تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال ممیز شناوروضرب boothمدرسان شریف
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[attachment=16934]سلام دوستان
۱)اونایی که کتاب مدرسان برا معماری دارن ص۲۶ مثال ۳۹میشه تحلیل کنن .
توتستا هم سوال ۴-۱۱-۲۱-۲۴شبیه همینه .کوچکترین و بزرگترین تفکیک میکنم به قسمت آخرش میرسم میمونم . فایل پیوست کردم جوابش گزینه ۳
اگه کسی این مدل سوالا رو بلده ممنون میشم کمک کنه به جوابی برسیم
۲)توفصل ۲ بحث ضرب دوعدد مثل تست ۱۴کنکور ایتی ۸۳ ضرب ۲عدد علامتدار به روش boothتعداد شیفت و جمع وتفریق چطور محاسبه میشه .برا جمع وتفریق میگه تغیر بیت مضروب فیه ولی بازم وقتی چنتا تست حل میکنم کم میارم.خیلی خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.

۱)ضرب ۲عددعلامت دار زیربه روش boothبه چند پالس کلاک نیاز دارد.فرض کنید برا بارشدن ورودیها به ۳پالس وبرا ارسل خروجی به ۲ پالس نیاز داریم. مضروب ۰۱۱۱۰۱۰
مضروب فیه ۱۰۱۰۰۱۱

۱)۱۲ ۲)۱۴ ۳)۱۷ ۴)۱۹

جمع وتفریق تو این سوال مشکل دارم چطور بشمرم.
یه سوال دیگه شبیه این

۲)اگه بخواهیم ضرب a=110011را درb=101110با اعمل کد boothانجام دهیم به ترتیب چند عمل شیفت وچند عمل جمع وتفریق باید انجام دهیم.

۱)۵شیفت.۴جمع وتفریق ۲)۶شیفت.۳جمع وتفریق ۳)۶شیفت.۶جمع وتفریق ۴)۶شیفت.۸جمع وتفریق

خیلی خیلی ازتون ممنونم لطف کردید.
اگه میشه روی سوالو بزارین چون کتاب من چاپش متفاوته، هم اینطوری بهتر میشه راهنماییتون کرد
(15 مهر 1393 12:29 ب.ظ)mariy نوشته شده توسط: [ -> ]سلام دوستان
۱)اونایی که کتاب مدرسان برا معماری دارن ص۲۶ مثال ۳۹میشه تحلیل کنن .
توتستا هم سوال ۴-۱۱-۲۱-۲۴شبیه همینه .کوچکترین و بزرگترین تفکیک میکنم به قسمت آخرش میرسم میمونم . فایل پیوست کردم جوابش گزینه ۳
اگه کسی این مدل سوالا رو بلده ممنون میشم کمک کنه به جوابی برسیم .

من کتاب مدرسان را ندارم ولی تست پیوست شده (که همان سوال ۷۴ کنکور CE88 است) را پاسخ می دهم:
برای محاسبه کوچکترین عدد مثبت اولاً b31 باید ۱ باشه تا عدد مثبت بشه و دوماً کوچکترین مقدار exponent را داشته باشیم یعنی E باید برابر صفر باشد، بعد mantissa هم که سیگمای موجود در عبارت می باشد برای اینکه کمترین مقدار مثبت باشه باید کم ارزش ترین بیت آن ۱ شود یعنی ~b0 یک باشه و بقیه bi~ها (۱ تا ۲۳) هم باید صفر باشه که در این صورت mantissa=2^-12 می شود (^ = علامت توان)، پس کوچکترین عدد مثبت بدست می آید:
Answer=2^-64*(2-1)*2^-12=2^-76
کوچکترین عدد منفی هم که اولاً b31 باید صفر باشه تا عدد منفی بشه و دوماً exponent باید بزرگترین مقدارش رو داشته باشه (در اعداد منفی هرچه قدرمطلق عدد بزرگتر باشه عدد کوچکتر خواهد بود) پس باید همه biهای ۲۴ تا ۳۰ باید یک باشه پس E=(2^7)-1=127، بعد mantissa هم باید بزرگترین باشه یعنی ~biها (۰ تا ۲۳) باید یک باشه که در این صورت خواهیم داشت:
mantissa=signma i=o to 23 (2^(i-12)=2^-12*(2^21-1)=2^12-2^-12
پس کوچکترین عدد منفی بدست می آید:
Answer=2^(127-64)*-1*(2^12-2^-12)=-2^-63*(2^12-2^-12)=2^51-2^75
پس گزینه ۳ صحیح می باشد.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(15 مهر 1393 12:29 ب.ظ)mariy نوشته شده توسط: [ -> ]۲)توفصل ۲ بحث ضرب دوعدد مثل تست ۱۴کنکور ایتی ۸۳ ضرب ۲عدد علامتدار به روش boothتعداد شیفت و جمع وتفریق چطور محاسبه میشه .برا جمع وتفریق میگه تغیر بیت مضروب فیه ولی بازم وقتی چنتا تست حل میکنم کم میارم.خیلی خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.

۱)ضرب ۲عددعلامت دار زیربه روش boothبه چند پالس کلاک نیاز دارد.فرض کنید برا بارشدن ورودیها به ۳پالس وبرا ارسل خروجی به ۲ پالس نیاز داریم. مضروب ۰۱۱۱۰۱۰
مضروب فیه ۱۰۱۰۰۱۱

۱)۱۲ ۲)۱۴ ۳)۱۷ ۴)۱۹

جمع وتفریق تو این سوال مشکل دارم چطور بشمرم.
یه سوال دیگه شبیه این

۲)اگه بخواهیم ضرب a=110011را درb=101110با اعمل کد boothانجام دهیم به ترتیب چند عمل شیفت وچند عمل جمع وتفریق باید انجام دهیم.

۱)۵شیفت.۴جمع وتفریق ۲)۶شیفت.۳جمع وتفریق ۳)۶شیفت.۶جمع وتفریق ۴)۶شیفت.۸جمع وتفریق

خیلی خیلی ازتون ممنونم لطف کردید.

در ضرب به روش Booth به تعداد بیت های Multiplier (مضروب فیه) عمل Shift خواهیم داشت، برای شمارش تعداد جمع ها و تفریق ها هم از سمت راست به چپ به بیت های Multiplier نگاه می کنیم، به تعداد ۰۱های موجود عمل Add و به تعداد ۱۰های موجود در آن عمل Subtract خواهیم داشت (توجه داشته باشید که سمت راست (بعد ممیز) و سمت چپ هر عدد بی نهایت صفر وجود دارد مثلاً 1011=00000001011.00000000)، به عنوان مثال برای Multiplier=101110 شش تا shift، یک جمع و دو تفریق (مجموعاً سه جمع و تفریق) خواهیم داشت (پاسخ سوال 2).

پاسخ سوال ۱) با فرض دریافت موازی هر دو ورودی (Multiplicand و Multiplier) جمعاً پنچ پالس برای دریافت و ارسال داده ها نیاز داریم، بعد طبق مبحث بالا هفت عمل Shift، روی هم پنج پالس عمل جمع و تفریق داریم که به طور کلی ۵+۷+۵=۱۷ پالس برای ضرب این دو عدد موردنیاز است.
(15 مهر 1393 02:39 ب.ظ)ziba.O نوشته شده توسط: [ -> ]اگه میشه روی سوالو بزارین چون کتاب من چاپش متفاوته، هم اینطوری بهتر میشه راهنماییتون کرد

نویسنده کتاب مدرسان کیه؟
(18 مهر 1393 12:54 ق.ظ)JFarzam نوشته شده توسط: [ -> ]
(15 مهر 1393 02:39 ب.ظ)ziba.O نوشته شده توسط: [ -> ]اگه میشه روی سوالو بزارین چون کتاب من چاپش متفاوته، هم اینطوری بهتر میشه راهنماییتون کرد

نویسنده کتاب مدرسان کیه؟

سعید شیری وجواد ظهیری.باسپاس فراوان
لینک مرجع