تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: یادگیری زبان انگلیسی به صورت خود خوان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان
خواهر من دوره راهنمایی هست و میخواد توی تابستان به صورت خودخوان زبان رو ادامه بده..
میخواستم بدونم چه کتاب زبان هایی هست که میتونم براش تهیه کنم؟
کتابی باشه که مسائل گرامر رو بگه (خیلی توی گرامر ضعف داره) و مثلا بخش reading هم داشته باشه.
میدونم این انجمن بیشتر برای دانشجویان و در حد کارشناسی و کارشناسی ارشد هست ولی خب به نظرم شما ها میتونید بهتر کمک کنید.
ممنون میشم نظر و پیشنهاد بدید
سلام
یه چیزی که تو یادگیری Self Study زبان (با توجه به زمان‌بر بودن این پروسه) خیلی مهمه، انگیزه و بعد قرار گرفتن در محیط مناسب هست، در غیر این صورت بعد از اولین خستگی، فرد دیگه تمایلی به ادامه مسیر پیدا نمی‌کنه. ضمن اینکه همه چیز به یک متد آموزشی و مثلا رفتن به یه دوره حضوری / غیر حضوری و دیدن یه سری ویدئویی و... خلاصه نمی‌شه و این امر نیازمند استمرار از طریق مطالعه، مکالمه، مکاتبه و مشاهده فیلم، اخبار، کتاب، روزنامه و... هست. اگه منظور اینه که قصدی برای شرکت در دوره‌های حضوری و مجازی نیست، در این زمینه سه تا RoadMap به ذهنم می‌رسه و البته کلیه نظرات صرفا دیدگاه شخصی منه و لزومی بر صحیح بودنش نیست:

--------------------------------------------------------------------------------
۱/ یادگیری منسجم: شبیه‌سازی شیوه ترمیک آموزشگاهی
--------------------------------------------------------------------------------
خب این دوره‌ها معمولا در قالب چهار سطح استاندارد مقدماتی (Elementary)، پایین‌تر از متوسط (Pre-Intermediate)، متوسط (Intermediate) و بالاتر از متوسط (Upper Intermediate) تقسیم‌بندی می‌شن که در هر کدوم از این موارد، چهار مهارت زبانی (صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن) به صورت همزمان پیش برده می‌شه و در واقع تا سطح PRE-IELTS/TOEFL پوشش داده می‌شه و بعدش می‌ره روی Advance و... .

البته بعضی جاها معمولا یک دوره جداگانه Basic هم قبل از Elementary برای افراد کاملا صفر در نظر می‌گیرند. اینکه در چه زمانی می‌شه این مسیر رو طی کرد، کاملا دست خود اون فرده و مثلا توی آموزشگاه‌ها هم دوره‌های ترمیک عادی و هم فشرده (با طول دوره حدودا ۱/۳ دور‌های عادی) رو داریم و به اون صورت، طول دوره این چهار سطح بسته به عوامل مختلف، چیزی حدود ۲۰ الی ۲۵ ترم آموزشی هست که این زمان با توجه به تلاش و استعداد یادگیری فرد به صورت خودخوان می‌تونه کمتر یا بیشتر باشه.

قبلا برای قرار گرفتن توی این مسیر کتاب‌ها تقریبا به نوعی تالیف می‌شدند که نیاز به معلم یا آموزشگاه کمی حس می‌شد، ولی تقریبا از ۲۰۱۲ به بعد انتشاراتی مثل آکسفورد و کمبریج بیشتر روی جبنه‌های Self Study بودن کتاب‌هاشون کار کردند. اگه فردی بخواد به این شیوه عمل کنه می‌تونه از متد آموزشگاه‌های معتبر به عنوان یک الگو استفاده کنه. تو این متدها معمولا برای حرکت از Elementary به Upper Intermediate از یک مجوعه کتاب اصلی شامل کلیه مهارت‌ها و همچنین کتاب‌های مکمل که بیشتر مربوط به تقویت دایره لغات و گرامر هست استفاده می‌شه. برای مثال در سیستم آموزشی موسسه سفیر:

مجموعه اصلی:
- سری کتاب‌های چهار جلدی
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
(برای چهار سطح مذکور)

مجموعه مکمل:
- سری کتاب‌های
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
(شامل سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته) برای تقویت دایره لغات
- سری کتاب داستان‌های سطح‌بندی شده
در هفت سطح

در واقع برای مثال کتاب‌های اصلی یک زبان‌آموز تازه وارد برای شروع یادگیری زبان در سطح Elementary شامل جلد یک مجموعه Touch Stone با عنوان Elementary (شامل کتاب آموزشی + کتاب تمرینات + کتاب حل تمرینات + فایل‌های صوتی، ویدئویی و نرم افزار) و همچنین حدود ۲/۳ کتاب Oxford Word Skills سطح Basic در کنار سطح Starter و Stage-1 مجموعه کتاب‌های داستان OXFORD BookWorms خواهد بود.

حالا این کتاب‌ها توی موسسات مختلف فرق می‌کنند. ولی از معروف‌ترین این مجموعه‌های اصلی می‌شه به American English File ، Face To Face ، Headway ، Interchange Top Notch ، English Result و... اشاره کرد. واقعیتش هم اینه که این سیستم‌ها جز مواردی کوچیک از نظر ساختاری خیلی با هم تفاوت ندارند و نباید خیلی روی انتخابشون وسواس داشت، البته باید به نوع لهجه (British / American) توجه داشت، مثلا همین سفیر توی این پنج سال سه بار کتاب‌های اصلی خودش رو عوض کرده. مثلا مجموعه قبلیش که
بود هم کتاب‌های خیلی خوبی بودند ولی با توجه به نظر اساتید مربوط ممکنه به صورت دوره‌ای تغییر کنند.

در بحث لغات هم در کنار Oxford Word Skills که توی هر درس به لغات مربوط به یک موضوع مثل میوه‌ها، سبزی‌جات، شیرینی‌جات و... به شکل خیلی خوب و جذابی پرداخته، مجموعه Cambridge Vocabulary in Use رو هم داریم. از طرفی برخی از موسسات برای تقویت دانش گرامری، مجموعه کتاب‌های سه سطحی
یا Oxford English Grammar Course رو هم ارائه می‌کنند که از نظر من مجموعه اولی بهترین مجموعه ممکن برای یادگیری بنیادی گرامر انگلیسی هست که شما فقط کافیه جلد اولش رو ببینید تا به این مسئله پی ببرید.

کلا کتاب زیاد داریم و این رو هم باید توجه داشت که اکثر این کتاب‌ها و منابع از طریق معتبرترین ناشرین کتاب‌های زبان انگلیسی دنیا و نویسندگان صاحب سبک تو آموزش زبان هستن، پس خیلی در اینکه Top Notch عالی‌تره یا English Result نباید حساسیت به خرج داد. ضمنا تمامی این منابع قابل دانلود و بررسی هستند.

مزیت اصلی:
- حفظ انسجام در یادگیری و برقراری نسبی عدالت بین چهار مهارت زبانی و البته تقویت هر کدوم توسط منابع مکمل

عیب اصلی:
قرار نگرفتن در محیط تعاملی و عدم دریافت فیدبک انسانی (بدون معلم و افراد هم‌سطح)

۲/ یادگیری منسجم: نرم افزاری
راه حل دوم اینه که از یک نرم افزار تعاملی برای یادگیری استفاده شه که به نظر من بهترین موردی که الان وجود داره مجموعه
در پنج سطح و دو لهجه British / American هست. از طریق این نرم افزار می‌شه چهار مهارت زبانی رو تا حد نسبتا قابل قبولی رسوند، در اینکه به مواردی مثل گرامر کمتر پرداخته شده شکی نیست، اما استفاده از چنین نرم افزارهایی برای شروع خصوصا برای فردی که تازه تو شور و شوق آغازه و شاید ذهنیت خوبی هم در زمینه زبان دوم نداشته باشه به نظرم خیلی مفیده، چون شما با یک محیط تعاملی روبرو می‌شید که اولا به شکل مصور آموزش می‌بینید و دوما مجبور هستید برای گذر از هر مرحله و رسیدن به کف امتیازات:

- لغات و جملات رو با میکروفن "تلفظ" کنید.
- املای کلمات رو "بنویسید" و جمله‌بندی کنید.
- برای نوشتن چیزهایی که از شما خواسته می‌شه خوب "گوش" کنید.

پس هم یادگیری و در ادامه فیدبک رو با هم خواهیم داشت. طبیعتا این یک شیوه به جامعیت روش بالایی نیست اما از نظر من برای شروع به صورت خودخوان برای خیلی از افراد می‌تونه بهترین انتخاب ممکنه باشه و بعدتر می‌شه در کنارش به منابع دوم در هر کدوم از مهارت‌های چهارگانه رجوع کرد.

مزیت اصلی:
- جذابیت، پویایی و تعاملی بودن محیط و تزریق شوق یادگیری و دریافت فیدبک از طریق تمرین و آزمون‌های چندرسانه‌ای

عیب اصلی:
- انتقال حجم دانش کمتر نسبت به کتاب، کاهش اهمیت برخی مباحث مثل گرامر جهت اجتناب از پیچیدگی بیشتر

۳/ یادگیری پراکنده
مجموعه‌های آموزشی و ابزارهای غیرآموزشی زیادی برای تمرکز روی هر کدوم از مهارت‌های زبانی وجود داره، چه از نظر ویدئویی، صوتی، نرم افزاری، کتابی و... . بعضی افراد ترجیح می‌دن "صرفا" با فیلم یا اخبار دیدن، بعضی‌ها با خوندن اجباری مقالات و کتب PDF انگلیسی، گوش دادن به پادکست‌ها، دنبال کردن کتاب‌های واژگان مثل ۵۰۴ و واژگان ضروری تافل، یا تمرکز صرفا برای مکالمه با مجموعه کتاب‌های English For You یادگیری زبان رو پیش ببرن و این در صورتیه که معمولا در یک سطحی نیاز به تقویت بیشتری داشته باشیم.

من موافق روش این آموزشگاه‌هایی که بزرگ می‌نویسند: "فقط مکالمه بدون گرامر" یا آموزش‌های سریع معجزه‌آسا (!) مثل نصرت نیستم، این ممکنه برای یه توریستی که می‌خواد دو روز بره خارج از کشور یا یه تاجر، مذاکره کننده و... بسته به سطح نیازشون خوب باشه ولی برای یه فرد نوجوان که در حال رشده و قدرت یادگیری بالایی داره و در آینده قراره تحصیلات آکادمیک رو دنبال کنه، نیازه که به صورت اصولی، علمی و طبقه‌بندی شده زبان رو یاد بگیره، چون راه میانبری وجود نداره این وسط، پس برای چنین فردی با توجه به علایقش بهتره "روش یک" و به صورت مکمل "روش دو" رو دنبال کنه، چیزی که مورد توصیه غالب متخصصین زبان هست.

مزیت اصلی:
انعطاف‌پذیری و تمرکز روی یک یا چند مهارت زبانی خاص، مناسب به عنوان شیوه مکمل

عیب اصلی:
عدم انسجام، پیشبرد ناهمگام مهارت‌های چهارگانه، غیر اصولی از نظر آموزشی
(22 خرداد 1395 06:02 ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط: [ -> ]از طرفی برخی از موسسات برای تقویت دانش گرامری، مجموعه کتاب‌های سه سطحی
یا Oxford English Grammar Course رو هم ارائه می‌کنند که از نظر من مجموعه اولی بهترین مجموعه ممکن برای یادگیری بنیادی گرامر انگلیسی هست که شما فقط کافیه جلد اولش رو ببینید تا به این مسئله پی ببرید.

عالیه

----------------------

من خودم چیزی زبان بلد نیستم ولی اکثر چیزایی که یادگرفتم با همین سایت/مقاله/فیلم/کارتون/مستند اینا بوده.
من موندم نوزاد تا زمانی که به سن مدرسه رفتن برسه چه جوری حرف زدن یاد میگیره . اگه میشد این رو شبیه سازی کرد خیلی خوب میشد
واقعا تشکر میکنم از کاربر milestone
توضیحاتتون خیلی مفصل ، عالی بود و خیلی با حوصله نوشتید.. نه فقط برای خواهرم بلکه توضیحاتتون به خود منم کمک میکنه.
احتمال زیاد برای گرامر کتاب cambrige grammer in use رو براش بگیرم و حتما نرم افزار Rosetta Stone رو نصب میکنم و تست میکنم که ببینم چطوریاست و ایا خوشش میاد یا نه.
یه سوال هم برای خودم .. دوست دارم زبان رو با خوندن داستان ها و رمان ادامه بدم.. دوران دانشجویی هم همیشه کتاب های short story ای که توی کتابخونه دانشگاه بود رو خونده بودم.. چون ماهیت داستانی دارن باعث میشه به بهانه دونستن اینکه اخر داستان چی شده کتاب رو تمام کنم.. به نظرتون برای شروع از چه کتاب هایی شروع بشه خوبه؟ چه مجموعه هایی رو بخرم؟
(23 خرداد 1395 01:42 ب.ظ)nobody90 نوشته شده توسط: [ -> ]احتمال زیاد برای گرامر کتاب cambrige grammer in use رو براش بگیرم

اگه صلاح می‌دونید که گام اول رو با گرامر شروع کنید این کار رو انجام بدید، البته متد آموزشی Cambridge به حدی خوب هست که شاید اون تصور ذهنی از گرامر به ظاهر وحشتناک رو التیام بده ولی در صورتی که می‌خواین این قضیه کمی لذت‌بخش‌تر بشه یک راه حل مکمل هم هست. خب طبیعتا شما به عنوان اولین کتاب سراغ تهیه
به عنوان سطح پایه خواهید رفت که من پیشنهاد می‌کنم که اگه باز هم احساس کردید خسته‌کننده‌ست و یا لازمه که بشه بهترش کرد
رو هم دانلود کنید.

توی این مجموعه مدرس اومده به ازای هر کدوم از درس‌های این کتاب ۱۱۵ درسی کل موارد رو به صورت ویدئویی هم تدریس کرده و ویژگی استفاده از این مجموعه در کنار اون کتاب، علاوه بر حس وجود یک مدرس در یادگیری گرامر، تقویت مهارت شنیداری هم هست. من خیلی این رو مفید می‌دونم و توصیه می‌کنم، برای نمونه ویدئوی اول رو از
دانلود کنید و ببینید.

(23 خرداد 1395 01:42 ب.ظ)nobody90 نوشته شده توسط: [ -> ]دوران دانشجویی هم همیشه کتاب های short story ای که توی کتابخونه دانشگاه بود رو خونده بودم.. چون ماهیت داستانی دارن باعث میشه به بهانه دونستن اینکه اخر داستان چی شده کتاب رو تمام کنم.. به نظرتون برای شروع از چه کتاب هایی شروع بشه خوبه؟ چه مجموعه هایی رو بخرم؟

ببینید من خودم رو در حد مشاوره دادن انگلیسی نمی‌دونم اما اجازه بدید با توجه به اینکه از سطح فعلی زبانی شما اطلاعاتی در دست نیست و برای رسیدن به پاسخ این سوال که از کجا شروع کنیم به یک رهیافت کلی در زمینه متن‌خوانی در زبان انگلیسی به نام گسترده‌خوانی - Extensive Reading اشاره کنیم:

این شیوه خودش یه راه حل خوبه برای یادگیری جنبه‌هایی از زبان مثل مکالمه و خصوصا خواندن در بلندمدت. البته به شرط دارا بودن پیش‌نیازهای اولیه. در واقع در قالب این شیوه شما می‌بایست تمام نیازهای روزانه خودتون در زمینه مطالعه رو از طریق زبان انگلیسی برآورده کنید، مثلا اگه یه بخشی از روزتون رو به مطالعه کتاب‌های ادبی یا ستاره‌شناسی اختصاص می‌دادید که براتون شیرین و جذاب بود، الان دیگه دور فارسی رو خط بکشید و فقط انگلیسی بخونید! البته نه در حدی که باعث اذیت یا اجبار شما بشه یا اینکه مجبور باشید هر لحظه از دیکشنری و جعبه لایتنر و... استفاده کنید، بلکه باید ازش لذت ببرید به صورتی که اصلا تصور نکنید که قراره انگلیسی یاد بگیرید.

اما اینکه چه کتابی برای چه کسی مناسبه، به صورت کلی می‌تونیم چهار دسته زیر رو داشته باشیم:

۱/ کتاب‌های رده سنی بزرگ‌سالان: در واقع همون کتب علمی و ادبی معروف، مثل قلعه حیوانات جورج اُرول یا کیمیاگر پائولو کوئیلو که با توجه بعضی از پیچیدگی‌های ادبیاتی جزء رده سخت برای مطالعه به حساب میان، برای مثال فهم کتابی مثل کمدی الهی دانته حتی به زبان فارسی هم شاید آسون نباشه، پس این دسته از کتاب‌ها شاید برای سطح فراتر از زبان‌آموزی و یک فرد نسبتا مسلط مناسب هستند.

نمونه منابع:
|
|

۲/ کتاب‌های رده سنی کودکان و نوجوانان: خب طبیعتا این در این رده کتاب‌ها از هر نظر ساده‌تر هستن ولی لزوما به این معنی نیست که برای بزرگسالان مناسب نیستن، برای مثال فکر نکنم داستانی مثل هری پاتر یا حتی کارگاه گجت! برای ما جذاب نباشه، بنابراین این دسته هم برای شروع خوب هست و تقریبا کتاب‌هاش از نظر سطح با هم برابر هستند.

نمونه منابع:

۳/ کتاب‌های سطح‌بندی شده: که معمولا از پایین‌ترین Level و تعداد صفحات کم شروع می‌شن و همینطور پیشرفته‌تر می‌شن و به نظرم بهترین ابزار آموزشی با سیر صعودی و منظم برای افزایش مهارت Reading هستند.

نمونه منابع:
|

۴/ نشریات: شامل مطالعات حوزه‌های تخصصی و غیر تخصصی برای افرادی که پیگیر این موارد یا فعال در این حوزه‌ها هستند.

نمونه منابع:
|
|

--------------------------------------------------

از کجا بفهمیم که کدوم‌یک از این دسته‌ها مناسب سطح فعلی ماست؟
تو یه سایت زبان می‌خوندم که چیزی هست با عنوان "قاعده پنج انگشت" که در این شیوه شما به صورت Random یکی از صفحات کتاب رو باز و شروع به خوندن می‌کنید، اگه تو هر ۱ یا ۲ یا ۳ یا ۴ خط یک یا بیشتر از یک واژه بود که برای شما نامفهوم بود، اون کتاب برای شما مناسب نیست و در واقع سخته و اگه توی هر ۵ خط یکی از این واژه‌ها بود اون کتاب مناسب هست و اگه فقط یک واژه سخت توی بیش از ۱۰ خط متن پیدا شد این یعنی اون متن بیش از حد ساده هست. پس اگه قرار این شیوه رو پی بگیریم اگه دیدیم کتابی در سطح ما نیست به سراغ دیکشنری نمی‌ریم، به کتابی ساده‌تر مراجعه می‌کنیم. به نظر من کتاب‌های سطح‌بندی شده مناسب‌ترین گزینه برای یک زبان‌آموز هستند.

؛؛؛

و نهایتا اینکه به نظر من تو اکثر حوزه‌های نظری، یک فرد "منضبط" نیازمند رفتن به هیچ‌نوع کلاسی اعم از کنکوری، برنامه‌نویسی، زبان و... نیست، فقط تاکید می‌کنم: فرد منضبط، فردی که برای جلو بردن اهدافش تنها به خودش وابسته هست و نیازی به فشار بیرونی و برنامه‌ریزی و نظارت توسط شخص دوم نداره، در این صورت بخش خیلی بزرگی از مسئله حل‌شدست.
خیلی متشکرم بابت توضیحات خوب و جامع تون.
حتما از توضیحاتتون برای انتخاب کتاب و شیوه مطالعه درست استفاده میکنم.
تشکر میکنم بابت اشتراک گذاری اطلاعاتتون.موفق باشید
لینک مرجع