تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: کنکور 86-همگرایی روش تکرار ساده
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دوستان این چرا گزینه ۱ نمیشه؟ مگه نباید مشتق گرفت مساوی ۰ قرار داد؟
بیشترین همگرایی حتما ۲ هستش؟
یعنی اگه ۲ تا گزینه همگراییشون ۲ باشه چیکار باید کرد؟
با سلام!

اگر مشتق یک رابطه [tex]g^{(m)}(p) \ne 0[/tex] باشد و r ریشه ما میباشد انگاه مرتبه همگرایی از مرتبه m هستش.

گزینه های 1 و 2 و3 مشتقشون به ازای r صفر نمیشن یعنی خطی هستن، هر چند به نظر من گزینه 1 کلا غلط هست چون حد بالاش کمتر از 1 نیست. ولی گزینه 4 رو اگه شما مشتق بگیری داری :
[tex]g'(p) = \frac{6p(p^3 p-1)}{(3p^2 1)^2}[/tex] که همون طور که میبینید این صفر میشه که یعنی از 1 بیشتر و از بقیه سریع تره! نکتش اینه که خود تابع رو توی مشتق بوجود اومده که میشه بدون حل فهمید که مشتق هم صفر میشه چون g(p) = 0 هستش اگه p ریشمون باشه.
(20 بهمن 1392 02:04 ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط: [ -> ]خودمم هم شک کردم! از اون سوالاست! آخه معمولا این تیپ سوالا با اون چیزایی که گفتم همیشه میشه زدشون.
ولی ...
گزینه اول که فکر کنم نمیشه چون قدر مطلق ۲x توی بازه ۰ تا ۱ از ۱ کمتر نیست
اگه گه [tex]g'(x)= 0[/tex] بود پس خطی نیست ، باید واسه مشتق دوم هم چک کنیم، همینطور پیش میریم تا به ازای یک مشتقی ۰ نشه که اون میشه همگراییش.
راه حل اینجور سوالا رو تقریبا بلدم اما این سوال داره اذیت میکنه!
پاک کردم!
به جون بچم من این سوال رو قبلا حل کرده بودم!
(20 بهمن 1392 02:17 ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط: [ -> ]به جون بچم من این سوال رو قبلا حل کرده بودم!

خب حالا به اون بچه چیکار داری؟Big Grin (حیف خانواده رد میشهBig Grin)

اگه دوباره حل کردی بی نصیبمون نزار ، مرسی : ))
من فقط تونستم 1 و 3 را رد کنم
گزینه 1 و3 را وقتی مشتق میگیری و مقدار 0 و 1 توش میذاری ، قدرمطلق مقدار بدست اومده از یک بیشتر میشه و همگرا نیستند
شرط همگرایی روش تکرار ساده این بود g(x) = x باشه ، قدر مطلق مشتق g باید کمتر از یک باشه

گزینه 2 و4 مشتقاشون توی بازه 0و1 بیشتر از یک نمیشه ولی اینکه کدومش همگرا تر هست را نمیدونم

(20 بهمن 1392 02:04 ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط: [ -> ]با سلام!

اگر مشتق یک رابطه [tex]g^{(m)}® \ne 0[/tex] باشد و r ریشه ما میباشد انگاه مرتبه همگرایی از مرتبه m هستش.

گزینه های ۱ و ۲ و۳ مشتقشون به ازای r صفر نمیشن یعنی خطی هستن، هر چند به نظر من گزینه ۱ کلا غلط هست چون حد بالاش کمتر از ۱ نیست. ولی گزینه ۴ رو اگه شما مشتق بگیری داری :
[tex]g'® = \frac{6r(r^3 r-1)}{(3r^2 1)^2}[/tex] که همون طور که میبینید این صفر میشه که یعنی از ۱ بیشتر و از بقیه سریع تره! نکتش اینه که خود تابع رو توی مشتق بوجود اومده که میشه بدون حل فهمید که مشتق هم صفر میشه چون g® = 0 هستش اگه r ریشمون باشه.
مطمئنی که مشتق G باید به ازای ریشه صفر بشه ؟؟؟
من تا یادمه این رابطه صفر میشد که g® - r = 0
معمولا واسه همگرایی مشتق g را میگیرم و بررسی میکنیم که مقدارش توی بازه اطراف ریشه بیشتر از یک نشه
(20 بهمن 1392 03:21 ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط: [ -> ]من فقط تونستم ۱ و ۳ را رد کنم
گزینه ۱ و۳ را وقتی مشتق میگیری و مقدار ۰ و ۱ توش میذاری ، قدرمطلق مقدار بدست اومده از یک بیشتر میشه و همگرا نیستند
شرط همگرایی روش تکرار ساده این بود g(x) = x باشه ، قدر مطلق مشتق g باید کمتر از یک باشه

گزینه ۲ و۴ مشتقاشون توی بازه ۰و۱ بیشتر از یک نمیشه ولی اینکه کدومش همگرا تر هست را نمیدونم

(20 بهمن 1392 02:04 ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط: [ -> ]با سلام!

اگر مشتق یک رابطه [tex]g^{(m)}® \ne 0[/tex] باشد و r ریشه ما میباشد انگاه مرتبه همگرایی از مرتبه m هستش.

گزینه های ۱ و ۲ و۳ مشتقشون به ازای r صفر نمیشن یعنی خطی هستن، هر چند به نظر من گزینه ۱ کلا غلط هست چون حد بالاش کمتر از ۱ نیست. ولی گزینه ۴ رو اگه شما مشتق بگیری داری :
[tex]g'® = \frac{6r(r^3 r-1)}{(3r^2 1)^2}[/tex] که همون طور که میبینید این صفر میشه که یعنی از ۱ بیشتر و از بقیه سریع تره! نکتش اینه که خود تابع رو توی مشتق بوجود اومده که میشه بدون حل فهمید که مشتق هم صفر میشه چون g® = 0 هستش اگه r ریشمون باشه.
مطمئنی که مشتق G باید به ازای ریشه صفر بشه ؟؟؟
من تا یادمه این رابطه صفر میشد که g® - r = 0
معمولا واسه همگرایی مشتق g را میگیرم و بررسی میکنیم که مقدارش توی بازه اطراف ریشه بیشتر از یک نشه

اینی که گفتی و من یادم نیست. من میدونم r ریشه تابع تو بازه مونه که باید به ازاش قدر مطلق مشتق g کوچیکتر از یک بشه.
(20 بهمن 1392 03:40 ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط: [ -> ]اینی که گفتی و من یادم نیست. من میدونم r ریشه تابع تو بازه مونه که باید به ازاش قدر مطلق مشتق g کوچیکتر از یک بشه.
اونکه درسته ، و مربوط به شرط همگرایی روش تکرار ساده است
ولی این دوستمون مشتق گرفته و گفته به ازای ریشه مقدارش باید صفر بشه، که من بعید میدونم اینجوری باشه . یا بهتر بگم که تا حالا اینو نشنیده بودم
(20 بهمن 1392 03:50 ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط: [ -> ]
(20 بهمن 1392 03:40 ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط: [ -> ]اینی که گفتی و من یادم نیست. من میدونم r ریشه تابع تو بازه مونه که باید به ازاش قدر مطلق مشتق g کوچیکتر از یک بشه.
اونکه درسته ، و مربوط به شرط همگرایی روش تکرار ساده است
ولی این دوستمون مشتق گرفته و گفته به ازای ریشه مقدارش باید صفر بشه، که من بعید میدونم اینجوری باشه . یا بهتر بگم که تا حالا اینو نشنیده بودم

آها آره ، این و من تو مقسمی دیدم که گفت چون مشتق g به ازای ریشه میشه 0 پس همگرایی از درجه ۲ هستش،

Sent from my ME172V using Tapatalk
مشتق که بگیری فقط گزینه ی 2 شرط همگرایی داره
(20 بهمن 1392 09:37 ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط: [ -> ]مشتق که بگیری فقط گزینه ی ۲ شرط همگرایی داره

4 میشه ولی جواب گویاااExclamation
(20 بهمن 1392 09:44 ب.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط: [ -> ]
(20 بهمن 1392 09:37 ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط: [ -> ]مشتق که بگیری فقط گزینه ی ۲ شرط همگرایی داره

۴ میشه ولی جواب گویاااExclamation

کاغذ در دسترس نبود ذهنی مشتق گرفتم شاید اشتباه کردمTongue
ولی فکر کنم هر کدوم مشتقش فاصله ی کمتری با صفر داره جواب میشه
(20 بهمن 1392 10:03 ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط: [ -> ]
(20 بهمن 1392 09:44 ب.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط: [ -> ]

۴ میشه ولی جواب گویاااExclamation

کاغذ در دسترس نبود ذهنی مشتق گرفتم شاید اشتباه کردمTongue
ولی فکر کنم هر کدوم مشتقش فاصله ی کمتری با صفر داره جواب میشه

هر کدومشون مشتق دومشون صفر نشه همگرایی در نتیجه سرعتش بیشتره که فقط گزینه 4 مشتقش صفر نمیشه و مرتبش از 2 بیشتره.
لینک مرجع