیل، نه طراحی
تو طراحی باید به زیرساختها و معماری هم توجه شه
البته تجربه بنده اینو میگه، از کتابا خبری ندارم
مرسی از دوستان

مهندسی نرم افزار - kamari - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۱۶ ق.ظ

این سوال هم همینو گفته:
سامانه خواسته‌ها را طبق نیازهای سازمان برآورده کرده است.
یعنی نیازها استخراج شده، حالا ما طراحی رو بر طبق نیازها انجام میدیم...
اینم نظر منه...

RE: مهندسی نرم افزار - hamidhamid - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۳۰ ق.ظ

(۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۲۷ ب.ظ)ارمان نوشته شده توسط:  
(27 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ)Complement نوشته شده توسط:  سوال پنجم - فرض کنید که یک تیم مهندسی در حال ایجاد یک سامانه ثبت نام برای یک سازمان است. کدامیک از تصمیمات زیر به احتمال قوی در جریان طراحی سامانه اتخاذ می شود؟

۱ میشه

گزینه ج

RE: مهندسی نرم افزار - fe_atash - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۳۷ ق.ظ

سوالات نرم افزار