تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: بررسی سوالات پایگاه داده کنکور 89
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3
سوال اول پایگاه داده را چی زدید ؟ همون که میگفت در مورد انتخاب کلید اصلی کدام گزینه درست است ؟
به نظر من گزینه ای که گفته بود به مفهوم مرتبط میشه درست است و مقادیر تعیین کننده نیستند .
okey
من هم همین رو زدم و به نظرم هم خیلی درسته.
درسته همینطوره. تو کتاب مقسمی هم همینه

یه سوالی بود که تیتر سوال یادم نیست ولی فقط میدونم گزینه ایی را زدم که گفته بود C جز کلید های کاندید نیست(یه چیزی تو همین مایه ها) کسی یادش نیست؟؟

سوال در مورد فرا پیوند کامل، بر اساس اونچیزی که تو کتاب مقسمی نوشته تو این فرا پیوند سطرها پیوند نشدنی دو جدول هم تو خروجی نمایش داده میشه.تو سوال دوتا قابل پیوند بودن و دوتا قابل پیوند نبودن. که هر 4تاشون تو خروجی میان . پس 4 تا سطر میشه
فکر کنم 2 تا قابل پیوند و 3تا پیوند نشدنی بود که 5 تا میشد. در مورد اون سوالی که گفته بود A جز کلید اصلی و C جز کلید اصلی نیست من دو تا گزاره اول و دوم را درست میدونستم
در مورد سوال کلید خارجی r2,r3 میشد.
فراپیوند هم چهار تا میشد.
سطح نرمال سازیم 1nf میشد.
مگه در تعریف کلید خارجی این موضوع که باید در رابطه ای دیگر کلید اصلی باشه مطرح نیست پس r2, r3 نمیتونه باشه
تعریف کلید کاندید اینکه
کلید که در جای دیگر کلید کاندید باشه
(01 اسفند 1389 05:39 ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط: [ -> ]مگه در تعریف کلید خارجی این موضوع که باید در رابطه ای دیگر کلید اصلی باشه مطرح نیست پس r2, r3 نمیتونه باشه

درسته ولی شرط اول اینه که دامنه‌ها باید یکی باشه.R2 و R3 دامنه هاشون هم به ترتیب D2 و D3 بود و ما چنین دامنه هایی را تو جدول دومی داشتیم در ضمن اگه کلید خارجی تو یه جدول دیگه میتونه کلید اصلی نباشه . اینو هم من تو کتاب مقسمی خوندم و هم اگه بانک اطلاعاتی SQL را به طور عملی کار کرده باشین‌، چنین چیزی است
(01 اسفند 1389 08:09 ب.ظ)saeidm نوشته شده توسط: [ -> ]
(01 اسفند 1389 05:39 ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط: [ -> ]مگه در تعریف کلید خارجی این موضوع که باید در رابطه ای دیگر کلید اصلی باشه مطرح نیست پس r2, r3 نمیتونه باشه

درسته ولی شرط اول اینه که دامنه‌ها باید یکی باشه.R2 و R3 دامنه هاشون هم به ترتیب D2 و D3 بود و ما چنین دامنه هایی را تو جدول دومی داشتیم در ضمن اگه کلید خارجی تو یه جدول دیگه میتونه کلید اصلی نباشه . اینو هم من تو کتاب مقسمی خوندم و هم اگه بانک اطلاعاتی SQL را به طور عملی کار کرده باشین‌، چنین چیزی است

حقیقتش من منظورتون رو اصلاً نفهمیدم میشه یه جور واضح تری توضیح بدید ؟!
(01 اسفند 1389 11:26 ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط: [ -> ]
(01 اسفند 1389 08:09 ب.ظ)saeidm نوشته شده توسط: [ -> ]

حقیقتش من منظورتون رو اصلاً نفهمیدم میشه یه جور واضح تری توضیح بدید ؟!
فرض کنید یه جدول داریم که یه فیلد کلید از نوع int و دو فیلد غیرکلید از نوع string داره. حالا اگه یه جدول دیگه داشته باشیم که 2تا فیلد از نوع string داشته باشه‌، اون دوتا فیلد string تو جدول اولی میتونه کلید خارجی جدول دومی باشه ولی فیلد از نوع int نمیتونه کلید خارجی جدول دوم باشه چون دامنه فیلدهای جدول دومی به int نمیخره.
Huhسوال اول پایگاه داده معیار انتخاب کلید اصلی (Primary Key)
کلید اصلی از بین کلیدهای یک موجودیت (Candidate Key)‌، می بایست یک کلید را به عنوان کلید اصلی انتخاب نمود .
معیارهای مختلفی در این انتخاب دخیل هستند‌، اما معمولا" بهترین کلیدی که معرف مفهوم و ماهیت موجودیت باشد به عنوان کلید اصلی انتخاب می گردد.
اما حالا 2 مورد متناقض وجود داره اول از همه اینکه در گزینه اول هم گفته بود جزو ابرکلید باشد. و دوم یکی دیگه از گزینه‌ها گفته بود به مفهوم مرتبط میشه.
منبع:
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
(02 اسفند 1389 12:12 ق.ظ)sdcsada نوشته شده توسط: [ -> ]Huhسوال اول پایگاه داده معیار انتخاب کلید اصلی (Primary Key)
کلید اصلی از بین کلیدهای یک موجودیت (Candidate Key)‌، می بایست یک کلید را به عنوان کلید اصلی انتخاب نمود .
معیارهای مختلفی در این انتخاب دخیل هستند‌، اما معمولا" بهترین کلیدی که معرف مفهوم و ماهیت موجودیت باشد به عنوان کلید اصلی انتخاب می گردد.
اما حالا 2 مورد متناقض وجود داره اول از همه اینکه در گزینه اول هم گفته بود جزو ابرکلید باشد. و دوم یکی دیگه از گزینه‌ها گفته بود به مفهوم مرتبط میشه.
منبع:
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

صفحه 83 کتاب مقسمی‌، خطه آخر:
دو ضابطه در تعیین کلید اصلی:
نقش و اهمیت کلید اصلی نسبت به سایر کلید های کاندید در پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی کاربران. مثلا اگه سوال‌ها بر مبنای شماره دانشجویی باشد اونوقت شماره دانشجویی باید کلید باشه.

من بر اساس همین دومی رو زدم یعنی مفهوم...

راستی تو صفحه قبلشم نوشته که کلید خارجی میتونه کلید اصلی یا فرعی باشه
سلام بچه ها
لطف میکنین سوال NF رو برام حل کنید ؟
چون من 3NF زدم !
اگه لطف کنین بگین چرا 3NF نمیشه؟
فکر میکنم اینجوری بود؟ نه؟
[تصویر:  16632_uea2w4yizwr9f5q2ux49.png]
(02 اسفند 1389 01:38 ق.ظ)ramezanpour.r نوشته شده توسط: [ -> ]سلام بچه ها
لطف میکنین سوال NF رو برام حل کنید ؟
چون من 3NF زدم !
اگه لطف کنین بگین چرا 3NF نمیشه؟
فکر میکنم اینجوری بود؟ نه؟
[تصویر:  16633_uea2w4yizwr9f5q2ux49.png]

xyz غیر کلید هستش و p هم همینطور . بر اساس شکل غیر کلید با غیر کلید در ارتباطه پس 3nf نیست.
من 2nf زدم.حالا یکی بهم بگه چرا 2nf نیست؟
شکل یه نقص داره آن هم اینه که تو شکل سوال از x به سمت q,r فلش رسم شده بود به عبارتی q,r به x وابستگی جزئی داشتند به خاطر این 2NF نیست پس 3NF,BCNF نیست.
صفحه‌ها: 1 2 3
لینک مرجع