تالار گفتمان مانشت
سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - nafas_70 - 11 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۳ ب.ظ

[attachment=15131]
سلام دوستان. من توی فهم این سوال مشکل دارم میشه اگه کسی میدونه برام توضیح بده؟؟؟
ممنونBlush

RE: سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - nafas_70 - 13 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۸ ب.ظ

(۱۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۲ ق.ظ)hoomanab نوشته شده توسط:  من اینو جواب دادم مثل اینکه خطا داده.
باید اول نسبت PACKET/RTT که راحت میشه به دست آورد حساب کنید. از لحظه شروع تا اولین گم شدن بسته، ۳۰ بسته ارسال شده که در محور عمودی میبینید ۵RTT هست. پس نسبت میشه ۶/
برای نرخ فقدان بسته هم دقیقا با همین استدلال ببینید اولین فقدان بسته کجا بوده و تا اون لحظه چند بسته ارسال شده. اولین فقدان بسته در لحظه ۵RTT هست و در اون لحظه ۳۰ بسته ارسال شده. پس یک بسته از ۳۰ بسته گم شده. نرخ فقدان بسته میشه یک سیم

Sent from my SM-T210R using Tapatalk
شرمنده من یه سوال دیگه هم دارم. توی یکی از آزمون های pse پارسه من دیدم یه فرمول برای میانگین گذردهی اتصال TCP استفاده کرده بود که این بود: [tex](0.75*W/RTT)[/tex]
این فرمول پس واسه چیه؟؟

RE: سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - sarayaa - 14 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۸ ب.ظ

(۱۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۵ ب.ظ)hoomanab نوشته شده توسط:  [تصویر:  245302_e4eja5yj.jpg]
Mss= maximum segment size. که در اترنت برابر ۱۵۰۰ بایت هست
CongWin: اندازه پنجره ازدحام

واقعا ممنون از توضیحات خوبتون. این اشکال منم بود.
فقط یه مشکلی که دارم اینکه الان تو این فرمولا فرق بین congwin و w چیه؟
شرمنده یه سوال دیگه !!!! رادیکال E توی فرمول اخریتون چی هستش؟Confused

RE: سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - sarayaa - 15 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۵ ق.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۱۱ ب.ظ)hoomanab نوشته شده توسط:  CongWin = Congestion Window
E = error rate
فرقی نداره فقط برای اینکه بهتر فهمیده شده congWin گذاشته.
متغیر E هم برابر نرخ خطا است

واقعا ازتون ممنونمSmile

RE: سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - *tarannom* - 27 فروردین ۱۳۹۶ ۰۷:۰۲ ب.ظ

من متوجه نمیشم این نرخ خطاش چطوری میشه یک سیم.لطفا یکی توضیح بده

RE: سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - Saman - 05 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۱۵ ب.ظ

سلام
برای این مدل سوالات باید محاسبات را به صورت دوره ای و به این شکل در نظر بگیریم که در چند دوره یک ازدحام رخ میدهد.

مثلا در شکل بالا در RTT پنجم به موجب دیدن Timoute در هر دو نسخه ی TCP یا سه ACK تکراری در TCP تاهویه اندازه پنجره به نصف کاهش پیدا کرده است از ۸ به ۴، یعنی CWND تقسیم بر ۲(دقت کنید که شکل سوال هیچکدام از پروتکل ها مد نظرش نبوده و شما میتوانید همان timout را در نظر بگیرید){البته شکل سوال ایرادات اساسی در ورود به حالت slow start یا اجتناب از ازدحام دارد،یعنی سوال کمی ابهام دارد}
تا آنجا و در هر دوره ۳۰ بسته ارسال شده است. نرخ از دست رفتنِ یک بسته معادل است با ۱/۳۰

در نهایت ارسال ۳۰ بسته ۵ واحد زمانی (به واحدِ یک RTT در هر ارسال) زمان برده است پس داریم :
۳۰/۵=۶

RE: سوال ۵۶ شبکه IT91 در مورد پروتکل TCP - *tarannom* - 05 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۳۸ ب.ظ

من متوجه نمیشم واضح تر بگید خلاصه نگید لطفا.

الان رو دوره ی پنجم چی اتفاق افتاده؟ اگه تایم اوت باشه ، میاد از پنجره ازدحام یک شروع میکنه بعد اگه شروع اهسته باشه با ضریب دو میره جلو ، اگه اجتناب از ازدحام باشه با ضریب دو میره بعد بهss که رسید یکی یکی میره.

اگه ۳اک تکراری باشه میره بازیابی سریع؛ ایندفعه اگه رنو باشه میاد از ss یکی یکی میره بالا .اگه تاهویه باشه (چه سه اک ببینه چه تایم اوت) میاد از پنجره ازدحام یک شروع میکنه با ضریب دو میره تا به ssبرسه از اونجا یکی یکی میره

الان من کاملا در ابهامم تو این شکل که چی رفته بسته ها رو چطوری شمرده؟
۸ چطوری دراوردید؟

چون از پنجره ازدحام ۴ شروع کرده بعد یکی یکی رفته جلو میاد ۴+۵+۶+۷+۸ جمع میکنه میگه این ۳۰ تاشد ولی چطوری فهمیدید پنجره ازدحام اول بار ۸؟