تالار گفتمان مانشت
سوال ۷۲ کنکور مهندسی کامپیوتر سال ۸۸ (حافظه های برگ برگ) - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
سوال ۷۲ کنکور مهندسی کامپیوتر سال ۸۸ (حافظه های برگ برگ) - bahar - 06 مهر ۱۳۸۹ ۰۹:۵۲ ب.ظ

حل تشریحی معماری کنکور سال ۸۸ حافظه برگ برگ اگه اشتباه نکنم سوال شماره ۷۲ یا ۷۳ رو کسی داره اگه متونید توضیح بید ..ممنون

خطوط آدرس یک پردازنده A0 تاA15 هستند و از بلوک های حافظه ۸kb برای ساخت حافظه اصلی پردازنده استفاده می کنیم . به فرض دسترسی به خانه های متوالی حافظه با فاصله آدرسی ۳ (stride = 3) و برگ برگ سازی با خطوط آدرس A3A2A1 . حداکثر نسبت پهنای باند دسترسی در این سازمان حافظه به سازمان حافظه برگ برگ شده به صورت High order چقدر است ؟
۱)۵/۳۳ ۲)۵/۵ ۳ )۶ ۴)۸

RE: ریزبرنامه ریزی افقی و عمودی - حامد - ۰۷ مهر ۱۳۸۹ ۱۲:۲۳ ق.ظ

(۰۶ مهر ۱۳۸۹ ۰۹:۵۲ ب.ظ)bahar نوشته شده توسط:  حل تشریحی معماری کنکور سال ۸۸ حافظه برگ برگ اگه اشتباه نکنم سوال شماره ۷۲ یا ۷۳ رو کسی داره اگه متونید توضیح بید ..ممنون
سراسری ۸۸ سوال ۷۲/صورت سوال:
[attachment=52]
با در نظر گرفتن اینکه شما مفاهیم حافظه برگ برگ رو می دانید توضیح میدم.
خطوط A3A2A1 به برگ برگ سازی حافظه اختصاص یافته است پس ۸ تا حافظه داریم.حالا باید ببینیم توی هر حافظه چه خونه هایی پشت سر هم قرار میگیره.با توجه به اینکه از بیت های کم ارزش فقط یک بیت باقیمانده است(A0) پس توی هر حافظه فقط دو خانه‌ی متوالی قرار میگیره.پس با آدرس دهی اول می توانیم به خانه‌ها زیر دسترسی داشته باشیم:
در حافظه اول: ۰و۱
در حافظه دوم: ۲و۳
در حافظه سوم: ۴و۵
در حافظه چهارم: ۶و۷
در حافظه پنجم: ۸و۹
در حافظه ششم: ۱۰و۱۱
در حافظه هفتم: ۱۲و۱۳
در حافظه هشتم: ۱۴و۱۵
Stride طبق صورت سوال برابر با ۳ می باشدو در این دور به خانه های ۰و۳و۶و۹و۱۲و۱۵ نیازمندیم ولی آیا باید سریع نتیجه گیری کنیم و جواب ۶ در گزینه ۳ رو انتخاب کنیم؟خیر!چونکه در ادرس دهی بعدی ممکن است تعداد متفاوت باشد تا رسیدن به حالت تکراری ادامه میدهیم.
در آدرس دهی دوم:
در حافظه اول: ۱۶و۱۷
در حافظه دوم: ۱۸و۱۹
....
در حافظه هشتم: ۳۰و۳۱
خانه های ۱۸و۲۱و۲۴و۲۷و۳۰ نیز در این حالت انتخاب میشوند.ولی چونکه هنوز به حالت تکراری نرسیده ایم ادامه می دهیم و گزینه‌ی ۲ را انتخاب نمی کنیم!(۱۱/۲=۵/۵)
در آدرس دهی سوم:
در حافظه اول: ۳۲و۳۳
در حافظه دوم: ۳۴و۳۵
....
در حافظه هشتم: ۴۶و۴۷
خانه های ۳۳و۳۶و۳۹و۴۲و۴۵ در این حالت انتخاب میشوند.با توجه به اینکه خانه‌ی بعدی یعنی ۴۸ در اولین خانه‌ی ادرس دهی بعدی قرار میگیرد حالت بعدی تکراری و نیازی به بیشتر ادامه دادن نیست و این روند به صورت تناوبی تکرار خواهد شد.
پس بجای ۱۶ آدرس دهی با ۳ آدرسی دهی در حافظه برگ برگ به خانه های مورد نظر (۰و۳و۶و...و۴۵) رسیدیم.۱۶ تقسیم بر ۳ مساوی است با ۵/۳۳/گزینه ۱/
اگر جاییش مبهم بود بگید تا بیشتر توضیح بدم.

RE: حافظه های برگ برگ - حامد - ۰۷ مهر ۱۳۸۹ ۱۰:۳۹ ب.ظ

(۰۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۹:۵۱ ب.ظ)bahar نوشته شده توسط:  مرسی از آقا حامد ومعذرت از اینکه سوالم جای بدی مطرح کردم فقط میخوام بدونم فرکانس پهنای باندی که توی این سوال مطرح شده چیه ؟ ضمنا توی فصل حافظه از حافظه مجازی منظورم دیسک که تو کتاب مقسمی ۳ تا نمونه تست از اون قسمت اومده سوال میدن آخه سالهای اخیر من اصلا ندیدم لطفا راهنمایی کنید ...
پهنای باند برابر است با تعدا کلمات حافظه که در یک ثانیه قابل دسترسی اند.یعنی می تونیم اطلاعات ازشون بخونیم یا روشون بنویسیم.
توی سوال مورد نظر چون نه ثانیه ای مطرحه و نه کلاکی منظورش تعداد خانه هایی از حافظه که با هر بار مقدار دهی خطوط آدرس آن قابل استفاده اند.
کتاب مقسمی رو ندیدم.حافظه مجازی رو هم نخوندم.

تحلیل سئوال ۷۲ سال ۸۸ مهندسی کامپیوتر - ahmadnouri - 27 آبان ۱۳۹۰ ۰۶:۴۴ ب.ظ

منظور دوستمون اینه که اگه A3A2A1 یه قطعه حافظه رو انتخاب کنه حالا فضای داخل اون قطعه از حافظه با تغییر بیت های
A4A0.... بدست میاد که فقط ۲ آدرس از اون‌ها پشت سر هم هستند زمانی که بیت های A4 به بعد ثابت باشن و A0 از ۰ به ۱ تغییر کنه و برعکس

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - مازیار صفایی - ۲۷ آذر ۱۳۹۰ ۰۲:۴۴ ق.ظ

(۲۷ آذر ۱۳۹۰ ۰۱:۳۰ ق.ظ)mosaferkuchulu نوشته شده توسط:  بچه‌ها من متوجه جوابش نمی شم!می شه یکی توضیح بده لطفا؟

کتاب پوران رو باز کردم دیدم منم یک علامت سوال روش گذاشتم!
عصبانی شدم که چرا من نباید بتونم حلش کنم؟!
نشستم به حل فهمیدم وقتی داشتم اینو حل می کردم کجا اشتباه کردم.

خواستم بگم سوال پرسیدن واقعا دمتون گرم!

برگ برگ قشنگ برام جا افتادCool

حل خودم رو ضمیمه می کنم.
اگه متوجه نشدید بگید تا توضیح بدم

بازم ممنونShy

تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - narges_r - 27 آذر ۱۳۹۰ ۰۳:۱۶ ق.ظ

بنظرم بهتره نتیجه اخره جواب باد اینطور عنوان بشه
بهتره گفته بشه با تولید سه ادرس ۱۶ ادرسو گرفتیم ولی اگر برگ برگ سازی high order باشه برای تولید ۱۶ ادرس باید ۱۶ ادرس تولید بشه! پس جواب برابر (تعداد تولید x مقدار ادرس در برگ برگ سازی low order)/(تعداد تولید x مقدار ادرس در برگ برگ سازیه high order) که برابر ۱۶/۳ میشه

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - مازیار صفایی - ۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۷:۲۴ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۶:۴۳ ب.ظ)mosaferkuchulu نوشته شده توسط:  اینجاش که چطوری ادرس ۰و۳ و ۶ و ... انتخاب می شه!
ممنون !من اینا رو می دونم!من متوجه نمی شم چرا ۳ تا ۳ تا انتخاب می شه!مثلا رو چه حسابی اولین ادرس که تولیذ می شه ۰ , ۳
,۶ ,.... رو خوند!چرا مثلا ۲ خونده نمی شه تو اولین ادرس تولیدی؟؟؟؟

چون در صورت سوال گفته شده strid برابر ۳ است! یعنی از صفر شروع کن سه تا سه تا برو جلو.

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - homa - 28 آذر ۱۳۹۰ ۰۷:۳۳ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۶:۴۳ ب.ظ)mosaferkuchulu نوشته شده توسط:  اینجاش که چطوری ادرس ۰و۳ و ۶ و ... انتخاب می شه!
ممنون !من اینا رو می دونم!من متوجه نمی شم چرا ۳ تا ۳ تا انتخاب می شه!مثلا رو چه حسابی اولین ادرس که تولیذ می شه ۰ , ۳
,۶ ,.... رو خوند!چرا مثلا ۲ خونده نمی شه تو اولین ادرس تولیدی؟؟؟؟
به خاطر این از صفر به ۳ میریم چون که خود سوال فاصله‌ی بین خوندن آدرس رو مشخص کرده یعنی ترتیب آدرس هایی که می خونیم فاصلشون از هم برابر ۳ باشه: ۰ و ۳ و ۶ و ۹ .....(یک دنباله حسابی از آدرس‌ها با قدر نسبت ۳)
حالا اگه گفته بود متوالی میشد: ۰ و ۱ و ۲ و ۳////

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - مازیار صفایی - ۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۷:۴۶ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۷:۴۰ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  دقیقا الان برای منم این ابهام ایجاد شد
اگر قرار باشه که فقط به گفته صورت سوال اکتفا کنیم که اصلا احتیاجی به حل نداشته خیل راحت همون ابتدای کار ۱۶بر۳ تقسیم میکردیم
ولی بنظرم یک نکته ای داره که ما هنوز بهش اشاره نکردیم برای همینم ابهام امیز شده!

نه!
ما باید به این نکته توجه کنیم که وقتی از آدرس ۰ سه تا سه می ریم جلو تا آدرس چند یک Loop تکرار ایجاد می شه. در این مثال وقتی ما سه برگ رو خوندیم و خواستیم وارد برگ چهارم بشیم متوجه شدیم مثل اینه که دوباره داریم از برگ یک شروع می کنیم. حالا این سه تا برگ تصادفا با strid یکی شده!
ممکنه نشه.

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - مازیار صفایی - ۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۵۸ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۰۷ ب.ظ)mosaferkuchulu نوشته شده توسط:  از کجا این و فهمیدین؟(کم کم دارم نا امید می شم!چرا همه این و متوجه می شن جز من؟)Huh

یک کاغذ بر دارید.
۸ ستون روش رسم کنید
ستون اول ۰ و ۱
ستون دوم ۲و۳
الی آخر... مثل تصویری که ضمیمه کردم

حالا دور صفر یک دایره بکش... دور ۳‌، دور ۶ الی آخر....
از دایره‌ها رو به ترتیب به هم وصل کن. ۰ رو به ۳‌، ۳ رو به ۶ الی آخر... وقتی به ۴۵ رسیده دیگه به ۴۸ وصل نکن!

حالا از ۴۸ شروع کن تا ۹۵/// می بینی که دایره‌ها و خط های رسم شده در ۰ تا ۴۷ مشابه ۴۸ تا ۹۵ شده...

و این روند تا آخر ادامه پیدا می کنه....

پس ما فقط یک حلقه رو در نظر می گیریم.

این تصویر رو براتون ضمیمه کردم.

در تصویر پاسخ اولی که گذاشتم می خواستم نشون بدم چطوری برگ‌ها رو تشخیض می دیم.

در این تصویر من آدرس‌ها رو نوشتم...
در برگ ۴ همون دایره هایی است که در برگ ۱ هست.
در برگ ۵ همون هایی که در ۲ است و الی آخر....

حالا به این موضوع دقت می کنیم که ما سه برگ اول رو که خوندیم چند تا آدرس به دست اوردیم؟

من روی هر دایره یک شماره گذاشتم. چند تا شده ۱۶ تا.
یعنی تنها با خوندن ۳ برگ‌، ۳ بار دسترسی به حافظ ما آدرس ۱۶ خونه رو به دست اوردیم

در صورتی که اگه می خواستیم با روش High Order انجام بدیم برای هر ۱۶ تا ۱۶ بار باید به حافظه سر می زدیم!

نمی دونم توضیح هام خوب هست یا نه؟!Big Grin

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - مازیار صفایی - ۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۴ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۵۳ ب.ظ)mjjoon نوشته شده توسط:  سلام دوستان . هر برگ ۸ آدرس رو تولید میکنه. و این در تمام تست‌ها صادق هست . شما چرا هر برگ رو ۱۶ آدرس گرفتید ؟
خود مهندس یوسفی هم تو حل سوال نوشته "هشت ماژول حافظه داریم که هر کلمه حافظه شامل دو آدرس است! (دقیقا خود مهندس یوسفی هم از علامت تعجب استفاده کرده.)
دلیل شما از این که هر برگ رو ۱۶ آدرس گرفتید چیه ؟
لطفا اگه دلیل قانع کننده ای دارید من رو هم توجیه کنید. ممنون.

با پاسخ ابتدایی که یک تصویر ضمیمه کردم دقت کنید.
چون بر روی A1A2A3 است یعنی ۰ و ۱ در این سه بیت مشترکند والی آخر

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - مازیار صفایی - ۲۹ آذر ۱۳۹۰ ۰۱:۴۴ ق.ظ

(۲۹ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ)homa نوشته شده توسط:  تو پوران یا چیزایی که اینجا بحث شد داریم میگیم که با اولین آدرس ۰ و ۳و ۶و ۹ ... را خواند یا همون برگ اول رو خوند حالا این اولین آدرس مقدارش چیه؟؟؟؟
نمی دونم!
باشک جوابم اینه:
وقتی قراره بین دو تا متد ما مقایسه ای رو انجام بدیم فکر کنم از آدرس صفر شروع می کنیمUndecided

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - homa - 29 آذر ۱۳۹۰ ۰۷:۳۶ ق.ظ

(۲۹ آذر ۱۳۹۰ ۰۱:۴۴ ق.ظ)باد نوشته شده توسط:  نمی دونم!
باشک جوابم اینه:
وقتی قراره بین دو تا متد ما مقایسه ای رو انجام بدیم فکر کنم از آدرس صفر شروع می کنیمUndecided
ما A1A2A3 رو برای انتخاب تراشه‌ها به کار می بریم پس مقادیر دیگه میشن مقدار آدرس سیستمی برگ برگ سازی کردیم یعنی:
A15.....A5A4A0
و اولین آدرس که میشه صفر و با تغییر در بیت های A3A2A1 این مقدار‌ها رو می تونیم بخونیم:
۰ و ۲ و ۴ و ۶///// و مقدار ۳ تو اولین آدرس خونده نمیشه

اینجا باید یک نکته ایی داشته باشه ولی نمیدونم چیهHuh
مثلا باید تو سوال بگه A0 جزء خود تراشه‌ها باشه اونوقت مقدار آردس مون از A15....A4 میشه که با آدرس صفر به اون چیزایی که گفتیم میرسیم
ولی اصلا مطمن نیستم.....Confused

تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - narges_r - 29 آذر ۱۳۹۰ ۰۷:۵۳ ق.ظ

دقیقا این نکته ای که مطرح کردید با صورت سوال که گفته ادرسارو ۳تا ۳تا جلو ببرید تناقض داره!
اصلا سوالش مبهمه!Huh

RE: تست ۱۲-فصل ۷ -پوران - Helmaa - 12 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۱۸ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۵۳ ب.ظ)mjjoon نوشته شده توسط:  سلام دوستان . هر برگ ۸ آدرس رو تولید میکنه. و این در تمام تست‌ها صادق هست . شما چرا هر برگ رو ۱۶ آدرس گرفتید ؟
خود مهندس یوسفی هم تو حل سوال نوشته "هشت ماژول حافظه داریم که هر کلمه حافظه شامل دو آدرس است! (دقیقا خود مهندس یوسفی هم از علامت تعجب استفاده کرده.)
دلیل شما از این که هر برگ رو ۱۶ آدرس گرفتید چیه ؟
لطفا اگه دلیل قانع کننده ای دارید من رو هم توجیه کنید. ممنون.

من هم با نظرتون موافقم،هر برگ ۸ تا آدرس تولید میکنه،و پریود انتخاب خونه‌ها تا خونه ۴۵ هست که میشه ۱۶ دسترسی با high order و ۶ تا دسترسی با low order

خونه های ۰و۲و۴و۶و۸وو۱۰و۱۲و۱۴ در برگ اول
خونه های ۱و۳و۵و۷و۹و۱۱و۱۳و۱۵ در برگ دوم الی آخر.

چرا هر کلمه حافظه شامل دو آدرس است؟؟؟ConfusedHuh که دسترسی‌ها ۳ تا میشه(۳ برگ) نه ۶ تا؟؟

ممنون.