تالار گفتمان مانشت
ایده تشخیص این تیپ زبانها (حالات خاص توان روی الفبای یک حرفی) - نسخه‌ی قابل چاپ

ایده تشخیص این تیپ زبانها (حالات خاص توان روی الفبای یک حرفی) - - rasool - - 05 بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۲۷ ق.ظ

هوالعلیم

[تصویر:  64399_1_1379095741.jpg]

زبانهای فوق( از کتاب آقای لینز)‌، همگی نامنظم اند.
آیا ایده‌ی حلشون اینطوریه‌: اگر روی حروف زبان( حالا چه تک باشه مثل اینجا چه نباشه) توان ما بصورت یک تابع بود‌، چون برای محاسبه‌ی اون تابع و بدست آوردن نتیجه اش، نیاز به حافظه داریم لذا کلیه‌ی زبانهای این تیپی نا منظم اند.

متشکرم.

ایده حل این تیپ زبانها - variant20002000 - 05 بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۴۱ ق.ظ

نه نمیشه.......!!!!
چون f(x)=x هم یه تابع است....!
کلاً اینطوری حفظ کن اولاً هر زبان متناهی منظم است... بعدش اگه تونستی یک dfa یا nfa تو ذهنت براش ترسیم کنی حتماً منظمه...! اگه نتونستی نیست Big Grin

RE: ایده حل این تیپ زبانها - - rasool - - 05 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۷ ق.ظ

(۰۵ بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۴۱ ق.ظ)variant20002000 نوشته شده توسط:  چون f(x)=x هم یه تابع است....!
کلاً اینطوری حفظ کن اولاً هر زبان متناهی منظم است... بعدش اگه تونستی یک dfa یا nfa تو ذهنت براش ترسیم کنی حتماً منظمه...! اگه نتونستی نیست Big Grin
خیلی ممنونم از وقتی که گذاشتید.
این راهی که شما می فرمایید درسته . منتها در اینجا من دارم از راه دیگه ای صحبت می کنم.

منظور من از تابع در واقع یک عبارت بر حسب x بود. (به جز خود x)
و من دنبال راه حل حافظه ای هستم. و ظاهرا چون برای محاسبه‌ی اون عبارت و بدست آوردن نتیجه اش، نیاز به حافظه داریم لذا کلیه‌ی زبانهای این تیپی نا منظم اند.
درسته؟

RE: ایده حل این تیپ زبانها - sasanlive - 05 بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۵۳ ب.ظ

تو اینجور سوالا باید نگاه کنی ببینی میتونی زبانو جوری ساده کنی که نیاز به حافظه نامحدود نباشه. یعنی ماشینشو بشه جوری رسم کرد که برای بدست آوردن زبان تو ماشین نیاز به محاسبه عبارات نباشه.
مثلا زبان [tex]a^{n}[/tex] با شرط [tex]n=2k 1[/tex] رو در نظر بگیر.
میشه به این شکل ساده اش کرد [tex](aa)^{*}a[/tex] که میبینی دیگه نیاز به محاسبه در ماشین نیست تا بخواد زبانو بدست بیاره.
یعنی ماشین باید بتونه بدون نیاز به محاسبه زبانو بدست بیاره.

ولی در زبانهای بالایی که فرمودید ماشین نیاز به محاسبه داره تا بتونه این زبانها رو تولید کنه و نمیشه این نیاز به محاسبه رو از بین برد. و در ماشینهای dfa یا nfa ما حافظه محدود داریم و نمیتونیم این محاسباتو انجام بدیم.