زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۶:۲۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوالی از صفحه بندی ساده با استفاده از MMU

ارسال:

!!! پرسیده:

سوالی از صفحه بندی ساده با استفاده از MMU

سلام

دوستان یه سوالی در رابطه با نگاست در صفحه بندی ساده با استفاده از MMU دارم.

لطفا به شکل دقت کنید. میگه در MMU، مقدار #P در e ضرب میشه و با PTBR جمع میشه. اما اگه به جدول صفحه فرآیند توجه کنید میبینید که میاد #P رو از ابتدای جدول صفحه (که حالا در PTBA حافظه اصلی قرار داره) تا ابتدای صفحه مورد نظر علامت زده.

حالا سوالم اینه که در MMU، مقدار #P رو در e ضرب کرده که اگه مقدار e=1 باشه درسته. اما اگه e!=1 باشه در این صورت اون جایی که مشخص کردم یکم ظاهرا مشکل داره.

یکی میتونه توضیح بده که مشکل کار کجاست و یا از کیست؟

مرسی پیشاپیش.

یه چیزی هم اضافه کنم.

همین الان داشتم با ویلیام استالینگر در این مورد حرف میزدم که اصلا در مورد e اشاره نکرد. حالا نمیدونم این دوستمون آقای حقیقت این e رو از کجا نوشتن! خدا می دونه و خودشو و اونایی که میدونن Big Grin

لطفا اگه میدونید این e چیه و چرا این اتفاق افتاده بگید لطفا.

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

hamedfayez پاسخ داده:

RE: سوالی از صفحه بندی ساده با استفاده از MMU

(۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۲۵ ب.ظ)!!! نوشته شده توسط:  سلام

لطفا به شکل دقت کنید. میگه در MMU، مقدار #P در e ضرب میشه و با PTBR جمع میشه. اما اگه به جدول صفحه فرآیند توجه کنید میبینید که میاد #P رو از ابتدای جدول صفحه (که حالا در PTBA حافظه اصلی قرار داره) تا ابتدای صفحه مورد نظر علامت زده.

حالا سوالم اینه که در MMU، مقدار #P رو در e ضرب کرده که اگه مقدار e=1 باشه درسته. اما اگه e!=1 باشه در این صورت اون جایی که مشخص کردم یکم ظاهرا مشکل داره.

مرسی پیشاپیش.

یه چیزی هم اضافه کنم.

همین الان داشتم با ویلیام استالینگر در این مورد حرف میزدم که اصلا در مورد e اشاره نکرد. حالا نمیدونم این دوستمون آقای حقیقت این e رو از کجا نوشتن! خدا می دونه و خودشو و اونایی که میدونن Big Grin

خب اینجا ما اومدیم آدرس خونه ای که مقدار F در اون هست رو پیدا کردیم حالا ممکنه جدول صفحه ما هر سطرش ۴ بایتی باشه ( مثلی بایت اولش F باشه و ۳ بایته بقیش اطلاغات دیگه مثل بیت Valid بیت M و .... باشه . پس برای به دست آوردن این آدرس باید مقدار P در این ۴ ضرب بشه تا آدرس خونه ای که F داخلش هست به دست بیاد.
امیدوارم خوب توضیح داده باشم. اگه بازم نامفهوم توضیح دادم بگید بیشتر توضیح بدم.

ارسال:

!!! پاسخ داده:

(۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۰۱ ب.ظ)hamedfayez نوشته شده توسط:  خب اینجا ما اومدیم آدرس خونه ای که مقدار F در اون هست رو پیدا کردیم حالا ممکنه جدول صفحه ما هر سطرش ۴ بایتی باشه ( مثلی بایت اولش F باشه و ۳ بایته بقیش اطلاغات دیگه مثل بیت Valid بیت M و .... باشه . پس برای به دست آوردن این آدرس باید مقدار P در این ۴ ضرب بشه تا آدرس خونه ای که F داخلش هست به دست بیاد.

ببخشید من دقیقا متوجه نشدم.

هر سطر (entry) جدول صفحه شامل آدرس فیزیکی (F) و اطلاعات دیگه ای مثل بیت Valid و بیت M و D و ... هست.
حالا فرض کنیم سه بیت اطلاعات + ۱ بیت F که روی هم رفته میشه ۴ بیت. """ پس هر سطر جدول صفحه ۴ بیت هست."""

حالا e*P که شده یعنی چی؟ لطفا اول متن پایینم ببینید بعد در صورت امکان به این سوالم پاسخ بدید

لطفا ببینید من این دو عبارت رو درست متوجه شده ام؟
P همان شماره صفحه (یا همان شماره سطر در جدول صفحه) است. حالا اگه مثلا P برابر ۴ باشه یعنی صفحه شماره ۴ (در صورتیکه اندازه صفحه ۱ باشه) و اگر اندازه صفحه y باشه پس شماره صفحه میشه Py؟

e هر سطر جدول صفحه میشه که همان شامل F و تعدادی بیت اضافی است؟

دوستان کشف کردم Big Grin قضیه از چه قراره. این شکل دقیقا درسته.

تو شکل میاد P*e میکنه. حالا فرض کنیم جدل صفحه فرایند A بصورت زیر هست:
شماره سطر یا شماره صفحه ---------------- P
۰ ---------------------------------------------- ۳
۱ ---------------------------------------------- ۴
۲ ---------------------------------------------- ۸
۳ ---------------------------------------------- ۹

مثلا CPU آدرس منطقی که تولید میکنه دارای P با مقدار ۲ برای فرابنید A است.
فرض کنیم که هر سطر دارای اندازه y هست. یعنی سطر اول ۰ تا y-1، سطر دوم از y تا ۲y-1، سطر """۲y تا ۳y-1""" و نهایتا سطر ۳y تا ۴y-1

حالا MMU میاد این ۲ رو در این y ضرب میکنه که میشه ۲y. که در بالا اشاره کردیم که ۲y همان سطر دوم میشه با e هایی با اندازه y.
حالا مقدار اون که ۸ هست رو پست سر D میذاره (اگه توانی از ۲ باشه) بعد این مقدار میشه آدرس F در حافظه اصلی.

کل ماجرا از این قرار بود.

با تشکر از تمام دوستانی که نظرشون رو گفتند بویژه جناب آقای hamedfayez

منبع: سیستم عامل حقیقت
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hamedfayez پاسخ داده:

(۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۱۳ ب.ظ)!!! نوشته شده توسط:  
(11 شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۰۱ ب.ظ)hamedfayez نوشته شده توسط:  خب اینجا ما اومدیم آدرس خونه ای که مقدار F در اون هست رو پیدا کردیم حالا ممکنه جدول صفحه ما هر سطرش ۴ بایتی باشه ( مثلی بایت اولش F باشه و ۳ بایته بقیش اطلاغات دیگه مثل بیت Valid بیت M و .... باشه . پس برای به دست آوردن این آدرس باید مقدار P در این ۴ ضرب بشه تا آدرس خونه ای که F داخلش هست به دست بیاد.

ببخشید من دقیقا متوجه نشدم.

هر سطر (entry) جدول صفحه شامل آدرس فیزیکی (F) و اطلاعات دیگه ای مثل بیت Valid و بیت M و D و ... هست.
حالا فرض کنیم سه بیت اطلاعات + ۱ بیت F که روی هم رفته میشه ۴ بیت. """ پس هر سطر جدول صفحه ۴ بیت هست."""

حالا e*P که شده یعنی چی؟ لطفا اول متن پایینم ببینید بعد در صورت امکان به این سوالم پاسخ بدید

لطفا ببینید من این دو عبارت رو درست متوجه شده ام؟
P همان شماره صفحه (یا همان شماره سطر در جدول صفحه) است. حالا اگه مثلا P برابر ۴ باشه یعنی صفحه شماره ۴ (در صورتیکه اندازه صفحه ۱ باشه) و اگر اندازه صفحه y باشه پس شماره صفحه میشه Py؟

e هر سطر جدول صفحه میشه که همان شامل F و تعدادی بیت اضافی است؟

دوستان کشف کردم Big Grin قضیه از چه قراره. این شکل دقیقا درسته.

تو شکل میاد P*e میکنه. حالا فرض کنیم جدل صفحه فرایند A بصورت زیر هست:
شماره سطر یا شماره صفحه ---------------- P
۰ ---------------------------------------------- ۳
۱ ---------------------------------------------- ۴
۲ ---------------------------------------------- ۸
۳ ---------------------------------------------- ۹

مثلا CPU آدرس منطقی که تولید میکنه دارای P با مقدار ۲ برای فرابنید A است.
فرض کنیم که هر سطر دارای اندازه y هست. یعنی سطر اول ۰ تا y-1، سطر دوم از y تا ۲y-1، سطر """۲y تا ۳y-1""" و نهایتا سطر ۳y تا ۴y-1

حالا MMU میاد این ۲ رو در این y ضرب میکنه که میشه ۲y. که در بالا اشاره کردیم که ۲y همان سطر دوم میشه با e هایی با اندازه y.
حالا مقدار اون که ۸ هست رو پست سر D میذاره (اگه توانی از ۲ باشه) بعد این مقدار میشه آدرس F در حافظه اصلی.

کل ماجرا از این قرار بود.

با تشکر از تمام دوستانی که نظرشون رو گفتند بویژه جناب آقای hamedfayez

منبع: سیستم عامل حقیقت
میخواستم بیام ادامه توضیح رو بدم اینترنتم قطع شد الان دوباره وصل شد :دی . قسمت بوده خودتون پی ببرید اینجوری دیگه کامل یاد گرفتید :دی . موفق باشید

۰
ارسال:

نازین پاسخ داده:

(۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۲۵ ب.ظ)!!! نوشته شده توسط:  سلام

مرسی پیشاپیش.

یه چیزی هم اضافه کنم.

ببینید من می دونم همه این شکلا آدم سر درگم می کنن .من با خود دکتر حقیقت کلاس رفتم اینارو مفهومی بلدم اگه می خواین اون طور که خودم یاد گرفتم براتون بگم لطفا بگید تا توضیح بدم.e و ....رو بی خیال شین چون مهم اون چیزی است که سر جلسه می خواین پیاده سازی کنین.من خودمم پارسال با این شکلا در گیر بودم.

ارسال:

!!! پاسخ داده:

(۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۲۵ ب.ظ)نازین نوشته شده توسط:  ببینید من می دونم همه این شکلا آدم سر درگم می کنن .من با خود دکتر حقیقت کلاس رفتم اینارو مفهومی بلدم اگه می خواین اون طور که خودم یاد گرفتم براتون بگم لطفا بگید تا توضیح بدم.e و ....رو بی خیال شین چون مهم اون چیزی است که سر جلسه می خواین پیاده سازی کنین.من خودمم پارسال با این شکلا در گیر بودم.

سلام،

حق با شماست، سر جلسه از یه مباحثی سوال میاد که شاید ربطی به این نداشته باشند. اما فعلا شدیدا نیاز دارم تا چراهای این اشکال رو بفهمم تا اینکه انشالله در وقت خودش بریم سراغ مباحث تستی و نکات.

اگر برای شما زحمت نمیشه لطف بزرگی در حقمان میکنید اگر کمی از دانشتان را با ما در اشتراک بگذارید. بی صبرانه منتظر مطالب شما هستم. البته دوستان دیگر هم انشالله بتونند از این نوشته ها استفاده بکنند.

مرسی.

۰
ارسال:

همیلا پاسخ داده:

بچه ها لطفا دوباره توضیح بدین هر کسی خوب متوجه شده Huhمن اصلا متوجه نمیشم

ارسال:

reza777gh پاسخ داده:

پیشنهاد میکنم اول با یه نام کاربری مناسبتر بیای بعد درباره پاسخ سوال بحث کنیم

ارسال:

!!! پاسخ داده:

(۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۴۵ ب.ظ)reza777gh نوشته شده توسط:  پیشنهاد میکنم اول با یه نام کاربری مناسبتر بیای بعد درباره پاسخ سوال بحث کنیم

ببخشید قصد توهین ندارم اما پیشنهاد میکنم با شما هیچ بحثی نداشته باشم. بهتره شما این پست را نادیده بگیرید و یکی که براش نام کاربری یا تصویر یا قوم و مذهب و ... فرقی نداره و هدفش فقط یاری دیگران هست بیاد و در این باره بحث کنیم.

بازم بدل نگیرید لطفا و این پست را نادیده بگیرید.

مرسی.

ارسال: #۱۰

reza777gh پاسخ داده:

(۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۴۵ ب.ظ)reza777gh نوشته شده توسط:  پیشنهاد میکنم اول با یه نام کاربری مناسبتر بیای بعد درباره پاسخ سوال بحث کنیم
سلام
الان خطابم با اون دوستانی هست که به حرف من نظر منفی دادن :
دلیل گفتن این نکته، نه نژادپستی بوده نه قوم و نه طرز تفکر!
فقط نگهداری نظم محیطی که داریم دوستانه توش زندگی میکنیم بوده و اینکه اینجا خیلی بی روح و بی هویت نشه!
ولی خب مثل اینکه اکثریت با این نظر مخالفند و من باید بپذیرم.
موفق باشید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۴۴ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  استفاده از پشته armiii ۰ ۹۱۸ ۰۳ دى ۱۴۰۰ ۱۲:۴۳ ق.ظ
آخرین ارسال: armiii
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۳۶۹ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۵۸۰ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
  فرصت استفاده از استعداد برای ورودی دکتری wskf ۳ ۲,۹۸۱ ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۰۵:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: wskf
  کسی از صداگیر گوشی استفاده میکنه؟ pooyaa ۱۳ ۴۰,۸۴۷ ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۰:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: malihe.74
  پر استفاده ترین مدل های هواپیما در ایران abolfazlda ۱ ۲,۷۵۱ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  استفاده از کد جی کویری در PHP Roya2222 ۱ ۲,۱۲۶ ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ۰۶:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Riemann
  راهنمائی در خصوص استفاده از سامانه سنجش HamidReza1 ۵ ۵,۰۰۶ ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ۰۶:۱۹ ب.ظ
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۳۶ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close