زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۴:۴۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مرتبه زمانی تابع f ؟

ارسال:

ƊƦЄƛM پرسیده:

مرتبه زمانی تابع f ؟

سلام.
مرتبه زمانی تابع f چی میشه؟
ی سوال دیگه هم اینکه: این همون الگوریتم جایگشت هستش؟ اگه کسی میتونه لطف کنه الگوریتم جایگشت توضیح بده.
ممنون

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

RE: مرتبه زمانی تابع f ؟

خب من اول روش کار این الگوریتم رو توضیح میدم بعدش کد هم دستتون میاد.[tex]n[/tex] عنصر داریم که میخوایم جایگشت این [tex]n[/tex] عنصر رو به دست بیاریم از قبل هم میدونیم که جایگشت [tex]n[/tex] عنصر مقدارش [tex]n![/tex] میشه حالا این کد چجوری چیکار میکنه:

یه ارایه به اسم [tex]a[/tex] داریم که عناصرمون توی این ارایه قرار دارند و تعداد این عناصر هم [tex]n[/tex] تاست.خب ۲ تا از پارامترهای ورودی تابع (ورودی اول که ارایست و ورودی اخر هم تعداد عناصر ارایه) مشخص شد [tex]k[/tex] هم که پارامتر دوم هستش رو تو ادامه میگیم چیکار میکنه و اصلا برای چی تعریفش کردیم.شرط [tex]if[/tex] به ازای برابری [tex]k=n-1[/tex] هم تمام عناصر ارایه رو چاپ میکنه و حالا ایده اصلی تو این الگوریتم اینه که ما هربار یکی از عناصر رو توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت بقیه عناصر رو به ازای این عنصر پیدا میکنیم
خب یه مثال رو در نظر میگیریم:فرض کنید یه ارایه از ۳ عنصر داریم که به ترتیب [tex]a,b,c[/tex] توی خونه های ارایه قرار دارن.خب حالا نحوه محاسبه جایگشت ها این شکلیه:

یه بار [tex]a[/tex] توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت های مختلف [tex](b,c)[/tex] رو به دست میاریم که میشه [tex]bc,cb[/tex] و وقتی با [tex]a[/tex] ترکیب شه میشن:[tex]abc,acb[/tex]

بار بعدی مثلا [tex]b[/tex] رو توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت های مختلف [tex](a,c)[/tex] رو به دست میاریم که میشه [tex]ac,ca[/tex] و وقتی با [tex]b[/tex] ترکیب شه میشن:[tex]bac,bca[/tex]

و بار اخر [tex]c[/tex] رو توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت های مختلف [tex](a,b)[/tex] رو به دست میاریم که میشه [tex]ab,ba[/tex] و وقتی با [tex]c[/tex] ترکیب شه میشن:[tex]cab,cba[/tex]

خب فکر کنم حالا دلیل وجود [tex]k[/tex] رو هم فهمیده باشید مقدار اصلی [tex]k[/tex] همیشه صفر میمونه به علت این که عنصری رو که میخوایم جایگشت های بقیه عناصر رو به ازاش محاسبه کنیم توی خونه اول ارایه قرار بدیم و عناصر مختلف رو هم با کمک [tex]i[/tex] به دست میاریم که این کار رو خط ۲۶ برای ما انجام میده.
پس تکلیف جایگزینی اول (خط ۲۶ ) معلوم شد: ازای [tex]k=0[/tex]کارش اینه که عنصری که میخوایم جایگشت بقیه عناصر رو به ازاش به دست بیاریم با یه جایگزینی توی خونه اول ارایه قرار میدیم برای [tex]k>0[/tex] سایر عناصر رو با هم جابه جا میکنه

بعدش یه فراخوانی بازگشتی داریم که [tex]k[/tex] رو یه واحد اضافه میکنیم چون میخوایم تمام جایگشت بقیه عناصر رو به ازای خونه اول به دست بیاریم.و هر بار هم یه واحد اضافه میشه تا وقتی که به [tex]n[/tex] برسه

و جایگزینی اخر(خط ۲۸):این جایگزینی به این علته که میخوایم عناصر رو به ترتیب اولیه برگردونیم یا به عبارت دیگه میخوایم ترتیب عناصر ورودی رو حفظ کنیم یعنی اگه ترتیب عناصر [tex]a,b,c[/tex] هستش بعد از اتمام هم ترتیب عناصر تو ارایه همون [tex]a,b,c[/tex] هست

و برای چاپ عناصر ارایه هم از [tex]if[/tex] اول استفاده میکنیم.درباره شرطش هم این که قبول دارید توی یه ارایه [tex]n[/tex] عنصری وقتی به خونه [tex]n-1[/tex] برسیم مطمئنا تمام جایگشت ها حساب شدن چون فقط خونه اخر مونده که تنها حالتش همون اخر بودنه پس شرط اینطوره که تا وقتی که به خونه ماقبل اخر رسیدیم باید جایگشت ها رو حساب کنیم و اگه توی خونه ماقبل اخر بودیم (یعنی [tex]k=n-1[/tex])
دیگه جایگشت حساب شده و عناصر ارایه رو چاپ میکنیم

________________________________________________________________________________​_________

ببخشید فکر کنم گیج کننده توضیح دادم ولی خب شما دیگه یه جوری باهاش کنار بیاینSmile

اگه خیلی بد توضیح ندادم و سوال خودتون رو هم متوجه نشید هنوز بگید تا اونم توضیح بدم

ارسال:

ƊƦЄƛM پاسخ داده:

(۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۴۷ ق.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  خب من اول روش کار این الگوریتم رو توضیح میدم بعدش کد هم دستتون میاد.[tex]n[/tex] عنصر داریم که میخوایم جایگشت این [tex]n[/tex] عنصر رو به دست بیاریم از قبل هم میدونیم که جایگشت [tex]n[/tex] عنصر مقدارش [tex]n![/tex] میشه حالا این کد چجوری چیکار میکنه:

یه ارایه به اسم [tex]a[/tex] داریم که عناصرمون توی این ارایه قرار دارند و تعداد این عناصر هم [tex]n[/tex] تاست.خب ۲ تا از پارامترهای ورودی تابع (ورودی اول که ارایست و ورودی اخر هم تعداد عناصر ارایه) مشخص شد [tex]k[/tex] هم که پارامتر دوم هستش رو تو ادامه میگیم چیکار میکنه و اصلا برای چی تعریفش کردیم.شرط [tex]if[/tex] به ازای برابری [tex]k=n-1[/tex] هم تمام عناصر ارایه رو چاپ میکنه و حالا ایده اصلی تو این الگوریتم اینه که ما هربار یکی از عناصر رو توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت بقیه عناصر رو به ازای این عنصر پیدا میکنیم
خب یه مثال رو در نظر میگیریم:فرض کنید یه ارایه از ۳ عنصر داریم که به ترتیب [tex]a,b,c[/tex] توی خونه های ارایه قرار دارن.خب حالا نحوه محاسبه جایگشت ها این شکلیه:

یه بار [tex]a[/tex] توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت های مختلف [tex](b,c)[/tex] رو به دست میاریم که میشه [tex]bc,cb[/tex] و وقتی با [tex]a[/tex] ترکیب شه میشن:[tex]abc,acb[/tex]

بار بعدی مثلا [tex]b[/tex] رو توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت های مختلف [tex](a,c)[/tex] رو به دست میاریم که میشه [tex]ac,ca[/tex] و وقتی با [tex]b[/tex] ترکیب شه میشن:[tex]bac,bca[/tex]

و بار اخر [tex]c[/tex] رو توی خونه اول ارایه قرار میدیم و جایگشت های مختلف [tex](a,b)[/tex] رو به دست میاریم که میشه [tex]ab,ba[/tex] و وقتی با [tex]c[/tex] ترکیب شه میشن:[tex]cab,cba[/tex]

خب فکر کنم حالا دلیل وجود [tex]k[/tex] رو هم فهمیده باشید مقدار اصلی [tex]k[/tex] همیشه صفر میمونه به علت این که عنصری رو که میخوایم جایگشت های بقیه عناصر رو به ازاش محاسبه کنیم توی خونه اول ارایه قرار بدیم و عناصر مختلف رو هم با کمک [tex]i[/tex] به دست میاریم که این کار رو خط ۲۶ برای ما انجام میده.
پس تکلیف جایگزینی اول (خط ۲۶ ) معلوم شد: ازای [tex]k=0[/tex]کارش اینه که عنصری که میخوایم جایگشت بقیه عناصر رو به ازاش به دست بیاریم با یه جایگزینی توی خونه اول ارایه قرار میدیم برای [tex]k>0[/tex] سایر عناصر رو با هم جابه جا میکنه

بعدش یه فراخوانی بازگشتی داریم که [tex]k[/tex] رو یه واحد اضافه میکنیم چون میخوایم تمام جایگشت بقیه عناصر رو به ازای خونه اول به دست بیاریم.و هر بار هم یه واحد اضافه میشه تا وقتی که به [tex]n[/tex] برسه

و جایگزینی اخر(خط ۲۸):این جایگزینی به این علته که میخوایم عناصر رو به ترتیب اولیه برگردونیم یا به عبارت دیگه میخوایم ترتیب عناصر ورودی رو حفظ کنیم یعنی اگه ترتیب عناصر [tex]a,b,c[/tex] هستش بعد از اتمام هم ترتیب عناصر تو ارایه همون [tex]a,b,c[/tex] هست

و برای چاپ عناصر ارایه هم از [tex]if[/tex] اول استفاده میکنیم.درباره شرطش هم این که قبول دارید توی یه ارایه [tex]n[/tex] عنصری وقتی به خونه [tex]n-1[/tex] برسیم مطمئنا تمام جایگشت ها حساب شدن چون فقط خونه اخر مونده که تنها حالتش همون اخر بودنه پس شرط اینطوره که تا وقتی که به خونه ماقبل اخر رسیدیم باید جایگشت ها رو حساب کنیم و اگه توی خونه ماقبل اخر بودیم (یعنی [tex]k=n-1[/tex])
دیگه جایگشت حساب شده و عناصر ارایه رو چاپ میکنیم

________________________________________________________________________________​_________

ببخشید فکر کنم گیج کننده توضیح دادم ولی خب شما دیگه یه جوری باهاش کنار بیاینSmile

اگه خیلی بد توضیح ندادم و سوال خودتون رو هم متوجه نشید هنوز بگید تا اونم توضیح بدم
مرسی فهمیدم.
راجع به مرتبه زمانی اون کد، چرا ! n نمیشه؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

shayesteb پاسخ داده:

(۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ۰۱:۲۵ ب.ظ)Bahar_sh نوشته شده توسط:  سلام.
ی سوال دیگه هم اینکه: این همون الگوریتم جایگشت هستش؟ اگه کسی میتونه لطف کنه الگوریتم جایگشت توضیح بده.
ممنون

سلام میشه بگید جایگشت را از توی چه منبعی خوندین؟

ارسال:

ƊƦЄƛM پاسخ داده:

(۲۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۵۹ ق.ظ)shayesteb نوشته شده توسط:  
(26 مرداد ۱۳۹۳ ۰۱:۲۵ ب.ظ)Bahar_sh نوشته شده توسط:  سلام.
ممنون

سلام میشه بگید جایگشت را از توی چه منبعی خوندین؟

ی مثالی توی جزوه ی طراحی الگوریتم سیدجوادی بود که البته نفهمیدمش!

۰
ارسال:

A V A پاسخ داده:

مرتبه زمانی تابع f ؟

(۲۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۶:۲۶ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  بله همون الگوریتم جایگشت هستش

جواب سوال دوستمونو دیگه، مرتبه ش

Sent from my iPad using
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

سلام.خب اولش الگوریتم جایگشت رو توضیح میدم براتون.کد این الگوریتم به صورت زیر هستش:
[تصویر:  291418_01287860734464166081.png]

بچه ها خطوط قرمز رو در نظر نگیرید چون خواستم مرتب بنویسم با ویژال نوشتم دیگه ایناش رو تعریف نکردم.عکس رو هم مستقیما گذاشتم که دم دست باشه

اینم لینک عکس هر طور راحت بودید:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال:

A V A پاسخ داده:

مرتبه زمانی تابع f ؟

بسیار هم عالی، خیلی خوب توضیح دادی استادSmile

Sent from my iPad using

ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

(۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۷:۳۴ ب.ظ)Ava.arshad94 نوشته شده توسط:  بسیار هم عالی، خیلی خوب توضیح دادی استادSmile

Sent from my iPad using

اختیار داری شما

اگه توی کد خودتون هم مشکلی داشتید بگید شاید تونستم کمک کنم

۰
ارسال: #۱۰

MiladCr7 پاسخ داده:

زمان اجراش وقتی !n میشه که زمان چاپ عناصر ارایه رو [tex]O(1)[/tex] در نظر بگیری که این فرض چندان درست نیست

ارسال: #۱۱

ƊƦЄƛM پاسخ داده:

(۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۳۲ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  زمان اجراش وقتی !n میشه که زمان چاپ عناصر ارایه رو [tex]O(1)[/tex] در نظر بگیری که این فرض چندان درست نیست
ممنون بابت راهنماییتون!
اگه میشه ی کم در رابطه با مرتبه زمانی تابع f توضیح بدین و اینکه چرا O(1) فرض درستی نیست؟

۰
ارسال: #۱۲

MiladCr7 پاسخ داده:

فرض ما بر اینه که نمیتونیم عناصر ارایه رو به صورت مستقیم مثلا با یه دستور پرینت چاپ کنیم و احتیاج به یه حلقه داریم که روی عناصر ارایه حرکت کنه که زمان این چاپ کردن n میشه.درسته؟

میشه بگید کجای زمان اجراش مشکل دارید؟

ارسال: #۱۳

ƊƦЄƛM پاسخ داده:

(۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۱۵ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  فرض ما بر اینه که نمیتونیم عناصر ارایه رو به صورت مستقیم مثلا با یه دستور پرینت چاپ کنیم و احتیاج به یه حلقه داریم که روی عناصر ارایه حرکت کنه که زمان این چاپ کردن n میشه.درسته؟

میشه بگید کجای زمان اجراش مشکل دارید؟
همین دستور پرینت، آخه حلقه نیست که! کجای سوال همچین فرضی کرده که یکباره نمیشه چاپ کرد؟ منظورم اینه که از کجا باید بفهمیم؟

۰
ارسال: #۱۴

MiladCr7 پاسخ داده:

ببینید اون طور که توی جزوه استاد یوسفی نوشته که باید قبول کنیم چاپ عناصر در زمان n صورت میگیره پس پیش فرض همینه.به من نظرم اگه صورت سوال خودش مشخص نکنه کاملا منطقی هستش که شما کل عناصر ارایه رو نمیتونی توی [tex]O(1)[/tex] محاسبه کنی و حتما به حلقه احتیاج داریم

جواب کلی همینه حالا اگه تو نحوه ی محاسبه [tex]n(n!)[/tex] مشکلی داشتی بگو برات توضیح میدم

ارسال: #۱۵

ƊƦЄƛM پاسخ داده:

(۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۱ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  ببینید اون طور که توی جزوه استاد یوسفی نوشته که باید قبول کنیم چاپ عناصر در زمان n صورت میگیره پس پیش فرض همینه.به من نظرم اگه صورت سوال خودش مشخص نکنه کاملا منطقی هستش که شما کل عناصر ارایه رو نمیتونی توی [tex]O(1)[/tex] محاسبه کنی و حتما به حلقه احتیاج داریم

جواب کلی همینه حالا اگه تو نحوه ی محاسبه [tex]n(n!)[/tex] مشکلی داشتی بگو برات توضیح میدم
نه ممنون، مشکلی نیست

۰
ارسال: #۱۶

MiladCr7 پاسخ داده:

خواهش میکنم

۰
ارسال: #۱۷

s.h5102 پاسخ داده:

سلام
توضیح تون خیلی خوب بود، اما من متوجه نمیشم چرا گفتید k همیشه صفره؟ وقتی الگوریتم داره مقدار k رو از ورودی می گیره به نظرم یه جورایی الگوریتم تبدیل هست تا جایگشت (یعنی انتخاب k عنصر از n عنصر که توش ترتیب انتخاب عناصر هم مهم هست). گیج شدم. میشه لطفا یکم دیگه درمورد این k توضیح بدید؟؟؟

ارسال: #۱۸

MiladCr7 پاسخ داده:

(۱۰ مهر ۱۳۹۳ ۰۶:۱۹ ب.ظ)s.h5102 نوشته شده توسط:  سلام
توضیح تون خیلی خوب بود، اما من متوجه نمیشم چرا گفتید k همیشه صفره؟ وقتی الگوریتم داره مقدار k رو از ورودی می گیره به نظرم یه جورایی الگوریتم تبدیل هست تا جایگشت (یعنی انتخاب k عنصر از n عنصر که توش ترتیب انتخاب عناصر هم مهم هست). گیج شدم. میشه لطفا یکم دیگه درمورد این k توضیح بدید؟؟؟

سلام
الان سوالتون از منه؟Huh

ارسال: #۱۹

s.h5102 پاسخ داده:

(۱۰ مهر ۱۳۹۳ ۰۶:۵۹ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  
(10 مهر ۱۳۹۳ ۰۶:۱۹ ب.ظ)s.h5102 نوشته شده توسط:  سلام

سلام
الان سوالتون از منه؟Huh
اول اینکه عذرخواهی می کنم که با تاخیر جواب میدم آخه خیلی سر نمی زنم.
بله، توضیح تون خیلی خوب بود، حس کردم عمیقا مسئله رو متوجه شدید به همین خاطر سوالی که برام پیش اومده بود رو پرسیدم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۳,۹۰۳ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۰۵۵ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۰۶۲ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  حل مساله مرتبه زمانی حلقه های تو در تو sarashahi ۱۶ ۲۱,۳۲۰ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  تابع مولد ss311 ۰ ۱,۳۱۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  مرتبه زمانی Sanazzz ۱۷ ۱۹,۲۹۷ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  پیچیدگی زمانی اکشن های قابل اعمال در یک وضعیت اsepid8994 ۰ ۱,۵۷۵ ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: اsepid8994
  مرتبه زمانی یافتن قطر Sepideh96 ۲ ۳,۴۳۹ ۰۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۴:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: erfan30
  مرتبه مانی Sanazzz ۳ ۳,۳۱۲ ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
Question یافتن دو عدد پیچیدگی زمانی O(n) porseshgar ۲ ۳,۵۲۸ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close