زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۴۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

راهنمای جامع یادگیری طراحی و توسعه وب سایت از صفر

ارسال: #۱۶
۱۴ فروردین ۱۳۹۴, ۰۹:۳۷ ب.ظ
سلام وتشکر بابت تاپیک جامعی که درست کردید.
اگر من دوسال پیش این چیزها را می دونستم اینقدر دربه در دنبال کلاس و استاد و فیلمای اینترنت نمی گشتم آخرم هیچی اونقدر از این منبع به اون منبع رفتم تا سر هر موضوعی نصفه کاره رهاش کردم
...

الان میخوام برگردم و تو یه مسیر اصولی دانسته هام را تقویت کنم و باتوجه به راهنمایی هاو منابعی که دوستان خوب مانشتی داشتن js را شروع کردم
و تا حدی پیش رفتم ولی چون یه پروژه جدید گرفتم باز هم یادگیری را رها کردم . کلامشکلم اینه که نمی تونم بین یادگیری و انجام کار تعادل برقرار کنم. لطف کنید راهنمایی کنید

فقط شروع کردن کافی نیست
با قدرت ادامه بده...
۱
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: نارین , mohaddeseh70
ارسال: #۱۷
۱۵ فروردین ۱۳۹۴, ۱۲:۱۳ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ ۱۲:۱۴ ق.ظ، توسط codin.)
RE: راهنمای جامع یادگیری طراحی و توسعه وب سایت از صفر
(۱۴ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۳۷ ب.ظ)RASPINA نوشته شده توسط:  سلام وتشکر بابت تاپیک جامعی که درست کردید.
اگر من دوسال پیش این چیزها را می دونستم اینقدر دربه در دنبال کلاس و استاد و فیلمای اینترنت نمی گشتم آخرم هیچی اونقدر از این منبع به اون منبع رفتم تا سر هر موضوعی نصفه کاره رهاش کردم
...

الان میخوام برگردم و تو یه مسیر اصولی دانسته هام را تقویت کنم و باتوجه به راهنمایی هاو منابعی که دوستان خوب مانشتی داشتن js را شروع کردم
و تا حدی پیش رفتم ولی چون یه پروژه جدید گرفتم باز هم یادگیری را رها کردم . کلامشکلم اینه که نمی تونم بین یادگیری و انجام کار تعادل برقرار کنم. لطف کنید راهنمایی کنید
پیشنهاد من : یادگیری را در حین انجام کار انجام بدین.مثلا اگر تا حالا با همین html css معمولی قالب بندی می کردین سایت رو، برای پروژه بعدیتون که از مشتری گرفتین از یه فریم ورک مثل bootstrap استفاده کنید.برای جبران کند شدن کار میتونید ددلاین هایتون رو مثلا به اندازه ۳۰-۴۰ درصد زمانشو بیشتر کنید.البته شما هم خودتون ظاهرا با تجربه هستید اما تجربه شخصی من این است که با کتاب خوندن و toy example ها نمیشه برنامه نویس شد باید وارد کار بشید تا بتونید یک فریم ورک رو یاد بگیرید.تجربه شخصی من برای فریم ورک django این بود حدود ۳-۴ روز فشرده از روی یه سری اسلاید مفاهیم رو ورق زدم و بعد شروع به انجام پروژه کردم.
البته پیش نیاز این روش اینه که فرد اصول اولیه و ایده های اولیه رو بلد باشه که شما عنوان مهندس کامپیوتر طبیعتا از این جهت مشکلی ندارید.
۳
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: darya62 , Avril89 , RASPINA , نارین , mohaddeseh70 , احسان مومنی , happy07
ارسال: #۱۸
۱۵ فروردین ۱۳۹۴, ۰۴:۳۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ ۰۴:۴۴ ب.ظ، توسط Milestone.)
سلام
با توجه به فیدبک‌هایی که گرفته شد بهتره قبل از ورود به بخش Server Side ، چیزهایی که تا الان بهش اشاره شده و قراره در آینده بشه رو به صورت شفاف‌تر بررسی و جمع‌بندی کنیم. ما تاحالا یاد گرفتیم که چطور در این مسیر حرکت کنیم. اگه هنوز براتون شفاف نیست حتما بگید تا همین‌جا حلش کنیم!

طرح یک مثال عملی برای آموخته‌های فعلی:
فرض می‌کنیم یه مشتری به ما سفارش طراحی یک وب سایت استاتیک برای نمایش رزومه کارش خودش رو داده که فقط یک بار براش طراحی کنیم و تمام، یعنی نیازی به پنل مدیریت و موارد مربوط به سیستم مدیریت محتوا نداره چون محتوای وب سایت برای همیشه ثابته! خب یعنی داینامیک نیست و بانک اطلاعاتی نداریم، یعنی کاری با زبان‌های سمت سرور و فرمت فایل‌های PHP و ASP.NET و... نداریم! کاری با SQL و MySql و... که بعدا بهش اشاره می‌کنیم نداریم.

فقط ما هستیم و فرآیند تجزیه و تحلیل > ترسیم پروتوتایپ > مدل سازی گرافیکی > و موارد مرتبط با طراحی یا Client Side که قبلا به تشریح در موردشون صحبت کردیم و چند تا راهنمای اجرای پروژه خوب رو هم معرفی کردیم اما برای تثبیت می‌خوایم یه مثال شفاف و عملی دیگه هم بزنیم که با خیال راحت بریم سر مراحل بعدی، به تصویر زیر نگاه کنید:

[تصویر:  345493_2zlq2d3pjg00ywgm45ti.png]

تو طراحی وب از پایین به بالا حرکت می‌کنیم (پی تا بام)، یعنی از زبان HTML به عنوان ساختار یا چهارچوب استفاده می‌کنیم که قراره محتوای ما داخل این ساختار قرار بگیره، دقیقا مثل اسکلت یه ساختمون و نحوه بخش بندی طبقات و اتاق‌ها و... با تیرآهن و دیوارکشی! اما CSS لایه بعدی هست که روی این ساختار سوار می‌کنیم و بهش شکل می‌دیم، رنگ می‌دیم و... واسه همین بهش می‌گیم لایه ارائه، مثل اینکه دیوارهامون رو رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری می‌کنیم، برای اتاق‌ها در و پنجره می‌زاریم، روی نمای خارجی کار می‌کنیم و...

در لایه سوم که عموما بعد از CSS انجام می‌شه باید توسط زبان Javascript روی تعامل کاربر با مرورگر و رویدادهای مربوط و در یک کلام "رفتارها" مدیریت داشته باشیم، به خواسته‌های کاربر واکنش نشون بدیم، انیمیشن‌ها و... ، مثل سیستم برق کشی یه ساختمون و روشن شدن چراغ‌ها با زدن یک کلید، درب کنترلی، آیفون صوتی و تصویری و...

دانلود وب سایت استاتیک: برای اینکه خیلی روشن‌تر با این سه لایه آشنا بشیم، ساختار وب سایت استاتیک زیر رو به صورت زنده با هم بررسی می‌کنیم. شما می‌تونید این وب سایت رو که پیش نمایشش رو در تصویر زیر می‌بینید رو
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
دریافت کنید.

[تصویر:  345493_fh57zx7fiwuft7wt1gcb.jpg]

توجه کنید که برای اجرای یک وب سایت استاتیک که متشکل از فایل‌های HTML و CSS و Javascript به همراه فایل‌های پیوست شده مثل تصویر، ویدئو، صوت و... هست ما نیاز به هیچ ابزار خاصی جز یک مرورگر اینترنتی نداریم، حتی نیاز نیست به اینترنت متصل باشیم. شما فقط کافیه این فایل رو از حالت فشرده خارج و روی فایل index.html دو بار کلیک کنید، همین؛

[تصویر:  345493_iu4kiywduv7qgchepqi4.jpg]

بعد از آزادسازی این فایل فشرده، تعدادی فایل و پوشه می‌بینیم. از پوشه‌ها برای ایجاد نظم استفاده می‌کنیم، مثلا همه فایل‌های با فرمت CSS خودمون رو در یک پوشه، فایل‌های با فرمت Js یا جاوااسکریپت رو در یک پوشه و فایل‌های تصویری (img) رو در یک پوشا مجزا قرار می‌دیم. همچنین اینجا دو تا فایل هم می‌بینیم که این‌ها تنها صفحات وب سایت ما هستند، اولی index.html به عنوان صفحه نخست و blog-single.html به عنوان صفحه بلاگ؛

تقریبا تو اکثر وب سایت‌ها اسم صفحه اول با عنوان index شناخته می‌شه و اصلی‌ترین صفحه یک وب سایت به شمار می‌ره، چرا که کلیه ارجاعات ما به بقیه صفحات یا فایل‌ها (CSS و Js و...) از طریق این فایل صورت می‌گیره؛ حالا بیایم و با کلیک راست روی فایل index و باز کردنش تو یک محیط ویراش‌گر که ساده‌ترینش Notepad ویندوز هست، روی محتویاتش اولیه اون یه مروری داشته باشیم:

کد:
<title>وب سایت شخصی</title>

به مرورگر دستور می‌ده: برو و نام صفحه رو به "وب سایت شخصی" تغییر بده؛

کد:
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/normalize.css" media="screen" />

به مرورگر دستور می‌ده: برو از پوشه css فایل normalize.css رو از بالا به پایین و خط به خط اجرا کن و مجددا برگرد همین‌جا! (انتهای دستور جاری)

کد:
<script type="text/javascript" src="js/pxl-modernizr.js"></script>

به مرورگر دستور می‌ده: برو از پوشه js فایل pxl-modernizr.js رو کامل اجرا کن و برگرد! در واقع اولویت اجرای دستورات در یک فایل HTML از بالا به پایین هست و به دو نوع داخلی و خارجی هست، یعنی تو دستور اول هرچی هست تو همین صفحه‌ست و داریم مستقیما بهش می‌گیم عنوان صفحه رو به نام x تغییر بده و این یه دستور داخلیه اما تو دستور دوم داریم بهش می‌گیم برو تو پوشه x و فایل y رو تمام و کمال اجرا کن و برگرد همینجا، یعنی یک دستور خارجی؛

وب سایتی که آورده شد خارجی بوده که به فارسی تبدیل شده (یعنی صرفا نوشته‌ها از انگلیسی به فارسی و چینش متون از چپ‌چین به راست‌چین تبدیل شدن) و سبک طراحی‌ش هم نسبتا مدرن هست و به جای داشتن صفحات جداگانه و لینک به اون‌ها با استفاده از قابلیت‌های Javascript کلیه موارد رو از طریق پویانمایی در همون صفحه اصلی نمایش می‌ده؛ این قالب الان برای قرارگیری روی یک سرور میزبانی وب آماده‌ست، در مراحل بعد که مربوط به زبان‌های برنامه نویسی وب هست یاد می‌گیریم که چطور چنین قالبی رو با اضافه کردن مواردی مثل پایگاه داده، داینامیک کنیم.

[تصویر:  344654_23sdt2781r7ihjr9t7mb.png]

برای تمرین بیشتر و آشنایی با انواع ساختارهای وب سایت‌های استاتیک و شیوه‌های طراحی می‌تونید از طریق وب سایت‌های زیر فایل‌های مربوط به وب سایت‌های پیش ساخته رو دانلود کنید و باهاشون کار کنید، تغییر بدید و... . وب سایت‌های استاتیک در این نوع وب سایت‌ها با عنوان قالب HTML شناخته می‌شن؛

پرشین اسکریپت
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

بیست اسکریپت

وان اسکریپت

میهن اسکریپت
۱۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: miladCr7-CB , Aurora , Nesyan , zorkide , نارین , sahar salehi , ehsansjs , mohaddeseh70 , behruz_p , بنفشه , targol , arefeh.hp , happy07 , barabox , vesta , nazanin_sh , ماه بانو , sara sarvari
ارسال: #۱۹
۱۶ فروردین ۱۳۹۴, ۰۹:۴۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۵۰ ب.ظ، توسط Milestone.)
سلام
تو بخش طراحی وب یا Client Side یه مبحثی تو CSS داریم با عنوان طراحی واکنش‌گرا یا Responsive که خصوصا از وقتی‌که عرضه و تقاضای دستگاه‌هایی مثل تبلت، موبایل و به صورت کلی کنسول‌های مختلف با ابعاد متفاوت نمایشگر روز به روز بیشتر شد این قضیه هم رفته رفته به یک ضرورت تبدیل شد. واکنش‌گرا بودن یک وب سایت به صورت واضح یعنی اینکه این قابلیت رو داشته باشه تا اگه در هر نوع صفحه نمایشی باز شد بتونه نسبت به اون ابعاد از خودش واکنش نشون بده؛

مثلا اگه تو موبایل بازش کردیم، طبق یک نسبت خاص کلیه المان‌ها، تصاویر، سایز نوشته، عرض وب سایت و... کوچیک‌تر بشن، به نوعی که نیاز نباشه برای دیدن کل محتویات وب سایت به طرفین (به صورت افقی) اسکرول یا پیمایش کنیم (واقعا رو اعصابه چون!)، ما در حالت استاندارد فقط باید اسکرول عمودی داشته باشیم.

[تصویر:  345636_injpcy6s5du0f89obvat.png]

طبق آمار فقط تو سال ۲۰۱۰ تعداد صفحات نمایش منحصر به فرد به صورت میانگین ۹۷ عدد بوده که این تعداد در سال ۲۰۱۳ به ۲۳۲ تا رسیده! طبق آماری که اوایل سال ۲۰۱۵ منتشر شد، حدودا ۹۰ درصد افراد برای مرور وب از صفحات نمایش مختلف استفاده کردن و تا انتهای سال جاری درصد جستجوهای انجام شده از طریق دستگاه‌هایی مثل تبلت و اسمارت فون‌ها از کامپیوترهای Desktop بیشتر می‌شه! علاوه بر این از سال ۲۰۱۲ به بعد سیاست‌های الگوریتم‌های جستجوی گوگل هم به نوعی تغییر پیدا کرد که امتیاز بیشتری رو در زمینه ارتقاء رنکینگ یا رده بندی برای وب سایت‌های واکنش‌گرا نسبت به وب سایت‌های معمولی قائل شدند. همه اینا یعنی نمی‌شه به سبک قدیم عمل کرد و برای این سبک طراحی اهمیت قائل نشد!

همین الان ابعاد پنجره مرورگر خودتون رو کوچیک و بزرگ کنید، درسته، مانشت یک وب سایت واکنش‌گراست! الان دیگه وب سایت‌های خیلی کمی رو می‌بینیم که طراحی می‌شن اما واکنش‌گرا نیستن (خصوصا خارجی)، خیلی از وب سایت‌های قدیمی هم که این خاصیت رو نداشتن در پروسه بازطراحی خواص واکنش‌گرایی روشون اعمال می‌شه، احتمالا مانشت هم در نسخه‌های جدیدش واکنش‌گرا شده. به صورت طبیعی وقتی با اصول اصلی CSS آشنا شدیم می‌تونیم طی یک پروژه Responsive کردن یک وب سایت رو هم یاد بگیریم. اینفوگرافیک زیر رو هم ببینید:

[تصویر:  345636_3c5uac18bw6nqp10imz9.jpg]
۷
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: arefeh.hp , Hamzeh.S , ehsansjs , behruz_p , mohaddeseh70 , sahar salehi , بنفشه , نارین , targol , happy07 , vesta , RASPINA , nazanin_sh , ماه بانو , Ametrine
ارسال: #۲۰
۱۸ فروردین ۱۳۹۴, ۰۳:۳۷ ب.ظ
منم دقیقا مشکل شمیم۷۰ رو دارم!
مهندس این رسپانسیو کردن فقط واسه cssهست دیگه؟(همون بحثmediaQueries@ )یا با چیزای دیگه هم قابل اعمال شدنه؟
جسارته ولی اینقدر تو اینترنت قالب آماده و آموزش و... راجع به زبانهای سمت کاربر هست که دیگه فکر نکنم کسی از این جهت به مشکل بخوره! من خودم چندتا دانلود کردم که یکیش (incomedia websiteX) حتی افکتهای جاوا اسکریپت و جیکوئری هم بهش میداد!!تازه یه خورده هم سمت سرور رفته بود....
ولی بدبختی سمت سروره!من با اینکه ۲سال پیش آموزشPhpرفتم الانم با Session_start و headerو.. مشکل دارم خلاصه اینکه بریم سر اصل مطلب لطفا
۰
۰
ارسال: #۲۱
۱۸ فروردین ۱۳۹۴, ۰۵:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ ۰۵:۱۳ ب.ظ، توسط Milestone.)
(۱۸ فروردین ۱۳۹۴ ۱۲:۳۷ ق.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  شاید خیلیا مث من باشن ک توی دانشگاه یا تجربه ی پروژه های کوچیک اشنایی با کار با php،mysql.html,javascript,css,JQuery,...داشته باشن ولی الان میخان واقعا ی سایت رو طراحی کنن ولی مث من شاید سردرگم باشن مطالبی رو ک بلدن یا باید بیشتر گسترشش بدن چجوری کنار هم قرار بدن!من بشخصه تا حدودی روند کار با حرفای شما دستم اومد ولی الان ک میخام شروع به یادگیری بیشتر و وگسترش معلوماتم انجام بدم و ی پروژه تعیین کنمو کارو شرو کنم سردرگمم!!Undecidedاین سردرگرمی ناشی از ترس تجربه نکردن این کاره یا نداشتن معلومات؟!!!

نه! مشکل شروع از کمبود معلومات نیست! بیشتر همون مباحث روان شناسی و ترس از قرار دادن خودمون تو کار انجام شده‌ست! کمبود معلومات معمولا در توسعه یه طرح به چشم میاد نه در شروعش، چون برای راه افتادن که نیازی به دانش پیش زمینه نداریم! ضمن اینکه من باید راه بیفتم تا گیر کنم و ببینم چه مشکلی دارم و بعد برم یاد بگیرم و حلش کنم یا نه؟!

وقتی دوستم سربازی بود، سیستم نداشت اما کتاب‌هایی در مورد HTML و CSS و Javascript رو خرید و خوند و فکر می‌کرد دیگه خیلی حرفه‌ای می‌شه! قبل از عید که سربازیش تموم شد بهم گفت من اینارو بلدم اما نمی‌دونم چطور و با چی باید شروع کنم و اصلا چیکار کنم با اینا؟! بهش یه تعداد سورس کد آماده دادم گفتم بیین چطور با هم ترکیب و Link شدن، از فایل لایه باز فتوشاپ تا فایل‌های HTML و CSS و Javascript ... یه سری آموزش ویدئویی پروژه محور هم بهش دادم که دقیقا با همونا جلو بره و یه پروژه رو تموم کنه؛

دیروز که دیدمش گفت واقعا تازه فهمیدم وب سایت چی هست اصلا! الانم داره یه سایت رو طبق همون آموزش طراحی می‌کنه، یه سایتی که البته فعلا فقط شامل قالب گرافیکی و کدهای سمت کاربر هست و بانک نداره و عملیاتی انجام نمی‌ده (فعلا بهش گفتم خودش رو درگیر این قضیه نکنه و رو فاز طراحی متمرکز شه)؛ خب این برای شروع خیلی خوبه، یه سایت استاتیک کامل که قراره به زودی آپلود بشه؛

[تصویر:  345825_e7ne8fpb72o9nz57i2p9.png]

شما هم به نظر من این آمادگی رو دارید ولی خودتون رو درگیرش نمی‌کنید! ولی اینجوری نمی‌شه! اینطور فرض کنید که یکی از رستوران‌های شهرتون همین الان به شما سفارش طراحی یه سایت رو داده و شما قراره براش طراحی رو انجام بدید، اصلا رایگان! ایشون الان داره با همین چیزهایی که یاد می‌گیره می‌خواد یه وب سایتی برای یکی از واحدهای زرمجموعه شهرداری شهر خودش درست کنه، بعد خودش می‌گه هر وقت تموم شد و گذاشتمش تو اینترنت می‌خوام برم بهشون پیشنهاد بدم که این وب سایت رو ساختم! اگه می‌خواین از من بخریدش! اگه هم خواستید براتون نگهداری‌ش هم می‌کنم.

فکر خوبیه نه؟ در هر دو صورت آدم برنده‌س! اگه قبول کنن که عالی می‌شه! اگه هم نکنن چیزی از دست نرفته! هم یاد گرفته چطور وب سایت طراحی کنه و هم اینکه یه نمونه کار براش به حساب میاد، چی از این بهتر؟ ولی اراده می‌خواد، واقعا آموزش به شکل Self Study اراده می‌خواد، ما باید یه انگیزه پیدا کنیم تا خودمون رو ملزم به انجام این کار کنیم که انقدر قوی باشه که وسط را بی‌خیالش نشیم! حالا انگیزه ایشون پول درآوردن بعد از اتمام دوران سربازیه؛ و یکی دیگه...

شما هم بهتره خودتون رو وارد یه فاز "اجبار" کنید! برای خودتون یه Plan گام به گام رسم کنید! که آقا من می‌خوام قالب یه سایتی رو طی مدت ۷ روز طراحی کنم! تا ۷ روز بعد کدنویسی سمت کاربر، تا ۱۴ روز بعد سمت سرور و استقرار روی وب و... حالا یه ضریب خطایی هم داره، اما زمان رو رها نکنید و حتما زمانبندی کنید! Deadline خیلی مهمه، خیلی... .

[تصویر:  345825_vojbr0l95hy4kpog77d8.png]

فقط باید یه تصمیم بگیرید، بعد چون پیش زمینه‌هایی دارید، خیلی زود یه سری آموزشی پروژه محور رو شروع کنید! اگه خودتون نمی‌تونید برای خودتون پروژه تعریف کنید یا ایتکه نگران هستید وسط راه گیر کنید، خب با آموزش‌های پروژه محور شروع کنید. مثلا از منابع معرفی قبل مثل
شروع کنید.

یا اینکه حتما به دو بخش زیر سر بزنید و فهرست مطالب عنوان شده هر آموزش رو بررسی کنید. تو این بخش‌ها می‌تونید کلی ویدئوی آموزشی پروزه محور خوب و عالی از معتبرترین مراکز آموزشی دنیا رو دانلود کنید. ضمنا می‌تونید از Framework ها و CMS ها هم برای شتاب دادن به کارتون استفاده کنید تا روند پیشرفت کار براتون ملموس تر باشه که آموزش‌های این موارد هم اونجا هست، خیلی هم زیاد! مشکل دیگه‌ای هم هست؟ Smile

بخش دانلود آموزش‌های ویدئویی وب سایت پی سی دانلود

بخش دانلود آموزش‌های ویدئویی وب سایت احسان ای وی آر

۱۳
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Nesyan , Hamzeh.S , sahar salehi , zorkide , behruz_p , shayesteb , shamim_70 , Avril89 , بنفشه , mostafa122 , targol , احسان مومنی , نارین , happy07 , vesta , nazanin_sh , ماه بانو , Ametrine
ارسال: #۲۲
۱۸ فروردین ۱۳۹۴, ۰۶:۳۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۱:۰۹ ق.ظ، توسط Milestone.)
(۱۸ فروردین ۱۳۹۴ ۰۳:۳۷ ب.ظ)ehsansjs نوشته شده توسط:  این رسپانسیو کردن فقط واسه css هست دیگه؟ (همون بحث mediaQueries@) یا با چیزای دیگه هم قابل اعمال شدنه؟

اصلش کار با همین Media Query ها، Grid ها، Layout و به طور کلی محاسبات ریاضی‌ای هست که در قالب کدهای CSS و جنبه بصری وب سایت باید اعمال کرد و البته می‌تونیم Javscript و زیرمجموعه‌هاش رو هم وارد این حوزه کنیم. اما با استفاده از فریم ورک‌هایی مثل Bootstrap و Foundation و Less و... می‌تونیم به این فرآیند شتاب خیلی بیشتری بدیم، شما اگه می‌خوای نتیجه سریع‌تری بگیری، می‌تونی از همینا شروع کنی؛

اتفاقا بد نیست اگه خیلی عجله داریم که خروجی کار به دست بیاد، یاد بگیریم که چطور از همین Framework ها استفاده کنیم، حالا Bootstrap تو CSS و Angular تو Javascript و Laravel تو PHP و... . من اینارو می‌خواستم تو پست آخر بگم، اما حالا که شما این بحث رو باز کردید بزارید واسه بقیه هم این ماجرا رو شفاف کنیم.

Framework یعنی یه سری کتابخونه آماده به همراه ابزارهای عمدتا رایگان! به چه دردی می‌خوره؟ به این درد که کمک می‌کنه کار شما با شتاب خیلی بیشتری پیش بره و درگیری کمتری با سختی‌های اون زمینه خاص (مثلا CSS و Javascript و PHP) پیدا کنید! شاید مزیت اصلیش همینه، در کنارش کدهای شما طبق یک استاندارد واحد نوشته می‌شه و Document خوبی هم در اختیار دارید. اما در کنارش یه عیب بزرگ به اسم آماده خوری رو همراه خودش داره! که برای مثال اگه استفاده از این قطعات آماده با آگاهی همراه نباشه و ندونیم داریم از چه چیزی و با چه عملکردی استفاده می‌کنیم و در واقع درکش نکنیم، این خوب نیست!

[تصویر:  345837_qpe3f0gtn89wn6jy3tp6.jpg]

قطعه آماده یعنی مثلا من یه کپسول دارم که توش یه سری محتویاته، من بدون اینکه بدونم داخلش چیه هم می‌تونم ازش استفاده و قورتش بدم، چون مثلا به اون شرکت داروسازی، نماد استاندارد، پروانه وزارت بهداشت و... اعتماد دارم. اما ابعاد این قضیه توی وب متفاوته، اعتمادی به اون شکل وجود نداره، چون نظارت دقیقی نیست، در واقع سازمان واحدی در این زمینه نداریم. از طرفی استفاده از این قطعات هم، کار ساده‌ای هم هست دیگه نه؟ هیچ زحمتی به خودم ندم و همینطور آجر روی آجر یا کپسول روی کپسول و تشکیل یک ساختمان قشنگ! ولی کار درست‌تر و آکاهانه‌تر اینه که اشکالی نداره، به کار خودم شتاب بدم و استفاده کنم، اما توانایی تست و اعتبارسنجی اون ماژول رو هم داشته باشم و چشم بسته بهش اعتماد نکنم!

واسه همین تاحالا اسمی از Framework نیاوردم و گفتم آخرسر به عنوان یک Option بهش اشاره کنم، چون به نظرم خوب نیست اینطوری فرآیند یادگیری رو شروع کنیم، این رو بزاریم برای وقتی که بدونیم داریم دقیقا داریم چی‌کار می‌کنیم.

(۱۸ فروردین ۱۳۹۴ ۰۳:۳۷ ب.ظ)ehsansjs نوشته شده توسط:  اینقدر تو اینترنت قالب آماده و آموزش و... راجع به زبانهای سمت کاربر هست که دیگه فکر نکنم کسی از این جهت به مشکل بخوره! من خودم چندتا دانلود کردم که یکیش (incomedia websiteX) حتی افکتهای جاوا اسکریپت و جیکوئری هم بهش میداد!!تازه یه خورده هم سمت سرور رفته بود....
ولی بدبختی سمت سروره!من با اینکه ۲سال پیش آموزشPhpرفتم الانم با Session_start و headerو.. مشکل دارم خلاصه اینکه بریم سر اصل مطلب لطفا

اصل مطلب؟ Smile اصل مطلب همینایی بود که گفته شد (مخصوصا تو صفحه اول)، وگرنه تو بقیه مطالب که اصلا بحثی نیست و کلی بحث آموزشی و راهنما و... فارسی و غیرفارسی تو اینترنت در موردش داریم، اتفاقا بقیه مطالب مثل ماژول‌های آماده و این چیزها می‌شه فرع! Smile

ببینید قالب آماده زیاد داریم، قبول! از فتوشاپ و مباحث سمت کاربر مثل HTML و CSS و Javascript و... . اما دو تا بحث این وسط مطرحه: اول اینکه ما می‌تونیم تو هر پروژه‌ای و در هر سطحی از این موارد استفاده کنیم؟ و دوم اینکه آیا هنر استفاده و به نوعی سازگار کردن این قطعات لزوما ناسازگار در یک مجموعه یک‌پارچه رو در اختیار داریم؟

اگه شما خواهان استفاده از قطعات آماده هستید، تاکید می‌کنم اگه شما خواهان استفاده از قطعات آماده هستید و با زبان PHP هم آشنایی دارید که اتفاقا نباید مشکلی داشته باشید، حجم Source ها و Script های آماده زبان سمت سروری مثل PHP در مقایسه با سایر زبان‌ها مثل ASP.NET اصلا قابل قیاس نیست! جدا از اینکه تقریبا تمام CMS های مطرح متن باز معروف با زبان PHP نوشته شدن، پس قاعدتا از این نظر مشکلی نیست. اما اگه بحث سر استفاده از این ماژول‌ها به صورت حاضری نیست، خب تنها راهش همون یادگیری هست، درگیر شدن با پروژه‌های متعدد، حالا چه خود تعریف، چه از طریق دنبال کردن دوره‌های آموزشی؛
۱۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Hamzeh.S , zorkide , behruz_p , shayesteb , Avril89 , ehsansjs , بنفشه , نارین , shamim_70 , mostafa122 , targol , احسان مومنی , arefeh.hp , sahar salehi , viase , happy07 , nazanin_sh , ماه بانو , Ametrine
ارسال: #۲۳
۲۰ فروردین ۱۳۹۴, ۰۹:۵۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۱:۱۱ ق.ظ، توسط Milestone.)
سلام
من بحثای آخر رو هم بگم که نیمه کاره باقی نمونه! قبلش یه مرور بر این مسیر گام به گام داشته باشیم:

- گام اول: مباحث مربوط به برنامه ریزی، تحقیق و بررسی و...
- گام دوم: طراحی پروتوتوتایپ یا نمونه اولیه
- گام سوم: طراحی قالب گرافیکی
- گام چهارم: یادگیری زبان نشانه گذاری HTML
- گام پنجم: یادگیری شیوه نامه CSS
- گام ششم: یادگیری زبان Javascript و کتابخانه معروف jQuery
- گام هفتم (قابل پرش): یادگیری زبان نشانه گذاری XML و تکنولوژی Ajax

حالا و در گام هشتم برای اینکه بتونیم این وب سایت رو که تاحالا استاتیک هست رو به یک سرویس یا نرم افزار تحت وب تبدیل کنیم نیاز به برنامه نویسی داریم. نرم افزار تحت وب یعنی این وب سایت ما فقط جنبه نمایش محتوا نداشته باشه یه کاری هم بتونه انجام بده، مثلا بتونه عضوگیری کنه، بتونه روی داده‌ها پردازش‌های محاسباتی انجام بده، بتونه پنلی برای ورود ساده محتوا به وب سایت داشته باشه، پس ما باید با اضافه کردن بانک اطلاعاتی و یک زبان سمت سرور وب سایت خودمون رو داینامیک کنیم.

[تصویر:  346102_r1smqxqvsll6lgo5v2fy.png]

به صورت کلی ما زبان‌های تحت سرور زیادی داریم، از PHP و ASP.NET و Visual Basic و C-Sharp و Python تا حتی ++C ! البته مثلا کدنویسی صفحات وب با ++C منطقی نیست ولی کلا می‌خوایم بگیم که می‌شه! Smile البته گفتنیه که تو کاربردهای بزرگ استفاده شده، مثلا شرکت Google اومده Framework جاوا اسکریپتی به اسم Node.js رو با همین ++C نوشته؛ بگذریم.

جدا از همه این موارد ما با اسامی PHP و ASP.NET به عنوان دو زبان عمده برنامه نویسی وب آشنایی بیشتری داریم و عمدتا با همین دو مورد هم کار می‌کنیم، البته با بقیه چیزها مثل Python هم می‌شه کار کرد ولی "عمدتا" توجه روی همین دوتاست. حالا اینجا یه دو راهی داریم، لزومی نداره هم اولی رو بلد باشیم و هم دومی رو، می‌تونیم یکی از این زبان‌ها رو انتخاب کنیم و با یک بانک اطلاعاتی در کنارش کار کنیم، بانک اطلاعاتی MySql رو برای PHP و بانک اطلاعاتی SQL رو برای ASP.NET استفاده می‌کنیم. پس موضوع پیچیده نیست: یک زبان برنامه نویسی + یک بانک اطلاعاتی؛

[تصویر:  346102_tmb0tzt71fczi564du97.png]

تفاوت‌های بین PHP و ASP.NET ؛ کدوم بهتره؟!!
اینطور سوالات کلا مشکل داره ولی متاسفانه زیاد پرسیده می‌شه! حتی خیلی از موارد رو دیدم که فردی نمی‌دونه HTML یا کلا وب سایت چی هست بعد می‌گه کدوم بهتره؟ حالا این وسط یه جنگی هم بین طرفداران متعصب این دو هست!

جدا از این موارد هر کدوم می‌تونند در کاربردهای خاص، استفاد‌ه‌های مربوط به خودشون رو داشته باشن، مثلا تو ایران بیشتر وب‌سایت‌های سازمانی و دولتی‌ای که دیدم رفته سمت ASP.NET و عمومی‌ها بیشتر سمت PHP (البته این یک موضوع مطلق نیست، با یک نگاه کلی گفتم) و به طور کلی زبان اول وب سایت‌های ایرانی همین PHP به حساب میاد، شاید مهم‌ترین دلیلش هم وجود کدهای باز بی‌شمار، فریم‌ورک‌ها و CMS های رایگانی هست که در سطح اینترنت وجود داره و به فرآیند توسعه وب سایت شتاب بیشتری می‌ده؛ البته این فقط یک دلیلش هست!

[تصویر:  346102_yximtrpg8cphk6yhlnh3.jpg]

از طریق لینک‌های زیر هم می‌تونید یه مقایسه نسبتا خوب، کامل و بی‌طرفانه در این مورد رو مطالعه کنید:

[تصویر:  344654_23sdt2781r7ihjr9t7mb.png]

زبان برنامه نویسی PHP و بانک اطلاعاتی MySql
نکته: تو بعضی از منابعی که قبل‌تر معرفی شد (مثل ویدئوهای دانشگاه صنعتی شریف، وب سایت w3schools و کتاب‌های آموزش و پرورش مورد اشاره در
) در ادامه مباحث کدنویسی Client Side به برنامه نویسی زبان PHP و بانک اطلاعاتی MySql پرداخته شده اما دو تا کتاب تخصصی هم در زیر معرفی می‌شه، برای آموزش‌های ویدئویی هم که به همون دو لینک پست قبلی (پی سی دانلود احسان ای وی آر) می‌تونید مراجعه کنید.

کتاب خودآموز PHP در ۲۴ ساعت از Zandstra و Matt ترجمه مهندس علی و محمد ناصح

[تصویر:  346102_juu9ma5jf7q0qb96gres.jpg]

کتاب PHP & MySQL: Novice to Ninja از Kevin Yank

[تصویر:  346102_pck73mq979ij25ca08ss.jpg]

زبان برنامه نویسی ASP.NET و بانک اطلاعاتی SQL
>> من تاحالا سراغ ASP.NET و این حرفا نرفتم زیاد! Smile واسه همین نمی‌تونم تو این زمینه اظهار نظر کنم! دوستانی که می‌دونن بیان و راهنمایی کنن! البته یه سری آموزش فارسی ویدئویی تو سایت مکتب خونه دیدم در موردش:

[تصویر:  346102_sgzl73qw31ofrtnj8f2g.jpg]

بعد از ویرایش: ضمنا واسه ASP.NET هم می‌تونید از همون وب سایت
استفاده کنید! واقعا خیلی خوبه این وب سایت! Smile یه چیزی هم بگم! شما می‌تونید کل منابع معرفی شده تو این تاپیک واسه همه مراحل فازهای Static و Dynamic رو بی خیال شید و فقط برید مطالب همین وب سایت رو با رعایت کامل ترتیب بخونید! Smile واسه راه افتادن البته! همه چیز تو این سایت هست!
۱۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Nesyan , so@ , bahman2000 , ehsansjs , Hamzeh.S , behruz_p , mostafa122 , Aurora , targol , احسان مومنی , zorkide , viase , arefeh.hp , sahar salehi , نارین , shamim_70 , happy07 , vesta , nazanin_sh , ماه بانو , Ametrine , sara sarvari
ارسال: #۲۴
۲۱ فروردین ۱۳۹۴, ۰۶:۰۲ ب.ظ
سلام دوستان
چه طور میشه یه تاپیک جدید ایجاد کرد؟؟
۰
۰
ارسال: #۲۵
۲۱ فروردین ۱۳۹۴, ۰۸:۳۶ ب.ظ
جناب milestone بهتون پیام خصوصی دادم ،میشه لطفا جوابم بدید.
۰
۰
ارسال: #۲۶
۲۲ فروردین ۱۳۹۴, ۰۹:۲۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۳۷ ب.ظ، توسط Milestone.)
سلام
خب فکر کنم تو این مجموعه پست‌ها به کل پروسه اصلی طراحی و توسعه وب سایت اشاره شد، فقط مونده یه سری نکات تکمیلی که تو این پست بهش اشاره می‌کنیم و یه پست آخر رو هم به استفاده از یک راه میان‌بُر، سریع و شدیدا درآمدزا برای طراحی وب سایت که همون CMS های آماده و در راس اون Wordpress هست اختصاص می‌دیم.

[تصویر:  346384_cimi278t03rxbb6ulcwn.png]

تو این پست در مورد چند تا موضوع مهم صحبت می‌کنیم! از مبحث بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو که باید قواعدش هنگام کدنویسی و تولید محتوای الکترونیک رعایت بشه، معرفی ابزارها و محیط‌های مربوط به کدنویسی، مباحث مربوط به تهیه و خرید Host و Domain ، معرفی وب سایت‌های فارسی مفید، شبکه‌های اجتماعی مربوط، معرفی مجلات معتبر و وب سایت‌هایی که یه طراح وب اگه ندونه اصلا نمی‌شه! معرفی مدارک بین المللی وب با نام CIW و...

[تصویر:  346384_uoojcy8rkxi0an2fkq4g.png]

وب سایتی که تو گوگل بالا نیاد مثل آدمی می‌مونه که تو غاز پنهان شده تا کسی پیداش نکنه! Smile
همه می‌دونیم گوگل خیلی مهمه! خیلی‌ها اصلا شاید همین مانشت رو هم با گوگل یا بقیه موتورهای جستجو مثل Bing پیدا کرده باشیم! موتور جستجو یعنی دروازه ورود به وب! پس خیلی مهم و خیلی مهمه که ما بتونیم از این طریق بیشترین ورودی‌ها رو داشته باشیم... جالبه بدونید ما یه سری افراد رو داریم که فقط SEO کار هستن! یعنی هیچ کار دیگه نه! فقط سایت رو واسه Google و بقیه بهینه می‌کنند! و البته چون از این افراد خیلی نداریم، درآمدشون هم بالاست!

[تصویر:  346384_njs6hizr7qhmohu6npbc.png]

SEO سرواژه Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی برای موتورهای جستجو هست. اگه علاقه‌مند به این هستین که کدهای اصولی برای وب سایت خودتون بزنید، اگه دوست دارید الگوریتم‌های گوگل با وب سایت شما مهربون باشن و خلاصه اگه دوست دارید تو صدر نتایج گوگل باشید، این مبحث رو دنبال کنید. در این زمینه می‌تونید بهترین کتاب فارسی تالیف شده با نشر آزاد در وب رو هم از زیر دریافت و مطالعه کنید.

یک یا دو هزار و یک، رتبه سایت خود را در گوگل بالا ببرید! از مهدی رودکی

[تصویر:  346384_vig1d80ad1je0x0qicqu.jpg]

نکته: برای اجرای عملی مباحث SEO می‌تونید به بخش آموزش‌های ویدئویی وب‌سایت‌های
و
مراجعه کنید.

[تصویر:  346384_kzfkwmizpghps0859vkw.png]

ویرایشگرها و محیط‌های مجتمع توسعه
کجا قراره کد بزنیم؟ مهمه؟ می‌تونیم تو همین Notepad ویندوز کدنویسی کنیم! حالا بعضی‌ها می‌گن ابزاری که امکانات کمتری به شما تو کدنویسی بده بهتره! چون شما یاد می‌گیرید که خودتون همه چیز رو با دست تجربه کنید! این صحبت تا حدی درسته! مخصوصا تو نرم افزار ویژوال استودیو؛ حالا اینکه واقعا اینجوری هست یا نه، به نظرم یه نسخه همگانی نیست.

[تصویر:  346384_fifqbp66glab2d41cxy8.jpg]

بد نیست ابزار یا ادیتوری داشته باشیم که بتونه قابلیت‌هایی مثل پیش‌بینی کد، کامل کردن خودکار (Auto Completion)، تفکیک از طریق رنگ‌بندی، فرمت‌بندی، تشخیص خطا و... رو داشته باشه که هم کد تمیزتری بنویسیم، هم سریع‌تر کار کنیم و... . تعدادی از مطرح‌ترین این نرم افزارها رو در زیر با لینک دانلود آورده شده، من شخصا واسه PHP از اولی و دومی استفاده می‌کنم. فقط یه چیزی اینکه واسه کدنویسی PHP ابزار زیاد داریم! اما واسه ASP.NET چون در انحصار مایکروسافت هست، بهترین ابزار یا محیط مجتمع توسعه (IDE) ویژوال استودیو هست.

++Notepad

JetBrains PhpStorm

Microsoft Visual Studio

Adobe Dreamweaver

ابزارهای لازم برای اجرای وب سایت به صورت محلی - Local Host
شما وب سایت خودتون رو به هر شکلی طراحی کردید! چه Static و چه Dynamic ، درسته؟ حالا ما باید این رو روی یه فضایی استقرار بدیم دیگه نه؟ ما کلا برای اینکه یه وب سایتی رو روی مرورگر اجرا کنیم دو تا راه داریم: اولی اجرای محلی (روی سیستم خودمون) و دومی اجرا روی وب با خرید Host و دامنه و... اما اجرای محلی:

یعنی اینکه ما می‌خوایم وب سایت رو در کل مراحل فرآیند طراحی و توسعه روی سیستم خودمون تست کنیم و بعد که همه چیز درست شد ببریم و تو اینترنت آپلودش کنیم! درسته؟ خب توجه کنید وقتی ما صرفا یه سایت Static داریم یعنی سمت کاربره دیگه نه؟ نیازی به سرور نداره پس! درسته؟ پس جز مرورگر به هیچ چیزی نیاز نداریم! می‌تونیم خیلی راحت کدهای HTML و CSS و Javascript خودمون رو تو هر ویرایشگری که دلمون خواست بنویسیم و برای مشاهده ننتیجه کار دو بار روی صفحه اصلی خودمون یا همون index.html کلیک کنیم! همین؛

[تصویر:  346384_u5mp456pd0gtccbz5qoq.jpg]

اما اگه ما یه وب سایت داینامیک داشتیم که بانک اطلاعاتی هم داشت اون موقع ما نیاز به یک سرور مجازی داریم! که برای ما امکان پشتیبانی از بانک اطلاعاتی رو فراهم کنه و در واقع کامپیوتر شخصی شما رو تبدیل به یه سرور کنه! برای ASP.NET چیزی به اسم IIS رو داریم و برای PHP و MySql از این چیزا زیاده... نرم افزارهایی مثل Xampp و Easy PHP و... که کلا فرق زیادی با هم ندارند ولی من به شما WampServer رو پیشنهاد می‌کنم که می‌تونید از لینک زیر دانلود کنید. اینکه از هر کدوم از اینها چطور می‌شه استفاده کرد، چطور نصبش کرد و... تو وب کلی آموزش داریم، می‌تونید Search کنید.

دانلود نرم افزار شبیه ساز سرور WampServer v2.5 x86/x64

کار کردن با ابزار Chrome Inspector
یکی از ابزارهای بسیار مفید برای طراحان وب که اکنون به بخشی جدایی ناپذیر از پروسه طراحی تبدیل شده است، ابزارهای inspector است. این ابزار اولین بار به عنوان افزونه برای مرورگر فایرفاکس و با نام Firebug منتشر شد و سپس توسط تمامی مرورگرها، افزونه‌های مشابهی منتشر شد. اکنون به نظر می‌رسد بدون استفاده از این ابزارها، طراحی وب کاری مشکل و گاها غیر ممکن به نظر می‌رسد.

[تصویر:  346384_8z3bmc4h702qoassnmlu.png]

شما در این مجموعه فیلم نخست با مفهوم Inspector آشنا می شوید. سپس ابزارهای موجود برای مرورگرهای مختلف را می شناسید. بعد از آن به سراغ اینسپکتور مرورگر کروم می‌رویم و تمامی قسمت هایی را که یک طراحی وب (چه مبتدی و چه حرفه ‌ای) به آن نیاز دارد را تک به تک بررسی می‌کنیم. / به نقل از پی سی دانلود

دانلود ویدئوهای آموزشی Inspector مرورگر Chrome و استفاده از آن در طراحی وب به زبان فارسی

[تصویر:  346384_jefre920d2jwzkbwhufb.png]

خب! ما کار طراحی وب سایت رو تموم کردیم، حالا ما باید بریم چیکار کنیم؟ باید کل پکیج وب سایت خودمون رو که شامل صفحات وب و فایل‌های تصویری و احتمالا ویدئویی و صوتی و... هست رو + بانک اطلاعاتی (در صورت داینامیک بودن) رو به سرور اینترننی انتقال بدیم.

اما چه چیزهایی نیاز هست؟ دو تا چیز: یک فضای میزبانی یا Host + یک دامنه (حداقل)
اول بگم که ما هم فضای رایگان داریم و هم پولی! صد در صد توصیه می‌کنم که از هاست‌های رایگان صرفا جهت تمرین استفاده کنید! چون اولا بهشون اعتمادی نیست که فردا هم باشند! و دوما کدها و داده‌های ما ارشمند هستند! برای پیدا کردن این‌ها کافیه "Host رایگان PHP یا ASP" رو جستجو کنید. وب سایت ما ارزشمنده! هزینه طراحی اون در شهرستان میانگین بین ۵۰۰ الی ۲ میلیون تومانه، پس سالیانه هم اگه ۳۰ هزار یا بیشتر هزینه نگهداری فضا و دامنه بدیم مشکلی نیست، یعنی ما طراحان نباید این پول رو بدیم! صاحب وب سایت پول رو می‌ده!

[تصویر:  346384_u1arpti5nf1pg18egxp7.png]

چه معیارهایی در انتخاب یک شرکت Hostng رو باید در نظر داشته باشیم؟
شما باید با یه شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی کار کنید تو اون زمینه! چه معیارهایی باید داشته باشه این شرکت؟ اولا دارای مجوزهای لازم، نمادهای مربوط به وزارت صنایع و معادن، وزارت ارتباطات، سازمان نظام صنفی و... در واقع باید Grade داشته باشه تو حوزه انفورماتیک؛ بعد از این باید پشتیبانی خوبی داشته باشن! شما مطمئنا کلی سوال فنی دارید! ممکنه به مشکل بخورید! ممکنه سیستم بره رو هوا! باید به شما کمک کنن شبانه روزی! تاکید می‌کنم باید!

از مهم‌ترین معیارهای فنی انتخاب یک Host می‌شه به این موارد اشاره کرد:

۱/ سخت افزار سرور: مثلا نوع پردازنده، مقدار Ram و کیفیت اون، نوع هارددیسک و پشتیبانی از Raid برای امنیت و سرعت و... / بررسی UpTime بودن در بازه ۹۹ تا ۱۰۰ درصدی...

۲/ کشور سرور: مثلا آلمان، کانادا و... خیلی‌ها به دلایلی قصد دارن سرور اون‌ها داخل کشور باشه، مثلا تو DataCenter های پارک فناوری پردیس تهران باشه و...

۳/ نوع و بازه‌های پشتیبان‌گیری: مثلا خوبه اونجا براتون در بازه‌های روزانه، هفتگیف ماهیانه و سالیانه Backup بگیرن از وب سایت و هر وقت که اراده کنید با یک درخواست Backup رو Restore کنند.

۴/ مشخصات نرم افزاری: سیستم عاملش ویندوز هست یا لینوکس؟ چون مهمه برای وب سایت ما، اگه PHP باشیم باید بریم رو لینوکس و اگه ASP.NET روی ویندوز، بعد اینکه چی‌ها روش نصبه؟ PHP و MySql ورژن چند؟ و... که ببینیم به کار ما میاد یا نه؛

[تصویر:  346384_s8big6cpfi03zt728i9v.png]

۵/ مجوزهای دسترسی: اجازه دارید چند بانک اطلاعاتی درست کنید؟ محدود یا نامحدود؟ چند تا Email اختصاصی؟ چند تا Park Domain (یعنی ارجاع از n دامنه به یک وب سایت)، چند تا Addon Domain (یعنی چند وب سایت با دامنه‌های مختلف روی یک هاست)، چند تا Sub Domain (یعنی زیردامنه مثلا: Shop.Manesht.ir) و... بعضی‌ها نامحدود ارائه می‌دن و بعضی‌ها محدود...

۶/ نوع سرویس: اشتراکی باشه؟ (واسه وب سایت‌های معمولی، کم بازدید و تازه افتتاح شده)، پهنای باندش وسیع باشه؟ (واسه وب سایت‌های دانلود و پر بازدید مثل خبرگزاری‌ها)، حجمش نامحدود باشه؟ و...

۷/ پشتیبانی خدمات: باید ۲۴ ساعته و خیلی سریع به سوالات و درخواست‌های شما جواب بدن، اخلاق و رفتار خوب و... . این خیلی مهمه! خیلی... خوب‌هاش سعی می‌کنند اینطوری باشن! چون می‌دونن اگه خوب باشن بازم ازشون خرید می‌کنید و به بقیه هم پیشنهاد می‌کنید...

معیارهای متغیر ما:
۱/ فضای هاست: بر حسب اندازه کل وب سایت شما تعیین می‌شه، مثلا ۱GB
۲/ ترافیک ماهیانه: مثل حجم سرویس ADSL شما که اگه سرویس ۳GB ماهیانه داشته باشید با ۳۰ بار دانلود یک فایل ۱۰۰MB این حجم تموم می‌شه، سایت هم همینطوره! و اگه ۳GB ترافیک ماهیانه داشته باشید به همین شکل و با بازدید و... تموم می‌شه! البته این قضیه بیشتر برای وب سایت‌های دانلود صدق می‌کنه!

[تصویر:  346384_c8sv6ao08tm6vzseu909.png]

ثبت دامنه
دامنه یا Domain که حتما می‌دونید از ir داریم تا com و org و net و... که باید به صورت حداقل یک ساله اینارو اجاره کنیم! از همون شرکتی هم که Host رو می‌گیریم می‌تونیم دامنه رو هم بگیریم! دامنه ir ارزون‌ترینه! اما بین‌المللی‌ها چون به دلار محاسبه می‌شن گرون‌تر! توصیه می‌شه طبق قاعده برای یک برند تجاری دامنه مورد نظر هم به صورت ir و هم com ثبت شه؛ مسئول اصلی نظارت و واگذاری دامنه ir در ایران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی معروف به نیک به آدرس >>
هست، که حتما باید برای ثبت دامنه ملی اینجا پروفایل کاملا صحیح و واقعی (حقیقی یا حقوقی) ایجاد کنید، ولی می‌تونید از خودش مستقیما دامنه نخرید! گرون فروشه! از نماینده‌هاش بخرید! Smile عجیبه! اما کل فروش گرون‌تر از خرده فروش زیرمجموعه خودش می‌ده! Smile

دیدم خیلی طولانی شد، ادامه‌ش رو ننوشتم! Smile ادامه دارد...
۸
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: targol , Aurora , Hamzeh.S , viase , احسان مومنی , zorkide , ehsansjs , sohrab14 , arefeh.hp , sahar salehi , behruz_p , bahman2000 , happy07 , leo.abol , vesta , nazanin_sh , ماه بانو , Ametrine
ارسال: #۲۷
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۱۲:۰۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۰۷ ق.ظ، توسط Milestone.)
سلام
با این پست بحث رو به پایان می‌رسونم. امیدوارم که مجموعه این مطالب تونسته باشه کمک خیلی کوچیکی حداقل از نظر آشنایی با کلیات طراحی وب رو به شما کرده باشه، اینکه به یک مسیر ذهنی خوب دست پیدا کرده باشید، اگه اینطوری باشه واقعا خوشحال کنندست. در ادامه به چند تا مطلب تکمیلی که حس کردم می‌تونه مهم باشه اشاره می‌کنم.

[تصویر:  348637_mjtv66jmasp5qns7bqbw.png]

معتبرترین مدرک بین‌المللی طراحی و توسعه وب (متخصص ارشد) مربوط با نام CIW سرواژه Certified Internet Web از شرکت Prosoft آلمان هست که مثل مدارک شبکه، شامل چند بخش مقدماتی تا پیشرفته هست. این سایتشه >> www.ciwcertified.com که می‌تونید از بخش Certifications اطلاعات کامل رو ببینید.

[تصویر:  348637_obwt3i1kkuw89s2zgt3k.jpg]

Web Foundations
Web Design
Web Development
Web Design & Development
Web Security

[تصویر:  348637_2daoopkaqfs5eh0ydjz0.png]

خیلی مهمه که تو حوزه وب بتونیم آپدیت باشیم! چون سرعت تغییرات تکنولوژی و تغییرات در سبک‌های طراحی خیلی بالاست و همیشه باید خودمون رو آماده نگه داریم تا با یه چیز جدید مواجه شیم، مقاله بخونیم، سایت ببینیم و... . اینجا چند تا از مهم‌ترین منابع طراحی وب بین المللی و البته چند تا از وب سایت‌های ایرانی از طراحان خوب ایرانی رو هم معرفی می‌کنم که بد نیست اگه گاهی بهشون نگاه کنیم!

مجله WebDesigner

شاید بشه گفت: معروف‌ترین و به روزترین مجله طراحی وب دنیاست که
می‌تونید شماره‌های این مجله رو دانلود کنید. همچنین مجلاتی مثل WebUser و Net رو هم داریم که می‌تونید از
و
بهشون دسترسی داشته باشید.

[تصویر:  348637_n7nnd99vxke0njdebyes.jpg]

ماهنامه طراحی وب مدرسه مجازی ایرانیان
یک نشریه اینترنتی هم به این نام داریم که گفتم بد نیست معرفیش کنم، از
می‌تونید شماره‌های مختلفش رو دانلود کنید.

[تصویر:  348637_fmtmm8mg6ez6y0lmubhf.jpg]

چند تا وب سایت خیلی خیلی خیلی عالی و معروف برای طراحی وب:
وب سایت

وب سایت

وب سایت

وب سایت

وب سایت

وب سایت

وب سایت

چند تا از وب سایت‌های مطرح و خوب ایرانی:
وب ادوایس

یک ادمین

وب تارگت

مدرسه مجازی ایرانیان

وب سایت‌ها

پیکور

چند تا از وب لاگ‌های طراحان وب فارسی:
سالار کابلی

سیلورکاور

آرش میلانی

مهدی خدادادی

و البته: گیت هاب >>
رو هم نمی‌شه فراموش کرد!

[تصویر:  348637_wvmup3d1jfip7iit5n2p.png]

وردپرس، جوملا و دروپال سه تا از معروف‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز هستند که کار شما رو برای ایجاد یک وب سایت تا حد خیلی زیادی ساده می‌کنند. یه سیستم متن باز یعنی شما وقتی این سیستم رو دانلود می‌کنید با یکسری صفحات کد مواجه هستید که می‌تونید هرجوری که دوست دارید تغییرشون بدید. این سیستم‌های مثل چهارچوبی هستند که امکانات مدیریتی کامل رو برای شما فراهم کردن، من می‌خوام به وردپرس اشاره کنم.

تو وردپرس شما به راحتی یک یا چند بانک اطلاعاتی دارید، بدون اینکه کوچکترین دانشی در مورد پایگاه داده‌ها داشته باشید، یک سیستم داینامیک خوب در اختیار شماست و کلی پوسته و Theme آماده که اگه اراده کنید همین امشب می‌تونید با تهیه کردن یک دامنه و یک هاست و دانلود سیستم وردپرس، اولین وب سایت خودتون رو آماده کنید. خیلی‌ها از وردپرس تو همین کشور کسب درآمد می‌کنند. برای مثال پوسته‌های خارجی رو فارسی‌سازی می‌کنند و می‌فروشند، یا برای سیستم وردپرس قالب طراحی می‌کنند، یا افزونه طراحی می‌کنند و...

وب سایت رسمی وردپرس اینجاست:
و خوشبختانه دوستان ما در داخل کشور خیلی فعالانه نسخه‌های جدید رو فارسی سازی می‌کنند و در وب سایت رسمی وردپرس فارسی قرار می‌دن:
که ما به راحتی می‌تونیم این پکیج رو دانلود و استفاده کنیم. در زیر دو کتاب آموزشی وردپرس رو هم آوردیم:

مرجع کامل آموزش وردپرس از مایا

کامل‌ترین مرجع وردپرس از امین امان پور و محمد حاجی نیا

----------------------------------------

خب دیگه... تموم شد؛
امیدوارم مجموعه این مطالب تونسته باشه برای خوانندگان عزیز مانشت مفید باشه و اینکه یک ذهنیت خوب رو برای پیگیری این مسیر در اختیارتون قرار بده و تمام سعی من هم جز حرکت در راستای دستیابی به این هدف این نبوده، و من ا... توفیق! Smile
۱۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Sadi_gh , arefeh.hp , Nesyan , احسان مومنی , RASPINA , Aurora , fateme66 , viase , Menrva , hiva60 , 10:30 , zahra_ce87 , bahman2000 , fimen , flowerirani , arashkk , zorkide , behruz_p , amin , shahin_cr7 , shamim_70 , semaphore , happy07 , leo.abol , barabox , vesta , nazanin_sh , سلطانی , ماه بانو , Ametrine , na.armin , sara sarvari
ارسال: #۲۸
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۲:۴۳ ق.ظ
مرسی عالی بود
۰
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۲۹
۰۳ خرداد ۱۳۹۴, ۰۹:۲۴ ب.ظ
سلام
کسی فایل تمرین های اموزش طراحی وب با Dreamweaver CS5 از شرکت لیندا رو نداره بمن بده!!؟
من خودم دارم ولی هرکار میکنم این فایل تمریناش اکسترکت نمیشه و ارور میده!!!!!

زمان آدم ها رو دگرگون میکند
اما تصویری را که از آنها داریم
ثابت نگه می دارد
هیچ چیز دردناک تر از این تضاد
میان دگرگونی آدم ها و ثبات خاطره ها نیست

مارسل پروست
از کتاب : در جستجوی زمان از دست رفته
۰
۰
ارسال: #۳۰
۰۳ مرداد ۱۳۹۵, ۰۹:۲۵ ق.ظ
سلام، روز به خیر

در تصمیمی که اخیرا در وب سایت «پروژه من» گرفتیم قرار بر این شد که، برخی از پروژه های موجود به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان به طراحی سایت قرار گیرند. لازم به ذکر است که هر کدام از این پروژه ها دارای نکات آموزشی مفیدی هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

با تشکر

۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [دانلود] ویس و جزوه ی طراحی الگوریتم سیدجوادی هاتف ۳۳ ۴۱,۲۰۴ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۳۷۱ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  ۷ قانون طلایی یادگیری آسان مکالمه زبان انگلیسی morweb ۱۲ ۱۰,۹۷۵ ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ ۰۳:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  رودمپی برای یادگیری برنامه نویسی Doctorwho ۰ ۱,۵۷۱ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Doctorwho
  سایت آموزش زبان H-Arshad ۳ ۴,۰۴۸ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۴۶ ب.ظ
  یادگیری لغات حیاتی زبان انگلیسی cyruskingsolomon ۰ ۲,۱۳۹ ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ ۰۴:۴۲ ب.ظ
  طراحی ui/ux kimiya1234 ۲ ۲,۰۴۰ ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
  پکیج آموزشی طراحی وب + فارسی سازی وردپرس + سئو Happiness.72 ۶ ۶,۳۱۴ ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: saqarmoshtaq
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۷۱۹ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  طراحی سایت ریسپانسیو wikidemy1 ۰ ۱,۶۲۶ ۱۳ دى ۱۳۹۹ ۰۴:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: wikidemy1

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close