تالار گفتمان مانشت
یک سئوال در ترکیب با روش پویا و تقسیم و غلبه - نسخه‌ی قابل چاپ

یک سئوال در ترکیب با روش پویا و تقسیم و غلبه - rend4rend - 13 آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۲۵ ق.ظ

سلام بچه ها
یه سوالی که ذهنمو مشغول کرده و ره آورد جزوه‌ی استاد ابراهیمی مقدم بوده اینه:
می دانیم تعداد اعمال جمع در پیاده سازی ترکیب در تقسیم و غلبه برابر C(n,m)-1 است که C همان ترکیب است. این مقدار برای الگوریتم پویای آن که از روش مثلث خیام بهره می گیرد
برابر (m(n-1)/2 + m(n-m خواهد بود که در صورتی که m=n باشد روش تقسیم و حل که از روش بازگشتی استفاده می کند بهتر است چون تعداد اعمال جمعش برابر صفر خواهد بود.
سئوال اینجاست: بنده در ادامه‌ی این جزوه‌ی استاد ابراهیمی مقدم به این نکته بر خوردم که حداقل تعداد جمع در ترکیب برابر (m(n-m است.
بنده چنین تصور کردم که این یعنی جایگزینی n=1 در فرمول پویا ؟ آیا غیر ازین است و اگر چنین باشد خوب این کار برای ترکیب در تقسیم و غلبه هم، همان جواب را می دهد که؛ یعنی صفر!

آیا پاسخ دهنده ای هست که مرا یاری کند؟!

یک سئوال در ترکیب با روش پویا و تقسیم و غلبه - Mojtaba - 13 آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۴۵ ق.ظ

سلام.
تعداد جمع در حل بازگشتی(تقسیم و غلبه) ترکیب همون فرموله که نوشتید‌، قبول دارم.
میشه بگید فرمول دوم (برای تعداد جمع برای پویا) را چطوری بدست آوردید؟(اگه میشه با یک مثال عددی توضیح بدین؟)

RE: یک سئوال در ترکیب با روش پویا و تقسیم و غلبه - rend4rend - 13 آذر ۱۳۹۰ ۰۳:۳۸ ب.ظ

(۱۳ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۴۵ ق.ظ)Mojtaba نوشته شده توسط:  سلام.
میشه بگید فرمول دوم (برای تعداد جمع برای پویا) را چطوری بدست آوردید؟(اگه میشه با یک مثال عددی توضیح بدین؟)
[/align]

خدمت مجتبای عزیز عرض کنم که طبق جزوه نوشته شده:
۱+۲+۳+...+(m-1) + m *(n-m)
و بدیهی که یک سری حسابی با قدر مطلق یک و ضرب در ادامه حاصل کاره...
البته بنده چون با سیستم تایپ مانشت مشکل دارم باید بگم ضرب (m*(n-m بعد ازm-1 است که نتونستم اونطوری بنویسم ولی فرقی هم در حاصل نمیکنه...

RE: یک سئوال در ترکیب با روش پویا و تقسیم و غلبه - Mojtaba - 13 آذر ۱۳۹۰ ۰۴:۰۷ ب.ظ

(۱۳ آذر ۱۳۹۰ ۰۳:۳۸ ب.ظ)rend4rend نوشته شده توسط:  
(13 آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۴۵ ق.ظ)Mojtaba نوشته شده توسط:  سلام.
[/align]

خدمت مجتبای عزیز عرض کنم که طبق جزوه نوشته شده:
۱+۲+۳+...+(m-1) + m *(n-m)
و بدیهی که یک سری حسابی با قدر مطلق یک و ضرب در ادامه حاصل کاره...
البته بنده چون با سیستم تایپ مانشت مشکل دارم باید بگم ضرب (m*(n-m بعد ازm-1 است که نتونستم اونطوری بنویسم ولی فرقی هم در حاصل نمیکنه...
سلام دکتر بیلگیتس خودمون
اگه میشه ان الگوریتم پویا را که این دنباله را براش نوشتی بگذار.
خیلی ممنون
Big Grin

RE: یک سئوال در ترکیب با روش پویا و تقسیم و غلبه - rend4rend - 13 آذر ۱۳۹۰ ۰۴:۱۸ ب.ظ

آقا همه تو کتاباشون دارن دیگه. من اینجا که مینویسم به هم میخوره. برو یه سری تو کتاب بزن ببین دیگه! خونه‌ی سطر قبلی با خونه‌ی سطر و ستون قبلی با هم جمع میشن. در باره‌ی رسیدن به سری بالا برای به دست آوردن تعداد جمع‌ها چیزی گفته نشده تو جزوه.
ما منتظریم داش مجتبی....

اینم با گوشیم عکس گرفتم! زورم اومد برم اسکن کنم!

یک سئوال در ترکیب با روش پویا و تقسیم و غلبه - rend4rend - 14 آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۳۶ ق.ظ

آیا واقعا پاسخ دهنده ای نبود که مرا یاری کند؟!!! جل الجالب! ما همچنان منتظریم استکان به دست...