تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال نظریه 91- نوع حاصل اجتماع دو زبان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
سوالی که در زیر قرار دارم.
برای بخش ج ، سوالم اینه که مگه الفبای اجتماع اینا نمیشه a.b.c ؟
پس یعنی اگه یه PDA در نظر بگیریم ، اگه یه تعداد a و b مساوی ببینه بر اساس همون اولی رشته پذیرفته میشه حالا میخواد هر تعداد C هم بعدش بیاد. بعد اونوقت این چرا مستقل از متن نیست؟

[تصویر:  241317_2abb8e8e32a31.png]
(06 بهمن 1392 02:09 ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
پس یعنی اگه یه PDA در نظر بگیریم ، اگه یه تعداد a و b مساوی ببینه بر اساس همون اولی رشته پذیرفته میشه حالا میخواد هر تعداد C هم بعدش بیاد. بعد اونوقت این چرا مستقل از متن نیست؟

چون هنوز روى c شرط m وجود داره.
اجتماع یه زبون حساس به متن بایه مستقل از متن باز میشه حسساس به متن.

ببین اجتماع یعنی هم مجموعه اول هم مجموعه دوم خب؟پس یعنی یه زبان میشه اینجوری
a^p . b^p |a^q . b^2q | a^m .b^m . c^m
(a^p) یعنی a به توان p یاهمون تعدادتکرار a. آیا این زبان مستقل از متنه؟
(06 بهمن 1392 02:25 ب.ظ)alirezad نوشته شده توسط: [ -> ]

چون هنوز روى c شرط m وجود داره.

میدونم اینو . مشکل من شاید به این مزبوط باشه که دو تا زبانی که الفباشون یکی نیست رو داریم اجتماع میگیرم که نمیدونم این کار درسته یا نه. تصورم اینه که وقتی یه رشته abc داریم ، این با بررسی تو بخشی از زبان اجتماع که مربوط به زبان اول میشه پذیرفته میشه و دیگه اصلا c چک نمیشه.
ولی تحلیل شما و احتمالا تحلیل درست این باید باشه که اگر بعد از b آخر C اومد باید برابری حتما چک بشه. اگر نیومد مشکلی نیست. ممنون

(06 بهمن 1392 02:34 ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط: [ -> ]

ببین اجتماع یعنی هم مجموعه اول هم مجموعه دوم خب؟پس یعنی یه زبان میشه اینجوری
a^p . b^p |a^q . b^2q | a^m .b^m . c^m
(a^p) یعنی a به توان p یاهمون تعدادتکرار a. آیا این زبان مستقل از متنه؟

متوجه تحلیلتون هستم. توضیح دادم که نمیتونم تو ذهنم این متفاوت بودن الفبا رو تحلیل کنم.

(06 بهمن 1392 02:30 ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط: [ -> ]اجتماع یه زبون حساس به متن بایه مستقل از متن باز میشه حسساس به متن.

بله این قانون درسته. تو این سوال خاص نتونستم باهاش کنار بیام.
اینطوری تصور کنین وقتی یه پوش دان که قراره اجتماع این دو زبان رو بپذیره شروع به کار میکنه یه تعداد a میگیره و به ازای هر کدومش بسته به اینکه تعداد b های بعدش چقدره، توی پشته a یا aa میذاره.
بعد یه تعداد b میگیره و a های توی پشته پاک میشن. اگه به اندازه ی نصف تعداد a ها بگیره که دیگه تمومه
اگه به همون تعداد بگیره دو حالت داره:
1- تمومش کنه
2- به اندازه ی تعداد aها یا b ها حرف c رو پذیرش کنه
اما متاسفانه دیگه نمیدونیم تعداد اونا چند بوده، برا همین اجتماع این دو زبان با پوش دان پذیرش نمیشه پس مستقل از متن هم نیست.

امیدوارم قابل فهم باشه
(06 بهمن 1392 02:59 ب.ظ)m-behdad نوشته شده توسط: [ -> ]اینطوری تصور کنین وقتی یه پوش دان که قراره اجتماع این دو زبان رو بپذیره شروع به کار میکنه یه تعداد a میگیره و به ازای هر کدومش بسته به اینکه تعداد b های بعدش چقدره، توی پشته a یا aa میذاره.
بعد یه تعداد b میگیره و a های توی پشته پاک میشن. اگه به اندازه ی نصف تعداد a ها بگیره که دیگه تمومه
اگه به همون تعداد بگیره دو حالت داره:
۱- تمومش کنه
۲- به اندازه ی تعداد aها یا b ها حرف c رو پذیرش کنه
اما متاسفانه دیگه نمیدونیم تعداد اونا چند بوده، برا همین اجتماع این دو زبان با پوش دان پذیرش نمیشه پس مستقل از متن هم نیست.

امیدوارم قابل فهم باشه

متوجه شدم. ممنون
لینک مرجع