تالار گفتمان مانشت
سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۲۰ ق.ظ

پس دیگه نمیشه اسمشو گذاشت بلاک!
بلاک مجموعه ای از خونه هست که با هم ادرس یکسان دارند اینجا مجموعه ای از خونه که ادرس یکسان در کش دارند وجود نداره پس بلاکی هم وجود نداره

RE: سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۳۴ ق.ظ

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۲۰ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  پس دیگه نمیشه اسمشو گذاشت بلاک!
بلاک مجموعه ای از خونه هست که با هم ادرس یکسان دارند اینجا مجموعه ای از خونه که ادرس یکسان در کش دارند وجود نداره پس بلاکی هم وجود نداره

اینجوری بگیم درست تره به نظرم: بلاک مجموعه ای از خانه هاس که tag یکسان دارندیعنی بیتای پرارزششون مساویه و نه کل آدرس !! پس => در اینجا هم میتونیم بلاک داشته باشیمSmile

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - unicornux - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۶ ق.ظ

:ِD داره جالب میشه داستان Big Grin
این تست تو کنکور اومد من نمیزنم Big Grin

RE: سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۵۶ ق.ظ

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۶ ق.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  :ِD داره جالب میشه داستان Big Grin
این تست تو کنکور اومد من نمیزنم Big Grin

نه !!!!!!!!!!!!! Big Grinبزنید چون تست سادیه
فقط خانوم نرگس خیلی اصرار دارن که بلوک نیست و ما میگیم هس Dodgy

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - Bache Mosbat - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۰ ق.ظ

من نمی دونم بحث چیه. اگه شکل کش ها رو بکشین متوجه می شین که تو fully associative حجم برابر دو به توان tag هست زیرا به ازای هر tag یه دیتا وجود داره.
بحث بلاک و اینها شاید من متوجه نشدم الان دعوا سر چیه :دی . ولی کش که بدون بلاک نمی شه. کلا حافظه بدون بلاک نمی شه. اگه در مورد دو به توان tag مشکلی هست توضیح بدم، کلا تست ساده ایه. اگرم که نیست صلوات ختم کنین تاپیکو ببندیم. Big Grin
حرف نرگس خانم هم درسته هم اشتباه. اینکه بلاک نداره کلا حرف اشتباهیه. ولی چون تو fully بلاک ها می تونن هرجا قرار بگیرن تعداد بلاک ها در واقع با تعداد way ها برابره.

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۵۸ ق.ظ

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۳۴ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  اینجوری بگیم درست تره به نظرم: بلاک مجموعه ای از خانه هاس که tag یکسان دارندیعنی بیتای پرارزششون مساویه و نه کل آدرس !! پس => در اینجا هم میتونیم بلاک داشته باشیم

خوب اگر بلاک تو این نوع کش مجموعه ای از خونه هایی بدونیم که تگ یکسان دارند پس وقتی cpu تگ به کش میده اونوقت کش چطور باید تشخیص بده کدوم یکی از خونه هایی که تگ یکسان دارند و برابر تگی هست که cpu به عنوان ادرس به کش داده باید به cpu برگردونه پس هر تگ باید منحصر به یک خونه باشه پس هیچ مجموعه خونه ای نمتونه تگ یکسان داشته باشه

اینکه تعداد خونه های این نوع کش برابر ۲ به توان تعداد بیتهای تگ هست مشکلی ندارم اما نمیتونم بفهمم در این نوع کش بلاک چه معنی ای میده؟!

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۰ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  تو fully بلاک ها می تونن هرجا قرار بگیرن تعداد بلاک ها در واقع با تعداد way ها برابره.

خوب هر way یک تگ منحصر به خودشو داره و همونطور که خودتون هم گفتید برای هر تگ یک دیتا وجود داره پس هر way یک خونه هست پس دیگه بلاک معنی ای نداره و این نوع کش خونه خونه هست

RE: سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ب.ظ

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۰ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  من نمی دونم بحث چیه. اگه شکل کش ها رو بکشین متوجه می شین که تو fully associative حجم برابر دو به توان tag هست زیرا به ازای هر tag یه دیتا وجود داره.
بحث بلاک و اینها شاید من متوجه نشدم الان دعوا سر چیه :دی . ولی کش که بدون بلاک نمی شه. کلا حافظه بدون بلاک نمی شه. اگه در مورد دو به توان tag مشکلی هست توضیح بدم، کلا تست ساده ایه. اگرم که نیست صلوات ختم کنین تاپیکو ببندیم. Big Grin
حرف نرگس خانم هم درسته هم اشتباه. اینکه بلاک نداره کلا حرف اشتباهیه. ولی چون تو fully بلاک ها می تونن هرجا قرار بگیرن تعداد بلاک ها در واقع با تعداد way ها برابره.

۲ به توان tag و توضیح بدید لطفا Smile

RE: سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - Bache Mosbat - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۱ ب.ظ

[attachment=9046][تصویر:  155664_1_1379086382.png]

نرگس جان، خونه خونه اصلا اصطلاح صحیحی نیست. واحد حافظه کلا بلاک هست برای جابه جایی. مفهوم حرفتون صحیحه ولی درست بیانش نمی کنین Smile

RE: سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - pasargad7788 - 04 بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۰ ب.ظ

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۰ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  من نمی دونم بحث چیه. اگه شکل کش ها رو بکشین متوجه می شین که تو fully associative حجم برابر دو به توان tag هست زیرا به ازای هر tag یه دیتا وجود داره.

به نظرم اشتباه می کنید اگر به کتاب پوران فصل حافظه مراجعه کنید می بینید که طبق شکل در نگاشت انجمنی کامل ۲ به توان تگ تعداد کلمات حافظه اصلی رو می ده.

کلا به نظرم در این طور مواقع اصلا نباید روی تگ حساب کرد. چون تگ می تونه بیت اضافی هم داشته باشه.
و دوم اینکه فکر کنم در نگاشت انجمنی کامل اصلا نتونیم به حافظه کش پی ببریمConfused چون بخش تگ اش مشخص می کنه که کدام بلاک از حافظه اصلی باشه و بخش کلمه هم کدام کلمه در بلاک رو می گه.

و اما....
علت اینکه می گم b می تونه نگاشت مستقیم باشه اینه که اگر در نگاشت مسقیم از بلاک استفاده نشه فرمت آدرسش به این صورت می شه

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - Bache Mosbat - 05 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۴۲ ب.ظ

منبع معماری که فقط پوران و مانو و اینا نیست! این بحث کلمه ی حافظه و بلاک و اینا فقط قراردادیه خیلی به پردازنده و کش پالیسی مربوطه. سخت نگیرین سر سوالات کنکور. اگه با مباحث پیشرفته تر معماری آشنا شین خیلی سر این چیزا بحث نمی کنین. من پیشنهاد می کنم اگه سوالی براتون پیش اومد گوگل سرچ کنین.
ساختار های کش صرفا یه نوع تعریفه مثل الگوریتم. که چه جوری آدرس بدیم. دایرکت بدیم یا مجموعه بندی کنیم یا چیز دیگه. پردازنده ها عموما ترکیبی از این ها رو پیاده سازی می کنن. نه فقط تو این قضیه کلا تو همه ی ساختار هایی که در کتاب مانو باهاش آشنا می شین. نمی دونم منظورمو تونستم برسونم یا نه.
اینکه سر تست خیلی ساده ی کنکور انقدر بحث شه خیلی هم خوبه ولی به شرط اینکه بحثش در درک و فهم یه چیزی مفید باشه.

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - pasargad7788 - 05 بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۲۴ ب.ظ

بالاخره b می تونه نگاشت مستقیم باشه؟

به دلیل اینکه اگر در نگاشت مسقیم از بلاک استفاده نشه فرمت آدرسش به این صورت می شه.

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - csharpisatechnology - 07 بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۴۶ ق.ظ

[تصویر:  354_moghassemi.gif]
ص ۳۱۳ مقسمی

توی A داریم :
index تعداد برای انتخاب بلوک هست.
فیلد tag آدرس به طور همزمان با تمامی فیلدهای tag کش مقایسه میشه.
--------
به نظرم گزینه ی ۳ درست هست.

۲ به توان ۵
+
۲ به توان ۷
=
۲ به توان ۱۲
=
۴۰۹۶

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - pasargad7788 - 08 بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۳۳ ب.ظ

کسی در مورد نگاشت مسقیم بودن B نظر نداره؟

به دلیل اینکه اگر در نگاشت مسقیم از بلاک استفاده نشه فرمت آدرسش به این صورت می شه.