زمان کنونی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۱۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چند سوال و اشکالات من (سه فصل اول موسوی)

ارسال:

foranyone پرسیده:

Huhمسیر داده هسته اصلی پردازنده است که تمام محاسبات درون آن انجام میشه [موسوی - صفحه ۴]
Ideaمنظور از مسیر داده (DATA PATH) همون ALU هست؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Huh هسته سیستم عامل روی سخت افزار می نشیند[موسوی - صفحه ۴]
Ideaمنظورش همون RAM هست؟ مگه بقیه سیستم عامل روی سخت افزار نیست؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Huhکامپیوتری میتواند ۴ برنامه را برای اجرا به طور همزمان در حافظه داشته باشد هر یکی از این برنامه ها نیمی از وقت خود را منتظر I/O هستند چه کسری از زمان پردازنده تلف میشود؟
۱/۱۶Heart (چرا این گزینه درسته؟)
۱/۴
۱/۲
زمانی تلف نمی شود و پردازنده همواره مشغول پردازش یکی از ۴ برنامه است

Huh منظور از مدیریت اسپولینگ در I/O چی هست؟

Huhمسائل الگوریتم RR که در آنها کوانتوم زمانی خیلی خیلی کوچکتر از زمان پردازش فرآیندهاست چگونه حل می شوند؟

مثال: در صورتی که q=1 میلی ثانیه باشد زمان انتظار و برگشت فرآیندها را بدست آورید:

p0 زمان صفر وارد میشه و زمان اجرای اون ده دقیقه هست
p1 زمان یک وارد میشه و زمان اجرای اون سه دقیقه هست
p2 زمان پنج وارد میشه و زمان اجرای اون سه دقیقه هست
p3 زمان ده وارد میشه و زمان اجرای اون سه دقیقه هست

با تشکر از تمام دوستانHeart

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

این بار استثانا جابجا کردم اما سعی کنید مطالب رو تو محل درستش درج کنید تا تالار نظم خودشو حفظ کنه و بچه ها راحت بتونن دنبال مطالب خودشون بگردن.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نظر من در مورد سوالاتون :
۱- منظور همون گذرگاه داده است، چون مهمترین کار هسته عمل پردازش است و ALU هم داده هارو پردازش می کنه و نتایج رو از طریق Data Bus میفرسته به همین خاطر گفته ، اما حق با شماست و این جمله زیاد دقیق و درست نیست، منظورشون از Data Path چیه !!!؟؟؟ کار اصلی و فرعی تویه هسته نیست، هسته خودش کار اصلی رو انجام میده، آیا پردازش داده تو ALU مهمه اما کنترل جریان داده و رمز گشایی دستورات تویه CU مهم نیست !!!!!!!
کلا این جمله رو جدی نگیرید بهتره، من موافقم که مشکل داره و خواسته با کلمات بازی کنه.

۲-منظور از این که هسته سیستم عامل رو سخت افزار می شینه یعنی هسته واسط بین برنامه ها و سخت افزار است، بخش های دیگر سیستم عامل از طریق هسته به سخت افزار دسترسی پیدا می کنن(با استفاده از روش های ارتباطی از قبیل RPC و ...)، یه جورایی داره درست می گه، تنها بخشی که مستقیما با سخت افزار در ارتباطه (از طریق واسط های I/O ، خطوط داده و کنترل و آدرس و ...) هسته سیستم عامل است و بقیه ففقط هسته رو فراخوانی می کنن. همه قسمت های سیستم عامل که رویه سخت افزار نمیشنه، چون گفته هسته داریم پس معماری سیستم عاملMicro kernel، Kernel based یا حتی Nanokernel هستش، یکسری سرویس های حیاتی مانند کنترل وقفه ها، کار با واسط های I/O و... تویه هسته انجام میشه و بقیه سرویس ها به صورت یکسری روتین تویه مد کاربر یا همان فضای کاربر اجرا میشه و به صورت پیام با هسته در ارتیاطن که بحثش کاملا تویه کتاب استالینگز و تننباوم گفته شده.

۳-سوال مشکل داره، یه پردازنده یک کوانتوم اجرا میشه بعد یه کوانتوم I/o می گیره، در این حین هم می تونه پردازه دیگه جرا بشه ، ..... حق با شماست، سوال گنگه و مشکل داره، جزئیات رو دقیق نگفته

۴-مدیریت اسپولینگ I/O یعنی یه عده پردازه درخواست I/O میدن و ممکنه برای هر وسیله I/O یک صف داشته باشیم و باید به ترتیبی به این درخواست های برای I/O جواب داده و اونهارو زمانبندی کنیم، انحصار متقابل، بن بست و گرسنگی و ... رو کنترل کنیم تا خدایی ناکرده سره منبعی دعوا نشه یا یکی گشنه نمونه !!

۵-یه سری شکلشو بکشی رو چارته معلوم میشه، راحته اما کمی زمانبره، زمان تعویض متن رو هم نگفته ، چون مشکل اصلی تویه کوانتوم کوچیک در RR اینه که کسر قابل توجهی از زمان اجرا به خاطر تعویض های زیاد در واحد زمان، صرف تعویض متن میشه ----> یعنی کاهش بهره وری و کاهش گذردهی سیستم

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوالتونو تو تالار مناسبی نگذاشتید و احتمالا تا دقایق دیگه ای این تاپیک بسته میشه
سوالتونو تو "سوالات درسی اعضا-درخواستهای اعضاء(سیستم عامل)" مطرح کنید تا در مورد سوالهاتون بحث بشه

گویا دستهای پشت پرده اینبار بجای بستن تاپیک عنایت فرمودن تاپیکو جابجا کردن Big Grin

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

RE: چند سوال و اشکالات من (سه فصل اول موسوی)

(۲۵ آبان ۱۳۹۱ ۱۰:۴۸ ب.ظ)foranyone نوشته شده توسط:  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Huhکامپیوتری میتواند ۴ برنامه را برای اجرا به طور همزمان در حافظه داشته باشد هر یکی از این برنامه ها نیمی از وقت خود را منتظر I/O هستند چه کسری از زمان پردازنده تلف میشود؟
۱/۴
۱/۲

Huhمسائل الگوریتم RR که در آنها کوانتوم زمانی خیلی خیلی کوچکتر از زمان پردازش فرآیندهاست چگونه حل می شوند؟

مثال: در صورتی که q=1 میلی ثانیه باشد زمان انتظار و برگشت فرآیندها را بدست آورید:

p0 زمان صفر وارد میشه و زمان اجرای اون ده دقیقه هست
p1 زمان یک وارد میشه و زمان اجرای اون سه دقیقه هست
p2 زمان پنج وارد میشه و زمان اجرای اون سه دقیقه هست
p3 زمان ده وارد میشه و زمان اجرای اون سه دقیقه هست

با تشکر از تمام دوستانHeart

در مورد سوال اول برای هر فرایند نیمی از زمان هدر میره پس چون ۴ فرایند هم زمان اجرا میشه پس زمان کل هدر رفتن فرایند میشه ۴^(۱/۲)
در واقع من فکر میکنم باید احتمال اینکه همزمان هر ۴ فرایند منتظر I/O بمونن رو حساب کنیم که در این زمان پردازنده بیکاره

برای سوال دوم هم میشه گفت برای حل سوالاتی که کوانتوم خیلی کوچیک دارن باید بصورت اشتراک پردازنده مسئله رو حل کرد به این شکل که مثلا در مثالی که شما زدید اول p0 وارد میشه و تا زمانی که فرایند بعدی وارد بشه اجرا میشه و چون فرایند بعدی در زمان یک وارد میشه p0 به مدت یک دقیقه اجرا میشه وقتی p1 وارد میشه تا وارد شدن فرایند بعدی یعنی p2 ما ۴ دقیقه وقت داریم پس ۲ دقیقه به p1 و ۲ دقیقه به p0 اختصاص میدیم پس تا اینجا p0 به اندازه ۳ دقیقه و p1 به اندازه ۲ دقیقه اجرا شده حالا p2 هم وارد میشه و تا ورود فرایند بعدی ۵ دقیقه فرصت داریم در این ۵ دقیقه یک دقیقه به اجرای p1 اختصاص میدیم که کار p1 تموم میشه و خارج میشه و ۴ دقیقه بعدی رو بین p0 و p2 تقسیم میکنیم و به همین روش به کار ادامه میدیم تا تمام فرایند ها اجرا بشن

درواقع برای حل این سوالها باید به زمان ورود و خروج فرایندها دقت کنیم و زمانهای بین ورود دو فرایند متفاوت را بین فرایندهای در حال اجرا تقسیم کنیم

ارسال:

esi پاسخ داده:

RE: چند سوال و اشکالات من (سه فصل اول موسوی)

(۲۶ آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۳۸ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  
(25 آبان ۱۳۹۱ ۱۰:۴۸ ب.ظ)foranyone نوشته شده توسط:  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
۱/۴
۱/۲

در مورد سوال اول برای هر فرایند نیمی از زمان هدر میره پس چون ۴ فرایند هم زمان اجرا میشه پس زمان کل هدر رفتن فرایند میشه ۴^(۱/۲)
در واقع من فکر میکنم باید احتمال اینکه همزمان هر ۴ فرایند منتظر I/O بمونن رو حساب کنیم که در این زمان پردازنده بیکاره

چطوری به این نتیجه رسیدید Huh

وقتی نیمی از وقت فرآیند در حالت محاسباتی هست پس کافیه تعداد فرآیندها(همگی یکسان با یک شرایط فزضی) بیش از یکی باشه ، یعنی ۲و۳ و ... تا پردازنده همواره مشغول باشه(صرف از نظر زمان های دیگر ، نظیر تعویض متن، بلوکه کردن فرآیند، وارسی وقفه I/O و...) .
صورت سوال کمی ناقصه، شاید منظور طراح این بوده که بعد از اینکه فرآیندی وقفه خورد تمامی ۳ فرآیند دیگه باید کارشون انجام بشه و سپس فرآیند دوباره وارد چرخه بشه، یعنی ۱/۴ هر فرآیند صرف انتظار I/O بشه، البته صورت سوال کاملا با این قضیه فرق داره.

از نظر من که سوال مشکل داره .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  منابع درسی اول دبیرستان azaaadeh457 ۱ ۱,۱۲۴ ۰۴ دى ۱۴۰۱ ۱۰:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۹۴۰ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  فصل Np , Np hard nazanin2020 ۱ ۱,۸۲۱ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۷۴ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  مرخصی در ترم اول و سپس انصراف MSZ ۱۷ ۳۹,۷۰۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۵۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۹۹ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۰۹ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۵۱۲ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۶,۷۰۸ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  کمک برای چند تا سوالات شبکه کامپیوتری Hamedudk ۳ ۵,۸۰۵ ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: khayyam

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close