تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: [درخواست راهنمایی] مشکل در محاسبه حداقل سیکل زمانی بانک ثبات
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
ببخشید چرا اینجا مگر دو تا مالتی پلکسر نداریم .... پس در جواب چرا از یکی شون حساب شده ؟/؟

[تصویر:  326864_f9abvbsfyxweqez3loxs.png]

به نظرم من می بایست بشه ۳۰ + ۳۰ + ۸۰ +۱۰ .....

به قول خودش هم درنظر دیکدر رو نمیگیریم میگیم همزمان با alu بوده...
ببخشید ما تو جلسه کنکور از کجا باید ذهن طراح رو بخونیم که به قول خودش بگیریم یا نگیریم؟؟؟!!!!Huh
(25 دى 1393 01:35 ق.ظ)mostafa2012 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
ببخشید چرا اینجا مگر دو تا مالتی پلکسر نداریم .... پس در جواب چرا از یکی شون حساب شده ؟/؟

به نظرم من می بایست بشه ۳۰ + ۳۰ + ۸۰ +۱۰ .....

به قول خودش هم درنظر دیکدر رو نمیگیریم میگیم همزمان با alu بوده...
ببخشید ما تو جلسه کنکور از کجا باید ذهن طراح رو بخونیم که به قول خودش بگیریم یا نگیریم؟؟؟!!!!Huh

نیاز نیست ذهن طراح رو بخونید / از اطلاعات خود استفاده کنید (یعنی باید بدانید / این مطلب جزء مفاهیم اصلی مدارات ترتیبی سنکرون می باشد).

شما برای محاسبه تأخیر همیشه باید تأخیر مسیر بحرانی را حساب کنید / حالا چون مدار ترتیبی است پس مقادیر در لبه کلاک تغییر می کنند و باید تاخیر از این لحظه رو محاسبه کنید. همانطور که در شکل مشخص است المان های ترکیبی دارای سیگنال های کنترلی به عنوان ورودی نیز هستند ولی می دانیم که این مقادیر در کلاک قبلی آماده هستند و تأثیری روی تأخیر سیکل جاری نخواهد داشت و تنها المان های مالتی پلکسر و ALU در مسیر تاخیر قرار دارد (به علت تغییر ورودی ها بعد از لبه کلاک) و مقادیر دیکدر در کلاک قبلی تعیین شده است.
بنابراین تأخیر مدار برابر خواهد بود با = تأخیر MUX + تأخیر ALU + تاخیر ثبات ها
چون مقادیر از مقادیر hold time و setup time صرفنظر کرده است (چون در صورت سوال نیامده است) پس حداقل سیکل زمانی برابر همین تأخیر مسیر بحرانی مدار خواهد بود.

(با توجه به سوالی که پرسیدید فکر می کنم در درس مدار منطقی بخش مدارات ترکیبی و روابط پایداری آن ها مشکل اساسی دارید و توصیه می کنم حتماً این موارد رو مطالعه نمائید.)
باتشکر از دلسوزی تان!Angel
لینک مرجع