تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: انتگرال مختلط ریاضی مهندسی سال 1380
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام خدمت همه شما دوستان. در این سوال مشکل داشتم میخواستم راهنمایی بفرمایید. من خودم هر چی حل میکنم جواب رو -8 بدست میارم ولی جواب درست 8 هست.

[تصویر:  432312_Capture.PNG]
سلام.جوابش ۸ میشه.
با دو روش واستون حلش میکنم:
[tex]z=\: x+y\: \: \rightarrow\: dz\: =\: dx\: +\: idy\: \: ,\: \: \: z'\: =\: x-iy[/tex]

[tex]\int_{0+0j}^{0+4i}(x-iy)(dx\: +\: idy)\: =\: \int_0^0xdx\: +\: i\int_{0+0i}^{0+4i}xdy\: -i\: \int_{0+0i}^{0+4i}ydx\: +\int_0^4ydy[/tex]

[tex]=\: [\frac{x^2}{2}]_0^0\: +\: [ixy]_{0+0i}^{0+4i}\: -[i\: xy]_{0+0i}^{0+4i}\: +[\frac{y^2}{2}]_0^4[/tex]

[tex]0\: +0\: +0\: +8\: =8[/tex]

---------------------------------------------------------------

روش دوم:
میتونیم c رو شعاع یک دایره فرض کنیم که زاویه آن از محور افقی [tex]\frac{\pi}{2}[/tex] هستش.
[tex]z\: =\: re^{i\theta}\: =\: re^{\frac{\pi}{2}i}\: \: \: ,\: \: \: 0<r=|z|<4\: [/tex]

[tex]dz\: =\: e^{\frac{\pi}{2}i}dr\: \: \: ,\: z'=re^{-\frac{\pi}{2}i}\: [/tex]

[tex]\int_0^4re^{-\frac{\pi}{2}i}\: e^{\frac{\pi}{2}i}\: dr=\: \int_0^4\: r\: dr\: =\: [\frac{r^2}{2}]^4_0\: =\: 8[/tex]
(12 اسفند 1395 01:03 ق.ظ)Iranian Wizard نوشته شده توسط: [ -> ]سلام.جوابش ۸ میشه.
با دو روش واستون حلش میکنم:
[tex]z=\: x+y\: \: \rightarrow\: dz\: =\: dx\: +\: idy\: \: ,\: \: \: z'\: =\: x-iy[/tex]

[tex]\int_{0+0j}^{0+4i}(x-iy)(dx\: +\: idy)\: =\: \int_0^0xdx\: +\: i\int_{0+0i}^{0+4i}xdy\: -i\: \int_{0+0i}^{0+4i}ydx\: +\int_0^4ydy[/tex]

[tex]=\: [\frac{x^2}{2}]_0^0\: +\: [ixy]_{0+0i}^{0+4i}\: -[i\: xy]_{0+0i}^{0+4i}\: +[\frac{y^2}{2}]_0^4[/tex]

[tex]0\: +0\: +0\: +8\: =8[/tex]

---------------------------------------------------------------

روش دوم:
میتونیم c رو شعاع یک دایره فرض کنیم که زاویه آن از محور افقی [tex]\frac{\pi}{2}[/tex] هستش.
[tex]z\: =\: re^{i\theta}\: =\: re^{\frac{\pi}{2}i}\: \: \: ,\: \: \: 0<r=|z|<4\: [/tex]

[tex]dz\: =\: e^{\frac{\pi}{2}i}dr\: \: \: ,\: z'=re^{-\frac{\pi}{2}i}\: [/tex]

[tex]\int_0^4re^{-\frac{\pi}{2}i}\: e^{\frac{\pi}{2}i}\: dr=\: \int_0^4\: r\: dr\: =\: [\frac{r^2}{2}]^4_0\: =\: 8[/tex]

ممنون از شما.
مشکل من در روش اول همون انتگرال شماره 4 هست. مگه نباید مقدار y از 0 تا 4j تغییر کنه؟ چرا شما مقدارش رو از صفر تا 4 گذاشتید؟
باز هم ممنون از راه حلتون
لینک مرجع