تالار گفتمان مانشت
محاسبه تابع تجمعی از روی تابع توزیع - نسخه‌ی قابل چاپ

محاسبه تابع تجمعی از روی تابع توزیع - H-Arshad - 27 آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۵۴ ق.ظ

سلام بچه ها فرضا ما یک تابع توزیع رو داریم، حالا مثلا میخواد نمایی باشه یا اصلا یک توزیع جدید باشه، بعد بخواهیم تابع توزیع تجمعی رو بدست بیاریم و تابع توزیع چگالی چجوری هست؟ مثلا همین تابع توزیع نمایی، تابع چگالی و تابع توزیع تجمعی شو حساب کنیم. چون در کتاب راس ، من فقط میبینم میانگین و واریانس توزیع ها رو بدست میاره ..یاد نداده چجور PDF و CDF در بیاریم.

RE: محاسبه تابع تجمعی از روی تابع توزیع - gunnersregister - 27 آبان ۱۳۹۵ ۰۱:۴۳ ب.ظ

وقتی شما تابع توزیع تون نمایی باشه یعنی تابع چگالی تون رو دارید و نماییه و محاسبه نمیخواد(PDF رو دارید.).
برای محاسبه CDF:
دقیقا کتاب راس رو یادم نمیاد ولی ۷ فصل اول کتاب Papoulis این جور مسئل رو خوب یاد داده. در واقع برای به دست آوردن تابع توزیع تجمعی کافیه که احتمال زیر رو حساب کنید:
[tex]P(Y\le y)[/tex]

این همون تابع توزیع تجمعی میشه. تابع توزیع تجمعی یه توزیع یکنواخت بین ۰ و ۱ خواهد داشت.

RE: محاسبه تابع تجمعی از روی تابع توزیع - H-Arshad - 27 آبان ۱۳۹۵ ۰۲:۲۳ ب.ظ

(۲۷ آبان ۱۳۹۵ ۰۱:۴۳ ب.ظ)gunnersregister نوشته شده توسط:  وقتی شما تابع توزیع تون نمایی باشه یعنی تابع چگالی تون رو دارید و نماییه و محاسبه نمیخواد(PDF رو دارید.).
برای محاسبه CDF:
دقیقا کتاب راس رو یادم نمیاد ولی ۷ فصل اول کتاب Papoulis این جور مسئل رو خوب یاد داده. در واقع برای به دست آوردن تابع توزیع تجمعی کافیه که احتمال زیر رو حساب کنید:
[tex]P(Y\le y)[/tex]

این همون تابع توزیع تجمعی میشه. تابع توزیع تجمعی یه توزیع یکنواخت بین ۰ و ۱ خواهد داشت.

سلام ممنون من هر چی گشتم تو فصل ۷ چیزی نبود..من اگر نتونم CDF خودم حساب کنم ، دقیقا هیچ نمره ای نمیگیرم Sad

RE: محاسبه تابع تجمعی از روی تابع توزیع - gunnersregister - 28 آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۱۶ ب.ظ

(۲۷ آبان ۱۳۹۵ ۰۲:۲۳ ب.ظ)H-Arshad نوشته شده توسط:  سلام ممنون من هر چی گشتم تو فصل ۷ چیزی نبود..من اگر نتونم CDF خودم حساب کنم ، دقیقا هیچ نمره ای نمیگیرم Sad

یه مثال بنویسید تا حل کنیم.