زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۳۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

خروجی بافر ۳حالته

ارسال:

raha_ce پرسیده:

خروجی بافر ۳حالته

کسی میتونه توضیح بده چرا وقتی که enable صفر باشه هم خروجی ۱ خواهد بود؟؟ من متوجه نشدم!HuhHuh
آزمون دوم مدرسان بود

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
[/img]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۳
ارسال:

Hamid_0311 پاسخ داده:

RE: خروجی بافر ۳حالته

با سلام دوست عزیز فکر کنم اینطوری راحتتر متوجه بشی
بیا جدول حالت بکش با ۳ تا متغیر خوب حالا دقت کن فعال ساز چه موقع ۰ میشه؟ وقتی Xor صفر بشه xor چه موقع ۰ میشه؟ وقتی a=b خوب حالا گفتیم وقتی فعال نباشه خروجی ۱ پس توی جدول حالتت تمام حالتهای که a=b را خروجی یک کن خوب اما حالت های که a با b برابر نیست یعنی فعال سازی فعاله خوب باید ببینم ورودی بافر چی میشه که با یک and بشه خوب حالت های که a با b برابر نیست و b یک ورودی بافر هم یک که and با یک میشه یک و خروجی هم یک اما حالت های که b صفر بیا و به c نگاه کن اگر c یک باشه پس خروجی هم یک اما b و c صفر باشن ورودی بافر ۰ که and با یک میشه ۰ پس فقط توی یک حالت ما ۰ داریم
اونم وقتی که a=1 , b=0 , c=0
حالا جدول حالتو داری دیگه بیا و تابع اشو به دست بیار نخواستی هم باهاش کارنو بکش و به دست بیار به همین سادگی

ارسال:

mostafa2012 پاسخ داده:

(۱۷ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۳۵ ب.ظ)Hamid_0311 نوشته شده توسط:  با سلام دوست عزیز فکر کنم اینطوری راحتتر متوجه بشی
بیا جدول حالت بکش با ۳ تا متغیر خوب حالا دقت کن فعال ساز چه موقع ۰ میشه؟ وقتی Xor صفر بشه xor چه موقع ۰ میشه؟ وقتی a=b خوب حالا گفتیم وقتی فعال نباشه خروجی ۱ پس توی جدول حالتت تمام حالتهای که a=b را خروجی یک کن خوب اما حالت های که a با b برابر نیست یعنی فعال سازی فعاله خوب باید ببینم ورودی بافر چی میشه که با یک and بشه خوب حالت های که a با b برابر نیست و b یک ورودی بافر هم یک که and با یک میشه یک و خروجی هم یک اما حالت های که b صفر بیا و به c نگاه کن اگر c یک باشه پس خروجی هم یک اما b و c صفر باشن ورودی بافر ۰ که and با یک میشه ۰ پس فقط توی یک حالت ما ۰ داریم
اونم وقتی که a=1 , b=0 , c=0
حالا جدول حالتو داری دیگه بیا و تابع اشو به دست بیار نخواستی هم باهاش کارنو بکش و به دست بیار به همین سادگی

باتشکر از همه شما دوستان گرامی...

من توضیحات raha_ce-17 رو کاملا فهمیدم.....

توضیحات شما آقا/خانم محترم Hamid_0311 رو هم تا ی جاهایی فهمیدم
ولی توضیحات شما آخراش داش ناجور میشد

تا اینجا رفتم جلو بقیه اش از کجا میاد ؟حالت c ?
[تصویر:  325594_z1xvojkur4be6eartglu.png]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۳
ارسال:

heavenn پاسخ داده:

........
[تصویر:  377512_20150815_133053.jpg]

فایل‌(های) پیوست شده

۲
ارسال:

raha_ce پاسخ داده:

(۱۷ دى ۱۳۹۳ ۱۲:۳۳ ب.ظ)mostafa2012 نوشته شده توسط:  لطفا جدول کارنو جواب سوال رو دقیق توضیح بدید ک چیکار کرده است.....باتشکر

ببینید خروجی در صورتی که enable صفر یا یک باشه در هر ۲ صورت ۱ میشه , درسته؟؟
خب بیاید حسب کنیم:
enable = 1 اونوقت خروجی چی میشه؟ ( a'b + b'a)(b+c)
در واقع اگه enable فعال باشه یا همون ۱ باشه یعنی a و b با هم xOR میشن

حالا اگه enable =0 بشه
اینجا یعنی حالتی باید در نظر بگیرید که enable صفر و غیر فعال میشه و اون چه حالتیه ؟؟؟ حالتی که a , b برابر باشند , بعبارتی اگه XNOR این ۲ یعنی a , b برابر ۱ بشه نشون میده این ۲ برابرند
خب اینطوری مینویسیم
(a'b' +ab)
فقط همین
چون در حالت امپدانس بالا دیگه ورودی بافر ۳ حالته به خروجی منتقل نمیشه فقط حالت enable به خروجی منتقل میشه , خب اینجا هم فقط همون رو منتقل میکنیم
حالا اگه جدول کارنو بکشید میبینید که این جملات رو فقط برای جدول داریم
a'b+a'bc+ab'c و a'b' +ab
و جدول میشه همون شکلی که مدرسان گذاشته
و وقتی ساده میکنیم میشه a'+b+c
امیدوارم رفع ابهام شده باشید Smile

۲
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

سلام .اووووه فک کنم بعد ۶ ماه دارم تو مانشت پاسخ مینویسم SmileSmile
کاربر عزیز Daniel بابت اینکه دیر جواب پیغامتون رو دادم هم عذر میخوام .خیلی به مانشت سر نمیزنم .مباحث خیلی یادم نمیاد ولی خب تا حدی که ذهنم یاری کنه براتون مینویسم.اگه توضیح زیاد شد نترسید من عادت دار خیلی توضیح میدمSmile
بریم سراغ حل مساله

اول یه شکل خیلی ساده از بافر ۳ حالته رو با هم بررسی میکنیم

[تصویر:  370452_edwlmbjyo8c985rlk3e8.png]

ببینید این شکل یه بافر ۳ حالته هستش. [tex]a[/tex] به عنوان ورودی هستش و [tex]f[/tex] هم خروجی .ولی اینجا [tex]a[/tex] مستقیم به خروجی نمیره و یه کنترل کننده سر راهش قرار داره و اگه این کنترل کننده اجازه بده [tex]a[/tex] به خروجی میره .این کنترل کننده اینجا همون [tex]enb[/tex] هستش و اگه [tex]enb[/tex] فعال باشه ( یعنی مقدارش ۱ باشه یا همون true باشه ) [tex]a[/tex] به خروجی میره
پس اگه [tex]enb[/tex] فعال باشه این مقدار به خروجی میره : [tex](a)and(enb)[/tex] ولی اگه [tex]enb[/tex] فعال نباشه یا به عبارتی مقدارش ۰ باشه خروجی ۰ نمیشه بلکه اصطلاحا تو حالت [tex]High impedance[/tex] قرار میگیره یا ساده بخوام بگم تو این حالت فرض کن هیچ خروجی نداریم اصلا اون قسمت خروجی قطع شده

خب حالا صورت سوال رو در نظر بگیرید خروجی تابع [tex]f[/tex] رو میخواد .خب حالا ما باید ببینیم توی چه حالت هایی [tex]f[/tex] خروجی میده یعنی مقدار خروجی ۱ میشه .
حالا مب باید ببینیم به ازای چه حالت هایی خروجی ۱ میشه .میبینی که اینجا فعال ساز برای ما نقش کلیدی رو داره و ما باید ببینیم به ازای حالت های مختلف مقادیرش چه نتایجی برای ما داره
یه حالت اینه که فعال ساز مقدارش ۰ باشه درسته ؟؟؟؟اگه مقدارش ۰ باشه یعنی اینکه کلا اون قسمت خروجی بافر قطع میشه و میمونه یه ولتاژ که به f میره ومقدارش رو ۱ میکنه .( اگه زمین به خروجی وصل شه مقدارش رو صفر میکرد ولی اینجا ولتاز مثبت به خروجی وصل شده و مقدارش رو یک میکنه ).
پس نتیجه میگیریم اگه فعال ساز ۰ باشه خروجی یک میشه .خب حالا این فعال ساز چیه که ما میخوایم مقدارش رو صفر کنیم ؟؟؟
[tex]a\oplus b=ab' a'b[/tex] هستش و طبق جدول XOR هم میدونیم این رابطه وقتی صفر میشه که a=b=0 یا a=b=1
پس برای ساده کردن خروجی f یه جدول کارنو ۳ متغیره بکش و اونجاهایی که a=b=0 و a=b=1 هستند رو ۱ میذاریم یعنی اینکه خروجی ما به ازای این حالت ۱ هستش .تا اینجا ۴ حالت جدول ما پر شدش
دومین حالت هم که بایدبررسی کنیم اینه که فعال ساز به ورودی بافر اجازه بده که به خروجی بره .گفتیم چه موقع فعال ساز این اجازه رو میده ؟؟؟درسته .وقتی که مقدارش ۱ باشه .خب فعال ساز ما الان [tex]a\oplus b[/tex] هستش درسته ؟؟؟
یعنی اگه این مقدار ( [tex]ab' a'b[/tex] ) برابر ۱ شد اون موقع ورودی ما اجازه داره به خروجی بره .جالا ورودی ما چی هستش ؟؟
b+c. گفتیم که توی این حالت ورودی رو با فعال ساز and میکنیم که ما هم همین کار رو انجام میدیم
[tex](ab' a'b).(b c)=ab'b a'bb ab'c a'bc=a'b ab'c a'bc=a'b(1 c) ab'c=a'b ab'c[/tex]
خب میبینید که ۳ تا خونه دیگه از جدول کارنو هم پر شد .پس کلا ۷ تا خونه از ۸ خونه پر شد و تنها خونه ای که پر نشد [tex]ab'c'[/tex] هستش
خب الان اگه جدول کارنو رو ساده کنید به این عبارت میرسید :
[tex]f=a' b c[/tex]
که همون گزینه اول میشه
خیلی خیلی طولانی شد .اگه متوجه نشدید بذارید به حساب اینکه مطالب خیلی یادم نمونده .موفق باشد

۱
ارسال:

DANEiL پاسخ داده:

ببخشید میشه این تست رو یه بار دیگه به صورت خیلی ابتدایی توضیح بدین؟(خروجی بافر سه حالته رو اصلا متوجه نمیشم.تو این زمینه اشکال دارم)خیلی ممنون.

۱
ارسال:

Pure Liveliness پاسخ داده:

اگه خودم درست استدلال کرده باشم Tongue
میخوایم f رو به دست بیاریم. خب f هم به a، هم به b و هم به c وابسته است. چون a و b تعیین میکنند که enb بشه ۰ یا ۱. و b و c هم که تعیین کننده ی این هستند که اگه کنترل ۱ باشه چه چیزی توی خروجی نمایش داده میشه. وقتی میخوایم یه تابع رو توی جدول کارنو پیاده کنیم میبینیم کجاها شده ۱ و جمع این مینترم ها مساوی میشه با اون تابع. خب حالا کارمون اینه که ببینیم این تابع کی ها ۱ میشه.
۱- اگه ۰=enb باشه اونوقته که چون اینجا مقاومت و Vdd داریم، خروجی میشه ۱.
چه موقع enb=۰ میشه؟ چون enb = a'b+b'a پس یعنی a =b باشه. پس تا الآن می دونیم اگه توی جدول کارنو مون a=b باشه f=1 میشه، این خونه ها رو که توش a=b میذاریم ۱.
۲-خب. بافر سه حالته هست، اگه enb = ۱ باشه اون چیزی که توی ورودی هست توی خروجی ظاهر میشه، یعنی b+c . و این یعنی c یا b یک باشند اونوقت f=1. پس وقتی b=c=0 اونوقت f مساوی با ۱ نمیشه. و این خونه ی جدول میشه ۰. می دونیم که اگه الآن طبق ۱ a=۰، حالت بالا پیش میاد و در نتیجه خروجی به خاطر وجود مقاومت و Vdd میشه ۱. اما وقتی b=c=0 و a=1 هیچ کدوم از دو حالت بالا پیش نمیاد و تابع ۰ هست.
حالا این جدول کارنو همه ی خونه هاش به جز یکی پر شده و وقتی جمع مینترم ها رو بنویسیم میشه همونی که توی جواب هست.

کلاََ:
enb = 0 => f=1 (enb=a xor b = a'b+ab') enb=0 => a=b
در جدول کارنو خانه هایی ک a=b میشوند ۱
enb= 1 => f=b+c (b=1,c=0 or c=1, b=0 or b=c=1) => f=1
تمامی خانه هایی که b=1,c=0 or c=1, b=0 or b=c=1 را دارند میشوند۱. به جز وقتی که b=c=0 و a=1
a=0 b=0 c=0 (a=b) => f=1
a=0 b=0 c=1 (a=b) => f=1
a=0 b=1 c=0 (b+c=1) => f=1
a=0 b=1 c=1 (b+c=1) => f=1
a=1 b=0 c=0 *f=0 هیچ یک از دو حالت پیش نمی آید
a=1 b=0 c=1 (b+c=1) => f=1
a=1 b=1 c=0 (a=b) => f=1
a=1 b=1 c=1 (b+c=1) => f=1

۰
ارسال:

A V A پاسخ داده:

سلام
خروجی یه سرش به ولتاژ وصله، که همیشه ١ میده، حالا وقتی که en فعال باشه ۱ با خروجی بافر and میشه و وقتی که en فعال نباشه، مثل این میمونه که سیم خروجی بافر قطعه پس فقط همون ولتاژه به خروجی میره

۰
ارسال: #۱۰

MiladCr7 پاسخ داده:

ممنون از توضیحاتتون!!!!در ضمن سوال جالبی بود

۰
ارسال: #۱۱

mostafa2012 پاسخ داده:

سلام
خب ببخشید این طرف مدار چیکاره است؟(قسمت الکتریکی آن)

مگر از بالا (a xor b) نمیاد و این به عنوان فعالساز بافر نیس؟

خب از سمت چپ هم که (a + b ) میاد ....

در نتیجه باید and بشن
یعنی گزینه ۲

پس چرا نوشته تله تستی ..... من که نمی فهمم! لطفا راهنمایی کنید...

ارسال: #۱۲

MiladCr7 پاسخ داده:

(۱۷ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۵۶ ق.ظ)mostafa2012 نوشته شده توسط:  سلام

در نتیجه باید and بشن
یعنی گزینه ۲

اگه Enable مقدارش ۰ باشه اون وقت اون تیکه کلا حذف میشه و f به VDD وصل میشه و این یعنی خروجی f یک میشه و مدار در این حالتم خروجی میده

ارسال: #۱۳

mostafa2012 پاسخ داده:

(۱۷ دى ۱۳۹۳ ۱۲:۰۲ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  
(17 دى ۱۳۹۳ ۱۱:۵۶ ق.ظ)mostafa2012 نوشته شده توسط:  سلام

در نتیجه باید and بشن
یعنی گزینه ۲

اگه Enable مقدارش ۰ باشه اون وقت اون تیکه کلا حذف میشه و f به VDD وصل میشه و این یعنی خروجی f یک میشه و مدار در این حالتم خروجی میده

سلام ....
من دیگه کلا قاطی کردم!!!
ببخشید دوباره رفتم مراحلم کجاش مشکل داره؟![تصویر:  325472_zs1odeuj103kqx9za7wg.png]

(۱۷ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۳۷ ق.ظ)AVA 94 نوشته شده توسط:  سلام
خروجی یه سرش به ولتاژ وصله، که همیشه ١ میده، حالا وقتی که en فعال باشه ۱ با خروجی بافر and میشه و وقتی که en فعال نباشه، مثل این میمونه که سیم خروجی بافر قطعه پس فقط همون ولتاژه به خروجی میره

لطفا جدول کارنو جواب سوال رو دقیق توضیح بدید ک چیکار کرده است.....باتشکر

۰
ارسال: #۱۴

raha_ce پاسخ داده:

من برای این سوال دنبال یه راه خروج میگشتم Big Grin

با این تفاسیر , پس یعنی خروجی , VDD رو تولید نمیکنه , این VDD هست که خروجی رو تولید میکنه؛ درسته؟؟ >> یا بازم اشتباه فهمیدم؟؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خروجی ماشین مور naghmeh70 ۲ ۲,۵۳۲ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۰۱:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: naghmeh70
  خروجی مدار naghmeh70 ۱ ۱,۸۳۸ ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Milad_Hosseini
  تابع خروجی pla naghmeh70 ۲ ۲,۹۵۹ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۴۶ ق.ظ
  ترافیک در لینک خروجی - فوری saber523 ۰ ۱,۵۸۹ ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: saber523
  یافتن خروجی‌ها‌ی ALU برای دو ورودی چهار بیتی و مقادیر مختلف انتخاب و Cn. Happiness.72 ۲ ۳,۲۵۲ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  تابع خروجی naghmeh70 ۲ ۲,۴۰۳ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۱۲ ب.ظ
  بافر naghmeh70 ۳ ۲,۴۴۵ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۳۶ ق.ظ
  معادله خروجی naghmeh70 ۱ ۱,۸۴۱ ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ۱۲:۰۱ ق.ظ
آخرین ارسال: signal_micro
  بافر ۳ حالته ali.majed.ha ۴ ۲,۵۸۷ ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۱۱:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.majed.ha
  سازمان ورودی خروجی wskf ۱ ۱,۵۷۲ ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ۰۵:۱۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close