تالار گفتمان مانشت
کنترل جریان در کدام لایه اتفاق می افتد؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

کنترل جریان در کدام لایه اتفاق می افتد؟ - reza777gh - 24 خرداد ۱۳۹۳ ۰۱:۰۳ ب.ظ

سلام
سوال من اینه که کنترل جریان وظیفه کدوم لایه هست؟
datalink یا transport یا هر دو؟
تا اونجایی که من میدونم لایه انتقال کنترل بین مبدا و مقصد رو برعهده داره ولی پیوند داده کنترل نقطه به نقطه رو بین هر دو دیوایس در شبکه برعهده داره مثلا سیستم من و روتر من - روتر های بین راه به صورت دو به دو.
ولی به استاد ccna داریم که میگه روتر های بین راه هم کنترل جریان رو توسط tcp انجام میدن یعنی بسته رو تا لایه ۴بالا میارن و چک میکنن خراب شده یا نه و اگه خراب بود به مبدا میگن که خراب شد! به نظرم کل ساختار لایه ای رو برده زیر سوال!!
شما چه اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

RE: کنترل جریان در کدام لایه اتفاق می افتد؟ - k_111 - 24 خرداد ۱۳۹۳ ۰۳:۰۷ ب.ظ

این چیزی که تو کتابا نوشته اصول اولیه و قدیمی هستن که میگن مثلا در نودهای میان شبکه بسته تا لایه ۳ بالا میاد
ولی الان با تکنیکهایی مثل Cross layer و ... که اومدن دیگه اون چیزهایی که تو کتابا نوشته اجرا نمیشن یا اینکه هر لایه فقط با لایه مجاورش کار نمیکنه
درباره اون چیزی که استادتون گفتن ازش اطلاعی ندارم ولی ممکنه که روشی باشه که شرکت سیسکو برای بهبود کارائی شبکه ازش استفاده میکنه که در نودهای میان راه تا لایه TCP هم بسته رو چک کنن

در ضمن مرجع کنکور همون کتابا هستن که میگن تا لایه ۳ چک میشن، اگه میخواهید کنکور بدید فقط به اونها توجه کنید چون ممکنه باعث سردرگمی و اشتباه سر جلسه بشه

RE: کنترل جریان در کدام لایه اتفاق می افتد؟ - rad.bahar - 24 خرداد ۱۳۹۳ ۰۷:۳۰ ب.ظ

تا انجایی که می دانم flow control هم در لایه انتقال و هم لایه datalink انجام میشود که البته هر کدام جداگانه و برای لایه مربوط به خودش انجام میشه
در اصل flow control یعنی این که فرستنده سریعتر از سرعتی که گیرنده قادر هست بسته ها را پردازش و به لایه بالاتر بفرستد ارسال نکند چون اگر فرستنده خیلی سریع ارسال کند بافر گیرنده زود پر میشه و خیلی از یسته های دریافتی قبل از تحویل داده شدن به لایه بالاتر به دلیل سرریزی بافر drop می شوند
flow control باید در لایه transport توسط پروتکل TCP انجام بشود تا tcp مبدا بسته ها ی داده را سریعتر از سرعتی که tcp مقصد قادر به دریافت - پردازش و ارسال بسته ها به لایه بالاتر است ارسال نکند
flow control باید در لایه datalink انجام بشود تا هر نود میانی که فریم های داده مربوط به یک مسیر را دریافت کنند و باید انها را به نود بعدی برای ادامه مسیر ارسال کند ان فریم ها ی داده را سریعتر از سرعتی که نود بعدی قادر به دریافت - پردازش و ارسال فریم ها به لایه بالاتر است ارسال نکند.

RE: کنترل جریان در کدام لایه اتفاق می افتد؟ - ۹۰۱۸۴۵ - ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ ۰۱:۴۵ ب.ظ

هر دولایه
لایه پیوند داده یک ارتباط گام به گام بین پیوندها برقرار میکند و کنترل جریان در این لایه بین گام ها صورت میگیرد اما ارتباط در لایه ی انتقال انتهابه انتها می باشد. مکانیزم های کنترل جریان در این دولایه تقریبا شبیه هم هست و با استفاده از پنجره لغزن می باشد و تفاوت عمده در این است که در پیوند داده اندازه ی پنجره ها ثابت است اما در لایه انتقال اندازه پنجره متغیر است. تفاوت دیگر در این است که در لایه ی پیوند داده اعلام وصول(ack) به معنی آمادگی گیرنده برای دریافت داده ی جدید می باشد اما در لایه ی انتقال اعلام وصول بسته فقط به معنی رسیدن بسته هست و اندازه ی
بافر و آمادگی گیرنده برای دریافت داده به صورت جداگانه به فرستنده اعلام میگردد.
جهت اطلاعات بیشتر می توانید به فصل لایه ی انتقال کتاب تنن بام مراجعه کنید

RE: کنترل جریان در کدام لایه اتفاق می افتد؟ - Densike - 29 شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۰۵ ب.ظ

دلیل حرف استاد CCNA شما اینه که واضحا روتر ها لایه های بالاتر را هم پشتیبانی میکنند وگرنه چطور میتونستید access list بنویسید و firewalling توی روتر انجام بدید ؟
این چیزی که توی کتابها نوشتن نمادین است و منظورشون از روتر دستگاهی است که فقط عمل route انجام بده که الان اینجوری نیست
Flow control هم در Transport انجام می شود به صورت End to End و هم در Data Link به صورت Hop to Hop که واضحا جفتش لازمه

RE: کنترل جریان در کدام لایه اتفاق می افتد؟ - reza777gh - 30 شهریور ۱۳۹۳ ۰۳:۴۳ ب.ظ

(۲۴ شهریور ۱۳۹۳ ۰۱:۴۵ ب.ظ)۹۰۱۸۴۵ نوشته شده توسط:  هر دولایه
لایه پیوند داده یک ارتباط گام به گام بین پیوندها برقرار میکند و کنترل جریان در این لایه بین گام ها صورت میگیرد اما ارتباط در لایه ی انتقال انتهابه انتها می باشد. مکانیزم های کنترل جریان در این دولایه تقریبا شبیه هم هست و با استفاده از پنجره لغزن می باشد و تفاوت عمده در این است که در پیوند داده اندازه ی پنجره ها ثابت است اما در لایه انتقال اندازه پنجره متغیر است. تفاوت دیگر در این است که در لایه ی پیوند داده اعلام وصول(ack) به معنی آمادگی گیرنده برای دریافت داده ی جدید می باشد اما در لایه ی انتقال اعلام وصول بسته فقط به معنی رسیدن بسته هست و اندازه ی
بافر و آمادگی گیرنده برای دریافت داده به صورت جداگانه به فرستنده اعلام میگردد.
جهت اطلاعات بیشتر می توانید به فصل لایه ی انتقال کتاب تنن بام مراجعه کنید

خیلی منطقی به نظر میرسه جواب شماو نظر من هم همین بوده . اما توی اینترنت هم که اون موقع جستجو میکردم منبعی برای تایید حرف خودم پیدا نکردم توی سایت های انگلیسی.
کتاب تننبام هم دم دستم نبود. ولی اینطور که شما میگی پس تننبام این رو گفته.
خیلی ممنون