تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: تبدیل BCD به Binary و برعکس
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
(با توجه به پوران، صفحه ۳۵)
برای تبدیل BCD به Binary، اینجوری گفته :
"فرض کنید A شامل یک عدد دهدهی است و می‌خواهیم آن را به دودویی B تبدیل کنیم. برای این منظور تا زمانی که A!=0 باشد، A:B را به سمت راست شیفت می‌دهیم و اگر هر یک از ارقام A بیشتر یا مساوی ۸ باشد، ۳ واحد از آن رقم کم می‌کنیم"
برای تبدیل دودویی به دهدهی هم گفته به چپ شیفت می‌دیم و اگه A بیشتر یا مساوی ۵ بود، ۳ واحد به آن اضافه می‌کنیم.

من این دو قسمتی که زیرش خط کشیدم رو نمی‌فهمم چرا باید این کارو کرد Huh
کلا الگوریتمشو درک نکردم.

اگه کسی یه توضیحی بده خیلی ممنون میشم Wink
منم با این دو قسمت مشکل داشتم
بهتر نیست جای این کار هر رقم BCD رو به چهار رقم باینری تبدیل کنیمBig Grin
(30 تير 1392 02:19 ب.ظ)zibaziba نوشته شده توسط: [ -> ]منم با این دو قسمت مشکل داشتم
بهتر نیست جای این کار هر رقم BCD رو به چهار رقم باینری تبدیل کنیمBig Grin
نمیشه که Big Grin
اون طوری اگه n رقم داشته باشیم، رقم اول خیلی شیک خودش باینریه. اما رقم دوم یه عدد باینریه که ضربدر 10 باید بشه. رقم سوم ضربدر 100 و ... و رقم nام ضربدر 10 به توان (n-1) باید بشه. حالا اینکه باید باینری 10، 100 و .... رو حساب کنیم هیچی؛ جواب این ضرب‌ها باید با هم جمع شه Smile)))
البته شاید راه بهتری هم باشه که الان نمیدونم Big Grin
آخه منطقش رو نمیفهمم.نمیشه فقط حفظ کرد این چیز ها رو باید فهمید.خداروشکر تو کنکور بهش نیاز پیدا نکردمSmile
همین آخه. تا آدم نفهمه برا چی اینطوریه حل نمیشه Big Grin
مثل اون جمع BCD که میگه باید با ۶ جمع شه، اون منطق داره. ولی این نه !! یا ما نمیهمیم Huh
(26 تير 1392 11:08 ب.ظ)mehdi1902 نوشته شده توسط: [ -> ](با توجه به پوران، صفحه ۳۵)
برای تبدیل BCD به Binary، اینجوری گفته :
"فرض کنید A شامل یک عدد دهدهی است و می‌خواهیم آن را به دودویی B تبدیل کنیم. برای این منظور تا زمانی که A!=0 باشد، A:B را به سمت راست شیفت می‌دهیم و اگر هر یک از ارقام A بیشتر یا مساوی ۸ باشد، ۳ واحد از آن رقم کم می‌کنیم"
برای تبدیل دودویی به دهدهی هم گفته به چپ شیفت می‌دیم و اگه A بیشتر یا مساوی ۵ بود، ۳ واحد به آن اضافه می‌کنیم.

من این دو قسمتی که زیرش خط کشیدم رو نمی‌فهمم چرا باید این کارو کرد Huh
کلا الگوریتمشو درک نکردم.

اگه کسی یه توضیحی بده خیلی ممنون میشم Wink

من دقیقا همین سوال رو دارم تو کتاب پوران توضیحی نیست. تو کتاب معماری مانو هم نتونستم جوابی پیدا کنمHuhDodgy
تاپیک زیرخاکی هست چون دقیقا همین سوال رو دارم و جوابی بهش داده نشده. این تاپیک رو که با جستجو پیدا کردم رو از خاک بیرون کشیدمSadConfused
لینک مرجع