زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۰۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

این سوال سیستم عامل ارشد و پاسخ شما

ارسال:

mahfam2000 پرسیده:

سلام.. دوستان سوالی که نوشتم جوابش چی میشه؟؟؟؟
............ یک وقفه خارجی است که با برنامه در حال اجرا .... می باشد. در حالی که ..... یک وقفه داخلی است که با برنامه در حال اجرا .... است.
۱/ وقفه ناشی از مدار ناظر بر منبع تغذیه- ناهمگام- وقفه ناشی از سر ریز پشته- همگام
۲/ وقفه ناشی از سر ریز پشته- ناهمگام- وقفه ناشی از مدار ناظر بر منبع تغذیه- همگام
۳/ وقفه ناشی از مدار ناظر بر منبع تغذیه-همگام- وقفه ناشی از سر ریز پشته- ناهمگام
۴/ وقفه ناشی از سر ریز پشته- همگام-وقفه ناشی از مدار ناظر بر منبع تغذیه- ناهمگام

و اینکه منظور از همگام و ناهمگام بودن چیه؟؟؟؟
با تشکر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Black.Star پاسخ داده:

سلام
این سوال کجای سیستم عامل بود که تاحالا من ندیده بودم؟!
قطعا جواب یک درسته، کلیه وقفه‌های سخت افزاری (دستگاه‌های I/O، خطای ماشین، Restart و...) ناهمگام هستن (ناهمگام به معنی تصادفی بودن یا غیرقابل پیش بینی بودنه)، در طرف مقابل کلیه وقفه‌های نرم افزاری (فراخوان‌های سیستمی، خطای برنامه، سیگنال و...) همگام هستن (همگام بودن به معنی قابل پیش بینی بودنه که مثلا کجا و کی اتفاق میفته). خب حالا "وقفه ناشی از مدار ناظر بر منبع تغذیه" که سخت افزاریه و چون سخت افزاریه پس قطعا ناهمگامه، "وقفه ناشی از سر ریز پشته" هم که نرم افزاریه و چون نرم افزاریه و تو یک نقطه خاصی از برنامه هر بار این اتفاق (سرریز) روی میده ما می‌تونیم این قضیه رو از قبل پیش‌بینی کنیم، بنابراین همگام است!

ارسال:

Densike پاسخ داده:

RE: این سوال سیستم عامل ارشد و پاسخ شما

(۱۲ دى ۱۳۹۴ ۰۱:۴۹ ق.ظ)Black.Star نوشته شده توسط:  سلام
این سوال کجای سیستم عامل بود که تاحالا من ندیده بودم؟!
قطعا جواب یک درسته، کلیه وقفه‌های سخت افزاری (دستگاه‌های I/O، خطای ماشین، Restart و...) ناهمگام هستن (ناهمگام به معنی تصادفی بودن یا غیرقابل پیش بینی بودنه)، در طرف مقابل کلیه وقفه‌های نرم افزاری (فراخوان‌های سیستمی، خطای برنامه، سیگنال و...) همگام هستن (همگام بودن به معنی قابل پیش بینی بودنه که مثلا کجا و کی اتفاق میفته). خب حالا "وقفه ناشی از مدار ناظر بر منبع تغذیه" که سخت افزاریه و چون سخت افزاریه پس قطعا ناهمگامه، "وقفه ناشی از سر ریز پشته" هم که نرم افزاریه و چون نرم افزاریه و تو یک نقطه خاصی از برنامه هر بار این اتفاق (سرریز) روی میده ما می‌تونیم این قضیه رو از قبل پیش‌بینی کنیم، بنابراین همگام است!

من یه اصلاحیه بدم .. ببین مثلا وقفه ساعت .. این وقفه قابل پیشبینی هست توسط سیستم عامل چون سیستم عامل تایمر رو ست میکنه .. ولی باز این وقفه ناهمگام حساب میشه ..
اصولا ناهمگام بودن منظورش تصادفی بودن یا سخت افزاری بودن نیست .. منظور اینه که هیچ ارتباطی به برنامه در حال اجرا نداره
هرچند همه وقفه های سخت افزاری نا همگام هستند و اصولا اگر چیزی هم تصادفی باشه نا همگامه .. ولی منظور نا همگام با اجرای برنامه هست نه تصادفی بودن
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Black.Star پاسخ داده:

(۱۲ دى ۱۳۹۴ ۰۱:۵۵ ق.ظ)Densike نوشته شده توسط:  من یه اصلاحیه بدم .. ببین مثلا وقفه ساعت .. این وقفه قابل پیشبینی هست توسط سیستم عامل چون سیستم عامل تایمر رو ست میکنه .. ولی باز این وقفه ناهمگام حساب میشه ..
اصولا ناهمگام بودن منظورش تصادفی بودن یا سخت افزاری بودن نیست .. منظور اینه که هیچ ارتباطی به برنامه در حال اجرا نداره
هرچند همه وقفه های سخت افزاری نا همگام هستند و اصولا اگر چیزی هم تصادفی باشه نا همگامه .. ولی منظور نا همگام با اجرای برنامه هست نه تصادفی بودن

مرسی، نکته خوبی بود، اما من نگفتم تصادفی بودن شرط لازم و کافیه، اصلا منظور از تصادفی و ترتیب در اینجا اون چیزی نیست که در معنی عام خود کلمه وجود داره، بحث سر اینه که آیا وقفه ما ارتباطی با نحوه اجرای برنامه (گام‌های اجرای خطوط برنامه) داره یا نه؟ اگه داشت همگامه و اگه نداشت همگام نیست. وقفه ساعت در نگاه عام به ظاهر همگامه چون مثلا داره سر هر شصت ثانیه اتفاق میفته ولی همگام نیست چون هیچ ربطی به اجرای یه برنامه خاص تو یه لحظه خاص نداره و همینجوری داره تو یه بازه زمانی خاص - به شکل ثابت - تولید میشه.

آره، اگه واژه تصادفی استفاده نشه بهتره چون واسش مثال نقض هست، ولی این مورد تقریبا یه استثناست، چون توی کامپیوتر پایه ۱۶ وقفه سخت افزاری داریم که تو اولیش IRQ0 (بالاترین اولویت) شمارنده Timer توسط سیستم عامل Set میشه و قابل پیش بینیه (برعکس اکثر باقی موارد وقفه‌های سخت افزاری).

۰
ارسال:

mahfam2000 پاسخ داده:

دوستان ممنون.. سوال ارشد ۹۳ بود..
تشکر تشکر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۳۱۵ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  تست ۸۷ کامپیوتر مربوط به عامل ها Shekarchi_shab ۳ ۱,۷۷۳ ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۱۸۰ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۶۰۱ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۶۸ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  کمک در باره این تروجان Ghasemiyeh ۲ ۲,۶۸۸ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  سوالات آزمونهای کارشناسی ارشد با پاسخ تشریحی sima84 ۰ ۲,۲۴۶ ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۸۳۵ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۷۶۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  چگونه این خطا را موقع اجرای sql server 2014 رفع کنم ؟ farahnaz ۲ ۲,۶۵۰ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: farahnaz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close