تالار گفتمان مانشت
تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - نسخه‌ی قابل چاپ

تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - peace2013 - 03 فروردین ۱۳۹۵ ۰۲:۳۰ ب.ظ

یک مکعب۳*۳*۳ را به چند طریق می توان با مکعب مستطیل های ۱*۱*۳ به طور کامل پر کرد؟

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - Jooybari - 03 فروردین ۱۳۹۵ ۰۳:۵۸ ب.ظ

سلام. وقت بخیر.
مکعب رو باید با سه صفحه موازی پر کنیم. ۳ جهت هم برای هر صفحه داریم.
هر صفحه هم به دو روش قابل پر کردنه. پس هر سه صفحه موازی به ۲ به توان ۳ یا همون ۸ حالت پر میشن.
سه حالتی که هر سه مستطیل هم جهت هستن تو دو حالت صفحه هستن و باید یکبار از جواب حذف بشن.
جواب میشه [tex]3*2^3-3=21[/tex].

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - peace2013 - 03 فروردین ۱۳۹۵ ۰۷:۵۴ ب.ظ

ببخشید من متوجه نشدم ،میشه با شکل توضیح بدید،حداقل بخشی از اون رو.
(۰۳ فروردین ۱۳۹۵ ۰۳:۵۸ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. وقت بخیر.
هر صفحه هم به دو روش قابل پر کردنه. پس هر سه صفحه موازی به ۲ به توان ۳ یا همون ۸ حالت پر میشن.
سه حالتی که هر سه مستطیل هم جهت هستن تو دو حالت صفحه هستن و باید یکبار از جواب حذف بشن.

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - Jooybari - 04 فروردین ۱۳۹۵ ۰۱:۲۸ ق.ظ

(۰۳ فروردین ۱۳۹۵ ۰۷:۵۴ ب.ظ)peace2013 نوشته شده توسط:  ببخشید من متوجه نشدم ،میشه با شکل توضیح بدید،حداقل بخشی از اون رو.
(۰۳ فروردین ۱۳۹۵ ۰۳:۵۸ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. وقت بخیر.

شکل سمت چپ شکل اولیست.
شکل وسطی یکی از سه حالت تقسیم به ۳ صفحه موازیه. مقدار y این صفحات باهم متفاوته. دو حالت دیگه میشه حالاتی که مقدار x و مقدار z صفحات باهم متفاوت باشه.
شکل سمت راست هم هر دو حالت تقسیم کردن یکی از صفحات شکل میانی رو نشون میده.

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - peace2013 - 04 فروردین ۱۳۹۵ ۰۶:۳۰ ب.ظ

Huh ممنونم ولی این قسمت رو که گفتید "سه حالتی که هر سه مستطیل هم جهت هستن تو دو حالت صفحه هستن و باید یکبار از جواب حذف بشن." من پیدا نمی کنم ،حالتهای مشترکشون چرا سه تا ست؟فکر کنم بیشتر باشه

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - Jooybari - 05 فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۲۳ ق.ظ

(۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ۰۶:۳۰ ب.ظ)peace2013 نوشته شده توسط:  Huh ممنونم ولی این قسمت رو که گفتید "سه حالتی که هر سه مستطیل هم جهت هستن تو دو حالت صفحه هستن و باید یکبار از جواب حذف بشن." من پیدا نمی کنم ،حالتهای مشترکشون چرا سه تا ست؟فکر کنم بیشتر باشه

در نظر بگیرید سه تا از سه مستطیل شکل سمت راست پایین (یا بالا)، روی هم قرار بگیرید. در این حالت دو راه برای صفحه بندی این حالت ممکنه. یکی همون شکل وسطی و یکی دیگه در یکی از حالاتی که صفحات عمودی باشن. حالت دیگه ای وجود نداره که اشتراک داشته باشن. چون برای بقیه حالت ها دقیقاً یک روش صفحه بندی وجود داره. میتونید چند شکل رسم کنید. اگه اشکالی در اونها داشتید درخدمتم.

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - peace2013 - 06 فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۴۵ ق.ظ

Huh بازم متوجه نشدم ،شما میگید توی تمام حالتها یعنی ۲۴ حالت ۳ تاش تکراریه ولی من نمیتونم اون تکراریهارو بکشم بیرون،ممنون میشم اگه ۳ حالت تکراری رو با رسم شکل بهم نشون بدید، ونشون بدید که توی این حالت و این حالت نتیجه اش یکیه.
بازم ممنونم
(۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۲۳ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(04 فروردین ۱۳۹۵ ۰۶:۳۰ ب.ظ)peace2013 نوشته شده توسط:  Huh ممنونم ولی این قسمت رو که گفتید "سه حالتی که هر سه مستطیل هم جهت هستن تو دو حالت صفحه هستن و باید یکبار از جواب حذف بشن." من پیدا نمی کنم ،حالتهای مشترکشون چرا سه تا ست؟فکر کنم بیشتر باشه

در نظر بگیرید سه تا از سه مستطیل شکل سمت راست پایین (یا بالا)، روی هم قرار بگیرید. در این حالت دو راه برای صفحه بندی این حالت ممکنه. یکی همون شکل وسطی و یکی دیگه در یکی از حالاتی که صفحات عمودی باشن. حالت دیگه ای وجود نداره که اشتراک داشته باشن. چون برای بقیه حالت ها دقیقاً یک روش صفحه بندی وجود داره. میتونید چند شکل رسم کنید. اگه اشکالی در اونها داشتید درخدمتم.

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - Jooybari - 06 فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۳۳ ب.ظ

(۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۴۵ ق.ظ)peace2013 نوشته شده توسط:  Huh بازم متوجه نشدم ،شما میگید توی تمام حالتها یعنی ۲۴ حالت ۳ تاش تکراریه ولی من نمیتونم اون تکراریهارو بکشم بیرون،ممنون میشم اگه ۳ حالت تکراری رو با رسم شکل بهم نشون بدید، ونشون بدید که توی این حالت و این حالت نتیجه اش یکیه.

این شکل ها هر کدوم تو دو تا صفحه بندی میان.

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - peace2013 - 06 فروردین ۱۳۹۵ ۰۶:۵۴ ب.ظ

ممنونم از راهنمایتونSmile
راستی برای رسم این اشکال از چه نرم افزاری استفاده کردید؟

RE: تعداد روشهای پر کردن یک مکعب - Jooybari - 07 فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۲۰ ق.ظ

(۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ۰۶:۵۴ ب.ظ)peace2013 نوشته شده توسط:  ممنونم از راهنمایتونSmile
راستی برای رسم این اشکال از چه نرم افزاری استفاده کردید؟

Word