تالار گفتمان مانشت
سوال ۶۸ سال ۹۱ - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
RE: سوال ۶۸ سال ۹۱ - هاتف - ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۵۶ ب.ظ

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۲۱ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(16 بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۱۵ ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط:  این تست غلطه، چرا تلاش بیهوده میکنید برای حل اش Big Grin
خب شاید امسال بیاد با گزینه های درستش Cool
نه که گزینه هاش فقط غلط باشه، کُلا سوالش ایراد داره. از یه چیز غلط هم به نتیجه درست نخواهید رسید.
بجای سعی روی این، برید روی مشابه اش، سال ۹۰ تست ۶۹ کار کنید، لااقل تست درسته و میشه به جواب منطقی رسید، هرچند اون هم کمی پیچیده است و یه سوپر معمار میخواد حل اش کنه Big Grin

RE: سوال ۶۸ سال ۹۱ - hosshah - 16 بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۰۳ ب.ظ

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۵۶ ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط:  از یه چیز غلط که به نتیجه درست نمیرسید که اخوی Blush
بجای سعی روی این، برید روی مشابه اش، سال ۹۰ تست ۶۹ کار کنید، لااقل تست درسته و میشه به جواب منطقی رسید، هرچند اون هم کمی پیچیده است و یه سوپر معمار میخواد حل اش کنه Big Grin

بله البته حرفتون درسته
ولی سوال رو فک کنم اشتباه معرفی کردین
ممنون

RE: سوال ۶۸ سال ۹۱ - mahyamk - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۰۱ ب.ظ

(۱۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۴ ب.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  در یک کامپیوتر دو آدرسه با هشت ثبات عمومی و حافظه ای به حجم [tex]2^{14}[/tex] کلمه ی ۱۰ بیتی از شیوه های نشانی دهی بلافصل ، مستقیم حافظه ای و مستقیم ثباتی استفاده می شود. به فرض داشتن قالب دستورات دو کلمه ای و استفاده از حداکثر تعداد دستور در هر قالب حداکثر تعداد دستورات این کامپیوتر چیست ؟
۱) ۳۷
۲) ۱۶۴
۳) ۵۳۴
۴) ۱۰۳۲

این سوال حذف شده بود چون جواب تو گزینه ها نبود.
به نظر من جواب به این صورت که ما ۳ مد آدرس دهی داریم که می تونیم اونهارو از طریق ۲ بیت تفکیک کنیم. حالا با ۲ بیت ۴ حالت به وجود میاد. که یک حالت اضافه رو هم با توجه به این که حداکثر دستورات خواسته شده به حالتی که بیشترین دستور رو داره اختصاص میدیم.
دستورات ۲۰ بیتی هستند.
حالا در مورد حالت بلافصل ۲ بیت برای انتخاب مد آدرس دهی ، ۱۰ بیت برای مقدار بلافصل ، ۳ بیت برای انتخاب رجیستر و نهایتا ۲۰-۳-۲-۱۰=۵ بیت برای opcode داریم که ۳۲ دستور تولید می کند.
در مورد حالت مستقیم حافظه ای ۲ بیت برای انتخاب مد آدرس دهی ، ۱۴ بیت برای آدرس دهی حافظه ، ۳ بیت برای انتخاب رجیستر و نهایتا ۲۰-۱۴-۳-۲=۱ بیت برای opcode داریم که ۲ دستور تولید می کند.
در مورد حالت مستقیم ثباتی ۲ بیت برای انتخاب مد آدرس دهی ، ۳ بیت برای انتخاب رجیستر اول ، ۳ بیت برای انتخاب رجیستر دوم و نهایتا ۲۰-۳-۳-۲=۱۲ بیت برای opcode داریم که ۴۰۹۶ دستور تولید می کند.

با توجه به نتایج به دست آمده حالت اضافی آدرس دهی را به مستقیم ثباتی نسبت می دهیم و تعداد این دستورات به ۴۰۹۶*۲=۸۱۹۲ میرسد پس مجموع دستورت برابر است با :
۲+۳۲+۸۱۹۲ = ۸۲۲۶

اگر جایی اشتباه کردم بگید ل
طفا.
چرا اخر کار همه دستورات با هم جمع کردین؟؟؟
به ازای حالتی که مستقیم ثباتی باشه حداکثر تعداد را داریم من متوجه نشدم چرا اخرش جمع کردین Exclamation