تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سال ۸۴سوال زبان منظم
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دوستان سلام
من کتاب پوران رو دارم واسه نظریه حس میکنم بعضی جاها جواب تست رو غلط گفته مثلا این سوال(سراسری84) :
زبان L زیر مجموعه {۰,۱}* به صورت زیر تعریف شده است :
€ عضو L
اگر x عضو L آنگاه ۰x1 عضو L
اگر x عضو L و y عضو L آنگاه xy عضو L
کدام گزینه صحیح است ؟
۱-L منظم است ولی در هر کلمه از این زبان لزوما" تعداد ۰ ها با تعداد ۱ ها مساوی نیست
۲-L منظم است و در هر کلمه از این زبان تعداد ۰ ها با تعداد ۱ ها مساوی است
۳-L منظم نیست و در هر کلمه از این زبان تعداد ۰ ها با تعداد ۱ ها مساوی است
۴-L منظم است و در هر کلمه از این زبان لزوما" تعداد ۰ ها با تعداد ۱ ها مساوی نیست

به نظر من زبان L منظمه و ۴ درسته چون تعداد صفرها ربطی به تعداد یک ها نداره ولی کتاب پوران نوشته به ازای هر صفر یک عدد به رشته اضافه میشود بنابراین تعداد صفر ها و تعداد یک های رشته باهم برابر است
کجا گفته تعداد صفر ها و یک ها باهم برابرند ؟؟؟؟؟تو صورت گفته اگه این عضو باشه اون هم عضوه نگفته لزوما" باید با صفر شروع بشه
سلام
سوالو میتونیدروی سوالو اسکن کنید بذارید اینجا؟
نتونستم اسکن کنم عکس گرفتم ازش , هرجا واضح نبود پررنگ کردم
[تصویر:  205518_Image020.jpg]
بله،جواب گزینه 4 درسته
نمونه رشته های های عضو
00
0001 (ox1)
--
01
0011(ox1)
میتونه مث اولی تعداد یکسان نباشه،یا مث دوتا دومی یکسان باشه
سلام. به نظر من تعداد 0 و 1 برابره. عملاً از گرامر زیر استفاده کرده:

[tex]S\to \lambda|SS|0S1[/tex]

این زبان اصلاً منظم نیست. گزینه 3 درسته.
(07 شهریور 1392 01:38 ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط: [ -> ]سلام. به نظر من تعداد ۰ و ۱ برابره. عملاً از گرامر زیر استفاده کرده:

این زبان اصلاً منظم نیست. گزینه ۳ درسته.

ولی به نظر من تعداد 0 ها و یک ها برابر نیس
مثلا" شما x رو صفر فرض کنید, طبق قانون دوم میشه :
001 که همین طور که می بینیم تعداد صفرها و یک ها برابر نیس
(07 شهریور 1392 02:58 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]
(07 شهریور 1392 01:38 ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط: [ -> ]سلام. به نظر من تعداد ۰ و ۱ برابره. عملاً از گرامر زیر استفاده کرده:

ولی به نظر من تعداد ۰ ها و یک ها برابر نیس
۰۰۱ که همین طور که می بینیم تعداد صفرها و یک ها برابر نیس

قرار نیست x رو 0 فرض کنیم. 0 اصلاً عضو زبان نیست.
(07 شهریور 1392 05:00 ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط: [ -> ]
(07 شهریور 1392 02:58 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]

ولی به نظر من تعداد ۰ ها و یک ها برابر نیس
۰۰۱ که همین طور که می بینیم تعداد صفرها و یک ها برابر نیس

قرار نیست x رو ۰ فرض کنیم. ۰ اصلاً عضو زبان نیست.

خب تو صورت سوال گفته :
[tex]L\subseteq\left\{0,1\right\}\textup[/tex]
نمی دونم حس میکنم سوال گیج کننده س
میشه بیشتر توضیح بدید ؟
من برداشتم از سوال اینه که ما یه زبانی داریم که الفباش ۰ و یک هست. قوانینش هم اینه که اگه یک عضو از این الفبا رو به عنوان x بگیریم اگه اول و آخرش ۰ و یک اضافه کنیم بازهم جزء این زبان میشه Huh
فک کنم دارم اشتباه میکنم ممنون میشم استنباطتون رو توضیح بدید Blush
(07 شهریور 1392 06:51 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]خب تو صورت سوال گفته :
میشه بیشتر توضیح بدید ؟
من برداشتم از سوال اینه که ما یه زبانی داریم که الفباش ۰ و یک هست. قوانینش هم اینه که اگه یک عضو از این الفبا رو به عنوان x بگیریم اگه اول و آخرش ۰ و یک اضافه کنیم بازهم جزء این زبان میشه Huh

تا اینجا هیچ مشکلی نداره. اتصال دو رشته جزء زبان هم جزء زبانه. اولین رشته زبان ناله. از این رشته به رشته های 01 و 0011 و 0101 و ... میرسیم.
به نظر من تعداد 0 و ۱ برابره . سوال قاعده ی ساختن رشته ی جدید رو خودش گفته . در مرحله ی اول ما فقط میتونیم از لاندا برای ساختن رشتمون استفاده کنیم . و بعد با این رشته ی جدید رشته های بعدی رو به دست بیاریم . که در هر صورت همه ی رشته ها ۰ و ۱ برابر دارن(مث همین مثالی که آقای جویباری زدن).
(07 شهریور 1392 06:51 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]خب تو صورت سوال گفته :
میشه بیشتر توضیح بدید ؟

[tex]L\subseteq \left \{ 0,1 \right \}*[/tex]
هستش ، یعنی متامی رشته های حاصل از 0 و 1 . نه اون چیزی که شما گفتین .

(07 شهریور 1392 12:06 ق.ظ)poursadeqi نوشته شده توسط: [ -> ]بله،جواب گزینه ۴ درسته
نمونه رشته های های عضو
۰۰
۰۰۰۱ (ox1)
--
۰۱
۰۰۱۱(ox1)

رشته 00 جزو زبان نیست . از کجا نوشتین که هست ؟

(06 شهریور 1392 01:27 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]دوستان سلام
من کتاب پوران رو دارم واسه نظریه حس میکنم بعضی جاها جواب تست رو غلط گفته مثلا این سوال(سراسری۸۴) :
€ عضو L
کدام گزینه صحیح است ؟
۱-L منظم است ولی در هر کلمه از این زبان لزوما" تعداد ۰ ها با تعداد ۱ ها مساوی نیست
۴-L منظم است و در هر کلمه از این زبان لزوما" تعداد ۰ ها با تعداد ۱ ها مساوی نیست

به نظر من زبان L منظمه و ۴ درسته چون تعداد صفرها ربطی به تعداد یک ها نداره ولی کتاب پوران نوشته به ازای هر صفر یک عدد به رشته اضافه میشود بنابراین تعداد صفر ها و تعداد یک های رشته باهم برابر است
کجا گفته تعداد صفر ها و یک ها باهم برابرند ؟؟؟؟؟تو صورت گفته اگه این عضو باشه اون هم عضوه نگفته لزوما" باید با صفر شروع بشه

گزینه 3 صحیح هست . معمولا همه ی کتاب های کمک درسی واسه نظریه اشتباه زیاد دارن ، حتی حل التمرین لینز هم خیلی اشتباه داره .

خب در این زبان تعداد 0 ها و 1 ها با هم برابره : زبان با یک اپسیلون یا لاندا شروع میشه . با استفاده از شرط اول رشته ی [tex]0\lambda 1[/tex] که برابره [tex]01[/tex]
و با استفاده از شرط دوم رشته [tex]\lambda \lambda[/tex] که همان [tex]\lambda[/tex]
هست، به دست میان . اگه این شروط رو دوباره اعمال کنیم . رشته های
[tex]0\lambda 1[/tex]
[tex]\lambda \lambda = \lambda[/tex]
[tex]0011[/tex]
[tex]0101[/tex]
به دست میان .

و اما در مورد منظم بودن یا نبودن : بذارین اینجوری بگم که چون تو این زبان تعداد 0 ها و 1 ها برابر هست ( حالا در نظر نمیگیریم که کدوم اول میاد و کدوم بعد اون ) نیاز به شمردن در تحلیل رشته است . و چون این شمردن میتواند تا بینهایت ادامه داشته باشد پس زبان منظم نیست. ( اگر شمردن محدود باشد ، زبان منظم است ) .

با این تفاصیر گزینه صحیح ، گزینه 3 هستش یعنی :

(15 شهریور 1392 02:06 ق.ظ)mrpool نوشته شده توسط: [ -> ]
میشه بیشتر توضیح بدید ؟

[tex]L\subseteq \left \{ 0,1 \right \}*[/tex]
هستش ، یعنی متامی رشته های حاصل از ۰ و ۱ . نه اون چیزی که شما گفتین .

(07 شهریور 1392 12:06 ق.ظ)poursadeqi نوشته شده توسط: [ -> ]بله،جواب گزینه ۴ درسته
نمونه رشته های های عضو
۰۰
۰۰۰۱ (ox1)
--
۰۱
۰۰۱۱(ox1)

رشته ۰۰ جزو زبان نیست . از کجا نوشتین که هست ؟

(06 شهریور 1392 01:27 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]دوستان سلام
من کتاب پوران رو دارم واسه نظریه حس میکنم بعضی جاها جواب تست رو غلط گفته مثلا این سوال(سراسری۸۴) :
€ عضو L
کدام گزینه صحیح است ؟

گزینه ۳ صحیح هست . معمولا همه ی کتاب های کمک درسی واسه نظریه اشتباه زیاد دارن ، حتی حل التمرین لینز هم خیلی اشتباه داره .

خب در این زبان تعداد ۰ ها و ۱ ها با هم برابره : زبان با یک اپسیلون یا لاندا شروع میشه . با استفاده از شرط اول رشته ی [tex]0\lambda 1[/tex] که برابره [tex]01[/tex]
و با استفاده از شرط دوم رشته [tex]\lambda \lambda[/tex] که همان [tex]\lambda[/tex]
هست، به دست میان . اگه این شروط رو دوباره اعمال کنیم . رشته های
[tex]0\lambda 1[/tex]
[tex]\lambda \lambda = \lambda[/tex]
[tex]0011[/tex]
[tex]0101[/tex]
به دست میان .

و اما در مورد منظم بودن یا نبودن : بذارین اینجوری بگم که چون تو این زبان تعداد ۰ ها و ۱ ها برابر هست ( حالا در نظر نمیگیریم که کدوم اول میاد و کدوم بعد اون ) نیاز به شمردن در تحلیل رشته است . و چون این شمردن میتواند تا بینهایت ادامه داشته باشد پس زبان منظم نیست. ( اگر شمردن محدود باشد ، زبان منظم است ) .

با این تفاصیر گزینه صحیح ، گزینه ۳ هستش یعنی :

ممنون از پاسختون
رشته 0101 فک نکنم جزء زبان باشه. درست میگم؟
(15 شهریور 1392 06:51 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]رشته ۰۱۰۱ فک نکنم جزء زبان باشه. درست میگم؟

جزء زبانه. 01 که عضو زبانه. x=y=01 درنظر بگیرید. عضو زبانه.
(15 شهریور 1392 07:52 ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط: [ -> ]
(15 شهریور 1392 06:51 ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط: [ -> ]رشته ۰۱۰۱ فک نکنم جزء زبان باشه. درست میگم؟

جزء زبانه. ۰۱ که عضو زبانه. x=y=01 درنظر بگیرید. عضو زبانه.

بله بله حق با شماست..ممنون
لینک مرجع