تالار گفتمان مانشت
کدهای n/m - نسخه‌ی قابل چاپ

حل سوال در مبحث خطایابی - samaneh_aftab - 18 تیر ۱۳۹۱ ۱۰:۳۵ ق.ظ

سلام
ممکنه پاسخ این سوال را برام توضیح بدین؟

ممنون

کدهای n/m - hadiseh67 - 24 مهر ۱۳۹۱ ۱۱:۳۰ ق.ظ

میشه مثالی که کتاب مدار منطقی پوران از کد ۵/۲ گفته رو توضیح بدین؟؟؟Confused
سوال: اگه احتمال خطا در یک بیت P=10^-4 باشه کلمه کد ۱۰۱۰۰ از کد ۵/۲ به دست ما رسیده است چقدر احتمال داره در این کلمه خطا باشد؟؟؟

من نمی فهمم چرا گفته دو حالت امکان داره مه هطا قابل تشخیص نباشه!!؟؟؟
ممنون می شم توضیح بدینSad

کدهای n/m - انرژی مثبت - ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ۰۲:۳۸ ب.ظ

من دقیق خاطرم نیست ولی تا اونجایی که میدونم کد ۵/۲ یعنی دو بیت از ۵ بیت ۱ هست. حالا اگه تعداد بیت های ۱ عددی غیر ۲ بشه می تونه خطا رو تشخیص بده. خب یه حالت اینه که یه بیت ۱ تبدیل به صفر و یه بیت ۰ تبدیل به ۱ بشه مثلا همین کلمه کدی که مثال زدید به ۰۱۱۰۰ تبدیل بشه دراین حالت چون تعداد ۱ باز هم دو تاس پس خطا رو تشخیص نمیده. حالت بعدی اینه که دو تابیت ۱ تبدیل بشن به ۰ و دو تا از بیت های ۰ تبدیل به ۱ بشن مثلا ککلمه کد به ۰۱۰۱۰ تبدلی بشه باز هم چون تعداد بیت های ۱ ثابت مونده پس خطا تشخیص داده نمی شه حالا باید ببینید احتمال رخداد هر یک از این حالتها چقدره.

حل سوال در مبحث خطایابی - Dr.Cnet - 16 آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۲۴ ق.ظ

کد ۲/۵ چطوریه ؟ در ۵ بیت فقط ۲ تا یک وجود داره یعنی ۱۰۱۰۰ میتونه از این کد باشه همینطور ۱۱۰۰۰
خوب حالا اگه این کد خطا دار باشه در صورتی کشف میشه که یا بیشتر از ۲تا یک داشته باشه یا کمتر ، اوکی ؟

حالا اگه همین عددی که ۱۰۱۰۰ گفته رو بررسی کنیم در ۲ صورت خطا رو نمیشه کشف کرد یکی اینکه یک صفر به یک تبدیل بشه ۱۱۱۰۰ و همچنین یک ، یک به صفر تبدیل بشه ۰۰۱۰۰ یعنی کلن بشه : ۰۱۱۰۰ . پس چندتا تغیر در بیت ایجاد شد ؟ ۲تغیر .
خوب این از دید کد ۲/۵ خطا دار نیست چون هم ۵ بیته و هم ۲ تا یک داره . این از حالت اول.

واسه حالت دوم ۲تا بیت صفر به یک و ۲تا بیت یک به صفر تبدیل شن یعنی مثلن این کده سوال ۱۰۱۰۰ بشه ۰۱۰۱۰ .
اما اینجا ۴ تا تغیر داریم.

فرمول ها رو هم کتاب پوران گفته که من ندارم.
امیدوارم کمک کرده باشه