زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۱۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

روند تشخیص شی مورد نظر در یک تصویر

ارسال:
۲۹ شهریور ۱۳۹۳, ۰۵:۲۰ ب.ظ
سلام دوستان،
لطفا کسانی که در زمینه پردازش تصویر کار کرده اند راهنمایی کنید.

من میخوام یک شی خاص (مثلا یک فرد، ماشین، سکه و ...) را در یک تصویر و با استفاده از روش های پردازش تصویر تشخیص بدم.

لطفا روند این کار رو بگید، مثلا:
۱- قبل از شروع تصویر را Grayscale میکنیم.
۲- بخش بندی می کنیم که به چندین روش میشه اینکار رو کرد، مثل: Canny, Sobel, Binary, K-Means, FCM و ....
۳- تشخیص شی با توجه به خصوصیات آن (مطابقت خصوصیات شی در تصویر)

اونایی که عملا کار کرده اند و یا تجربه ای دارند، به سوالات پایین در صورت امکان پاسخ بدید:
۱- مراحلی که در بالا گفتم را در صورت امکان تصحیح کنید.
۲- در قسمت دو چندین روش را معرفی کردم. در قسمت ۳ یعنی برای مطابقت دادن مشخصات شی در تصویر چه روش های وجود دارد.
۳- روش های قسمت ۳ را کامل تر کنید.

مرسی.

ورود به سایت ->
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

*** به زودی نرم‌افزار تحت وب برای تسهیل دانشجویان و افراد جویای علم رونمایی خواهد شد ***

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: npour , sarehkar
ارسال:
۲۹ شهریور ۱۳۹۳, ۰۸:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۴۱ ب.ظ، توسط ADELZX.)
RE: روند تشخیص شی مورد نظر در یک تصویر
سلام.
مراحل کار درسته و تقریبا بطور کلی به همین صورت هستش.

برای قسمت دوم به نظر من بهترین و ساده ترین روش همون روش های بخش بندی sobel و canny امثالهم هستش.
برای این کارم دستور regionprops توی متلب در نظر گرفته شده که توی یه تصویر سطح خاکستری یا سیاه-سفید براحتی اشیاء رو تشخیص میده و خواص مختلفی از اونو در احتیارتون قرار میده (فک کنم ۱۱ خاصیت رو بهتون میده مث مختصات مکانی و ناحیه و ....).

برای بخش سوم قاعده خاصی وجود نداره بستگی به نوع اشیاء داره. مثلا برای تشخیص سکه شما میتونید از خاصیت اندازه ناحیه استفاده کنید که دستور regionprops بهتون میده یا مثلا برای تشخیص کاراکتر نیز از نسبت زوایا خطوط هر حرف یا روش های دیگه ای مث لبه گیری شی و ..... استفاده کنید.

برای قسمت سوم اگه راهنمایی بیشتر خواستی پروژه تشخیص رو دقیقتر بگو که بیشتر و جزعی تر بحث کنیم.

گاهی

ایجاد تغییر و رسیدن به روز های خوب مستلزم تجربه ای تلخ است
 سپاس‌گزاری شده توسط: npour , poldasht , sarehkar
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۹۳, ۰۹:۲۷ ب.ظ
سلام،

دوست عزیز بابت اشتراک تجاربتون خیلی مشتکرم، از نکاتی که فرمودید خیلی استفاده کردم.

ورود به سایت ->
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

*** به زودی نرم‌افزار تحت وب برای تسهیل دانشجویان و افراد جویای علم رونمایی خواهد شد ***

سپاس‌گزاری شده توسط: sarehkar
ارسال:
۳۱ شهریور ۱۳۹۳, ۰۸:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۰۷ ب.ظ، توسط poldasht.)
(۲۹ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۰۶ ب.ظ)ADELZX نوشته شده توسط:  برای قسمت سوم اگه راهنمایی بیشتر خواستی پروژه تشخیص رو دقیقتر بگو که بیشتر و جزعی تر بحث کنیم.

جناب ADELZX،

فرض کن بخواییم در تصویر پایین،‌ماشین ها رو شناسایی کنیم، شما چه ایده ای دارید؟ با چه روش هایی میتونیم این کارو انجام بدیم؟

[تصویر:  304476_nyc_street_20.jpg]

ورود به سایت ->

سپاس‌گزاری شده توسط: sarehkar
ارسال:
۳۱ شهریور ۱۳۹۳, ۱۱:۰۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۰۳ ب.ظ، توسط ADELZX.)
سلام دوباره.

خب از لحاظ فنی که خیلی جزعیات داره انجام این کار مخصوصا اینکه محیط تصویر و پس زمینه اون و نوع اشیاء یخورده ترکیب رنگی و خصوصیات هندسی خوبی ندارند.

اما ایده ای که به ذهن من میرسه:

اول برای تشخیص خودروهایی که رنگ زرد دارند فک نمیکنم کار سختی داشته باشیم، یه راه حل اینه که ابتدا با در نظر گرفتن یه ترشهولد با استفاده از خصوصیت رنگی زرد این قسمتها، تمامی حوزه هایی مکانی که این رنگ رو دارند ۱ کنیم و بقیه رو صفر بعد با همون روالی که بهتون تو پست قبلی گفتم با استفاده از خصوصیا هندسی ناحیه میشه براحتی تشخیص داد که چند ماشین زرد داریم و کاملا دور نواحیشون رو یه کادر کشید.

اما برای بقیه ماشین ها خب واقعا کار یخورده سخته چون هم خصوصیت هندسی خوبی ندارند و هم ترکب رنگی فوق العاده بدی نسبت به پس زمینه دارند. یه ایده ای که به ذهنم میرسه برای این قسمت البته واقعا من خ به صورت کلی میگم چرا که واقعا جزعیات این قسمت خ زیاده و نمیشه اینجا توضیح داد و کار یخورده فنی و مهارت خوبی تو کار پردازش تصویر با متلب میخواد. بنظرم اگه ما بیایم ابتدا با همون خواص sobel لبه هایی که در تصویر وجود دارند رو بگیریم (یعنی خطوط مستقیم) و بعد از اون یه انتقال هاف بگیریم (تشخیص خطوط و بدست آوردن مختصات و زاویه اونا که توابعش در متلب در نظر گرفته شده) میشه مثلا خطوط سفید روی آسفالت رو تشخیص داد. بعد بیایم ناحیه که ماشین هایی که بین خطوط سقید مثلا پارک شدن رو در بیاریم و فوکوس کنیم روی این قسمت، میشه حالا یه ترکیب رنگی ناحیه کوچیک تری از تصویر رو داشت و با اعمال یه ترشهولد رنگی، ماشین های مثلا مشکی رو تشخیص داد البته نه با دقت خ زیادی واقعااااا !!!

گاهی

ایجاد تغییر و رسیدن به روز های خوب مستلزم تجربه ای تلخ است
 سپاس‌گزاری شده توسط: sarehkar , poldasht
ارسال:
۰۶ مهر ۱۳۹۳, ۰۹:۵۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۶ مهر ۱۳۹۳ ۰۹:۵۳ ب.ظ، توسط poldasht.)
سلام مجدد،

یه سوال عملی، من میخوام تو متلب، تمام مستطیل ها رو با استفاده از مشخصات ناحیه ها (مختصات و طول و عرض و زاویه و ....) تشخیص بدم. میتونی لطفا کمکم کنی تا اینکارو انجام بدم؟

*** چون هدف اصلی من شناسایی اشیا هست به همین دلیل یه تصویر خیلی ساده انتخاب کردم.

ویرایش: حالا تو تصویر برخی قسمت ها احتمالا نیاز به کدنویسی بیشتر داشته باشه تا دقیقا تشخیصشون بدیم، اونا رو نمیخوام. فقط میخوام ایده اصلی بیاد دستم. همون مستطیل های ساده رو تشخیص بدیم هم خوبه.

مرسی.

ورود به سایت ->

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فایل تصویری پایگاه داده پیشرفته دکتر حق جو yaser.b ۱۹ ۱۶,۵۱۳ ۲۷ دى ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: zahrazahra54
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۱۷۳ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  بین پردازش تصویر و داده کاوی موندم کدوم یکی رو برای پایان نامه انتخاب کنم؟ raheleh1393 ۵ ۷,۹۹۱ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  نظر در رابطه با استاد داور علیصا ۰ ۱,۴۷۵ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  تشخیص گوگل مپس با Live View AR برای مکان دقیق elecomco ۱ ۳,۹۰۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: kooshaideal1
  بحث و تبادل نظر راجع به نرم افزارهای شبیه سازی -Ali- ۱۶۸ ۱۰۲,۴۰۳ ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: bahareh
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس نظریه اطلاعات و کدینگ دانشگاه فردوسی jazana ۵ ۶,۶۱۱ ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hosein92
  آموزش های تصویری دروس ارشد نرم افزار mona64 ۱ ۳,۰۲۰ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۳:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: yayarety
Sad انتخاب رشته و روند مصاحبه در دانشگاه های خاص dj_abed ۲ ۶,۱۰۰ ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadreza025
  درخواست اموزش تصویری پایگاه داده پیشرفته و سیستم عامل پیشرفته Shahinbitko ۰ ۲,۳۱۰ ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Shahinbitko

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close