تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: چرا پارتيشن هاي هاردو نمي بينم؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
کامپیوتر من یک هارد 80 گیگابایتی sata داره. بعد از مدتی یک هارد 500 گیگا بایتی sata هم گرفتم. امروز تصمیم گرفتم هارد 80 گیگابایتی رو fdisk کنم. ولی قبل از این کار تمام اطلاعات مهم رو به هارد 500 گیگ منتقل کردم.
بعد از fdsik کردن هارد 80 گیگی یه ویندوز xp روش نصب کردم اما با بالا اومدن ویندوز متوجه شدم که هارد 500 گیگی شناسایی میشه ولی پارتیشن های اون شناسایی نمیشه. و نکته جالب اینه که توی قسمت device manager وقتی میرم هارد 500 گیگی رو شناسایی کرده ولی بعضی از مشخصاتش مثل میزان حافظش رو شناسایی نکرده. لازم به ذکر هست که تمام پارتیشن های هارد 500 گیگی از نوع dynamic و ntfs هستن.
حالا به نظرتون مشکل از کجاست و چطور رفع میشه؟
شما با چه نرم افزار و سیستم عاملی FDISK کردید؟
قبلا که هارد 500 رو گرفتم با خود ویندوز xp (ابزار Disk Management) کار پارتیشن بندی رو انجام دادم. نوع کلیه پارتیشن های این هارد هم Dynamic هست (یعنی خودش گذاشت)
و حالا با یک نرم افزار تحت داس فقط هارد 80 رو FDisk کردم. دقیقا اسمش یادم نیست. ولی فکر کنم Extended Fdisk یا یه همچین چیزی بود. این نرم افزار از مجموعه نرم افزارهای Hirens Boot CD هست.
لازم به ذکره که من هارد 500 گیگی رو اصلا FDisk نکردم فقط هارد 80 گیگی.
شرح کار: وقتی وارد نرم افزاری به اسم Super Fdisk شدم (از همین مجموعه Hirens Boot CD) گفتم که شاید بخوام FDisk کنم اطلاعات داخل هارد 500 گیگی از بین بره، به همین دلیل و در همین حین بدون توجه به پیغامی که این نرم افزار داده بود (یه خطا داده بود) کامپیوتر رو به صورت سخت افزاری خاموش کردم و کابلهای برق و sata مربوط به هارد 500 رو جدا کردم و بعد اومدم با نرم افزار extended fdisk هارد 80 رو پارتیشن بندی کردم و بعدش هم ویندوز نصب کردم.
(با اون Super Fdisk کارم نشد)
(27 اردیبهشت 1391 12:23 ق.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط: [ -> ]شما با چه نرم افزار و سیستم عاملی FDISK کردید؟
نکته انحرافی: fdisk خودش یه برنامه هستش.
(27 اردیبهشت 1391 07:35 ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط: [ -> ]
(27 اردیبهشت 1391 12:23 ق.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط: [ -> ]شما با چه نرم افزار و سیستم عاملی FDISK کردید؟
نکته انحرافی: fdisk خودش یه برنامه هستش.

این را می دانم! ولی فرمان خارجی با همین نام در سیستم عاملهای Dos (داس 6.22 و نسخه های قبلی آن) بود که توانایی پارتیشن بندی هارد های جدید را ندارد....
پارتیشن های هاردوتون پرید با اطلاعات اون هارد خداحافظی کنید
تموم شد
همه چیز پرید
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.اما نه صبر کنید
نکته اول اینکه برای اطمینان از تشخیصمون برید سی دی لینوکس گیر بیارید و به صورت لایو بیاید بالا و انجا هارد رو نگاه کنید اگه باز کاری نتونستین بکنین یعنی اینکه بوت پارتیشن بهم ریخته یا پاک شده
یه برنامه به اسم Active boot partition هست که تنها کاری که میکنه درایو های هارد شما رو پیدا و براشون اسم میزاره یعنی C ,D , E همین یعنی با تنظیم جدول بوت پارتیشن ها رو قابل شناسایی توسط سیستم عامل میکنه
من این برنامه رو توی مجموعه LORD 8 و دیسک Hireon 10 دیدم شما بهتره سی دی hiron 10 رو دانلود کنید که توش پر از ابزار های مفید هست که یکی از برنامه هاش هم همینه
امیدوارم اطلاعاتتون رو برگردونید

ای کاش 5 سال پیش یکی این رو به من میگفت تا حیاطی تریین اطلاعاتم رو برمیگردوندم
اگه اطلاعاتتون برگشت یه صلوات برای سلامتی امام زمان بفرستین
خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون
با لینوکس live امتحان کردم پارتیشن ها رو نمیشناسه.
البته با دو تا نرم افزار recovery تحت همون hirens اومدم بالا دیدم اطلاعات رو نشون میده و همه پارتیشن های هارد رو هم نشون می ده ولی حالا دنبال یه هارد دیگه هستم که بتونم هارد خودمو recovery کنم.
اما فکر کنم این راهی که شما میگین (استفاده از Active Boot Partition) شاید بهتر و راحت تر باشه چون دیگه دردسرهای recovery رو نداره و زمان زیادی هم احتمالا نمی بره.
نه به هیچ وجه ریکاوری نکنید
اصلا چیزی پاک نشده که ریکاوری بشه
شما دوستتون رو در نظر بگیرید اگه شناسنامه اون گم بشه اداره ها اون رو قبلول ندارن و استخدام نمیکنن و نمیشناسنش چون هویتی نداره خوب شما در این حالت باید کمکش کنی شناسنامه رو پیدا کنه که خودشو مطرح کنه نه اینکه اون رو به مطب پزشکی برای درمان ببرید

درایو های شما هم هویت خودشون رو که توی جدول پارتیشن هست از دست دادن و الان سیستم عامل ها اون هارو قبول ندارن شما اگه جدول پارتیشن رو درست کنید اون ها اعتبارخودشون رو بدست میارن.
اون برنامه که معرفی کردم همین کارو میکنه
اما اگه توی disk managment هارد رو به رنگ سبز یعنی free space نشون بده اون وقت مجبورید ریکاوری کنید
(02 خرداد 1391 04:59 ب.ظ)one hacker alone نوشته شده توسط: [ -> ]شما دوستتون رو در نظر بگیرید اگه شناسنامه اون گم بشه اداره ها اون رو قبلول ندارن و استخدام نمیکنن و نمیشناسنش چون هویتی نداره خوب شما در این حالت باید کمکش کنی شناسنامه رو پیدا کنه که خودشو مطرح کنه نه اینکه اون رو به مطب پزشکی برای درمان ببرید

درایو های شما هم هویت خودشون رو که توی جدول پارتیشن هست از دست دادن و الان سیستم عامل ها اون هارو قبول ندارن شما اگه جدول پارتیشن رو درست کنید اون ها اعتبارخودشون رو بدست میارن.
چه تشبیه جالبی

(02 خرداد 1391 04:59 ب.ظ)one hacker alone نوشته شده توسط: [ -> ]اون برنامه که معرفی کردم همین کارو میکنه
اما اگه توی disk managment هارد رو به رنگ سبز یعنی free space نشون بده اون وقت مجبورید ریکاوری کنید
نه اصلا به رنگ سبز نشون داده نمیشه. هارد شناسایی میشه ولی یه علامت قرمز رنگ روش میزنه و نوعش هم dynamic هست. بعد روش که کلیک راست میکنم یه سری گزینه داره مثل convert to basic disc که بعد از انتخاب پیغامی مبنی بر این میده که اگر گزینه yes رو انتخاب کنیم تمام اطلاعات هارد از بین میره.
ولی راه حل بسیار خوبی دادین. چون یه نرم افزار تحت همون hiren دیدم اسمش فکر کنم Edit Partition Table هست. وقتی اجرا شد و هارد رو برای نشان دادن جدول پارتیشن انتخاب کردم نکته جالب اینه که جدول پارتیشن به جز سطر اول دارای مقدار صفر هستن ولی اگه یه هارد دیگه رو به همون نرم افزار بدم و بخوام جدول پارتیشن رو ببینم چیزی که میبینم اینه که تمام سطرها (فکر کنم پنج سطر هست کلا) دارای مقدار هستند. (نحوه کار این نرم افزار رو بلد نیستم و میترسم در صورت دستکاری اطلاعاتم از دست بره. چون باید به صورت دستی فیلدهای جدول رو مقدار دهی کنم)
نتیجه کلی که میگیریم اینه که باید همون جدول پارتیشن رو بوسیله Active boot partition ترمیم کنم.
لینک مرجع