تالار گفتمان مانشت
تست سیستم عامل- IT 83 صفحه بندی - نسخه‌ی قابل چاپ

تست سیستم عامل- IT 83 صفحه بندی - netsupport - 26 دى ۱۳۹۰ ۰۱:۲۷ ق.ظ

سلام این سوال توی کتاب سیستم عامل گوران صفحه ۳۵۱ تست شماره ۵۰ هم هست
در یک سیستم حافظه صفحه بندی که اندازه هر صفحه برابر ۶۴ بایت می باشد، جدول صفحه زیر را در نظر بگیرید کدام آدرس های زیر خطای صفحه تولید می کنند؟
البته دیگه گزینه‌ها و جدول رو ننوشتم اینجا
آدرسهای گزینه bوc اصلا با اون چیزی که توی سطرهای دوم و سوم جدول هست همخونی نداره به نظر من !!!! ولی نوشته که صفحات این دوتا ادرس توی حافظس
اینو بی زحمت توضیح بدین

RE: تست صفحه بندی IT 83 - homa - 26 دى ۱۳۹۰ ۰۱:۴۶ ق.ظ

(۲۶ دى ۱۳۹۰ ۰۱:۲۷ ق.ظ)netsupport نوشته شده توسط:  سلام این سوال توی کتاب سیستم عامل گوران صفحه ۳۵۱ تست شماره ۵۰ هم هست
در یک سیستم حافظه صفحه بندی که اندازه هر صفحه برابر ۶۴ بایت می باشد، جدول صفحه زیر را در نظر بگیرید کدام آدرس های زیر خطای صفحه تولید می کنند؟
البته دیگه گزینه‌ها و جدول رو ننوشتم اینجا
آدرسهای گزینه bوc اصلا با اون چیزی که توی سطرهای دوم و سوم جدول هست همخونی نداره به نظر من !!!! ولی نوشته که صفحات این دوتا ادرس توی حافظس
اینو بی زحمت توضیح بدین
دقیقا نفهمیدم سوالت چیه ولی اونچیزی که برداشت کردم رو جواب میدم
تو اون جدول تو ردیف سمت چپش هر جا نوشته in یعنی صفحه تو حافظه هست و ما page fault نداریم
و هر جا هم out نوشته یعنی اینکه ما باید صفحه رو از دیسک بیاریم حافظه پس page fault میشه
تو جدول ستون سمت راستش مربوط به آدرس صفحه‌ی مورد نظرمون تو حافظه‌ی اصلیه.
وچون گفته که ۶۴ بایت هست پس ۶ بیت برای offset در نظر میگیریم و ما بقی میشه برای آدرس جدول صفحه مثلا برای قسمت a
۶ بیت سمت راست رو اگه جدا کنیم عدد ۰۰۰۰۱۰۱ باقی میمونه که یعنی آدرس ۵ جدول صفحه(همون جدول که کشیده) وقتی میریم سراغ خونه‌ی پنجم مبینیم نوشته out یعنی تو حافظه نیست و از دیسک میاریم و باید بذلریم تو حافظه‌ی اصلی و همون آدرسی که تو جدول برامون مشخص کرده همون که تو ستون frame هست و اینجا page fault داریم