تالار گفتمان مانشت
بررسی سوالات مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷
مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - saeid1389 - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۰۱ ق.ظ

منم با جواب rezatotti موافقم

گزینه هایی که من زدم(مطابق با دفترچه A ):
۵۸)۳
۵۹)۴
۶۰)۴
۶۱)۲
۶۲)۴
۶۳)۱

RE: مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - martianboy - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۴۰ ب.ظ

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۳ ب.ظ)reza_memari_sharif نوشته شده توسط:  با سلام

بچه ها به عنوان کسی که ۲ ساله دارم مدار منطقی تدریس می کنم و شاگردم همواره راضی بودن درباره تست ۶۰ منطقی می خوام نظر بدم. ۱ که ۱۰۰% غلطه چون شما وقتی dont care رو توی ساده سازی میاری باید توجه کنی که دیگه هازارد نداشته باشه

بین گزینه ۳ و ۴ من نظرم روی گزینه ۴ هستش به چند دلیل اول اینکه شما باید همواره تابع نهایتون زیرمجموعه ای از PI هاتون باشه و اصلا wxy نمی تونه PI باشه. ثانیا اینکه درسته که گزینه ۳ هازارد نداره و ما با هوش انسانی می تونیم به اون برسیم ولی باید ببینیم که الگوریتم هم به اون می رسه یا نه. من هیچ جوره نمی توانم گزینه ۳ رو قبول کنم حتی اگر سازمان سنجش هم اعلام کنه

آقا جسارته ولی شما هم یه چی می‌گیا! تابع گزینه‌ی ۳ رو نگاه کنید. آیا یک‌ها و صفرهای مورد درخواست صورت سؤال رو ارضا می‌کنه یا نه؟ حالات بی‌اهمیت که اسمش روشه. اهمیتی نداره صفر بذاریم یا یک. میل خودمونه.

تابع گزینه‌ی ۳ هم تابع صورت سؤال رو ارضا می‌کنه، هم مخاطره نداره هم ساده‌تره چون تعداد گیت کمتری لازم داره. ما قراره ساده‌سازی کنیم که گیت‌های کمتری به کار ببریم هزینه‌ی ساخت مدارمون کم بشه. حالا من بیام چندتا گیت اضافه کنم پیچیدگی مدارمو بیشتر کنم که چون حتما باید زیرمجموعه‌ی PIها بشن؟ این که می‌شه مدار غیرمنطقی!

از طرف دیگه دوستان عزیز یک چیزی رو دقت کنید. وقتی حالات بی‌اهمیت معرفی می‌کنیم، دیگه f ما یک تابع نیست. از نظر ریاضی تابع نیست. چندین تابع می‌شه. یک مین‌ترم رو حتی اگر بی‌اهمیت قرار بدید دو تابع داریم: یک تابع وقتی اون مین‌ترم رو صفر بذاریم، و یک تابع وقتی که اون مین‌ترم رو یک بذاریم.

بنابراین ما اول باید تصمیم بگیریم حالات بی‌اهمیت رو چه مقداری بدیم. وقتی مقداردهی انجام دادیم، بعد از اون باید با توجه به PIهامون تابع رو بنویسیم. وقتی همه‌ی حالات بی‌اهمیت رو بذاریم صفر، wxy یک PI می‌شه. آیا من خطا کردم حالات بی‌اهمیت رو صفر گذاشتم؟ خیر. حق داشتم چون مسئله گفته اینا بی‌اهمیتن.

RE: مدار منطقی ۹۱ - lonelyforever - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۳۷ ب.ظ

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۳۲ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۶۰
نظر من
راه اول
اینکه شما بیاید حالات بی اهمیت رو در نظر بگیرید و در نتیجه باید براش رفع هازارد کنید (مسئله ای که هست این طوری سه جمله دارید و ساده ترین شکل تابع نیست)
راه دوم:
حالات بی اهمیت رو کلا در نظر نگیرید که به گزینه سه میرسید و به نظر من جواب همینه

دقیقا به همین شکل هستش.
اتفاقا یه تست بود که حل می کردم . من سعی کردم دوتایی ها رو بگیرم و بی اهمیت ها رو در نظر نگیرم اما اشتباه بود. اول باید بر اساس کمترین هزینه ممکن که یعنی تعداد کمتر متغیر باشه بگیریم و سپس رفع هازاد کنیم. بدون شک جواب همون گزیته ای که با سه تا جمله دو متغیری حل میشد.
(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۲۱ ق.ظ)reza_memari_sharif نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۵۶ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  در این تاپیک سوالات مدار منطقی ۹۱ بررسی خواهد شد.

پاسخ های احتمالی:
۵۸- ۳
۵۹- ۴
۶۰- ۲
۶۱-
۶۲- ۴
۶۳- ۱

-------
جوابهای درست:
۵۸-۳
۵۹-۴
۶۰-۴
۶۱-۱
۶۲-۴
۶۳-۱

-------------------
واقعا مدار منطقی آسون بوده

دقیقا همشون رو درست زدید.

مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - Mojtaba - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۵۵ ب.ظ

بچه ها اقا رضا درست میگن که باید حتما pi باشن در این مطلب شک نکنید.ولی به نظر من همه دوستان دو تا نکته کلیدی و مهم را فراموش کردن
۱-تعریف dont care
۲-تعریف هازارد ایستا را
اگه به این دو مطلب خوب دقت کنیم میفهمیم که dont care یعنی ورودی برامون مهم نیست یعنی با این ورودی تاثیری روی خروجی نمیگزاره چرا که اگه اینطور بود دیگه حالت بی اهمیت نمیشد.
هازاراد ایستا هم یعنی اینکه مثلا بر خلاف انتظار برای لحظه ای خروجیه غیر منتظره ای داشته باشیم.
مگه غیر اینه؟

مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - shervinrs - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۲۷ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۵۵ ب.ظ)Mojtaba نوشته شده توسط:  اگه به این دو مطلب خوب دقت کنیم میفهمیم که dont care یعنی ورودی برامون مهم نیست یعنی با این ورودی تاثیری روی خروجی نمیگزاره چرا که اگه اینطور بود دیگه حالت بی اهمیت نمیشد.
من نظری راجع به اون سوال ندارم.
اما Don't Care یعنی خروجی برامون مهم نیست.

RE: مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - Mojtaba - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۴۱ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۲۷ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۵۵ ب.ظ)Mojtaba نوشته شده توسط:  اگه به این دو مطلب خوب دقت کنیم میفهمیم که dont care یعنی ورودی برامون مهم نیست یعنی با این ورودی تاثیری روی خروجی نمیگزاره چرا که اگه اینطور بود دیگه حالت بی اهمیت نمیشد.
من نظری راجع به اون سوال ندارم.
اما Don't Care یعنی خروجی برامون مهم نیست.
ببخشید من این قسمت را جا انداختم که بگم یعنی با توجه به اون ورودی خاص خروجی برامون مهم نیست یعنی اینکه ما اصلا چنین ورودی نداریم مثل وقتی که میخواهیم دو رقم bcd را با هم جمع کنیم که اعداد ۱۰ تا ۱۵ هر دو رقم برامون مهم نیست

مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - danok - 01 اسفند ۱۳۹۰ ۰۱:۲۲ ب.ظ

حالات بی اهمیت تو ساده سازی تاثیر داره ولی تو هازارد در نظرشون نمیگیرمشون

RE: مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - fazel-d - 02 اسفند ۱۳۹۰ ۰۲:۰۳ ب.ظ

بهتراین راه حل اینه که براش از روش Q-M استفاده کنید. در ضمن شما باید Don't care ها رو به عنوان PI در نظر بگیرید
جواب مسئله دارای ۲تا منترم هست که یکیش wx+wy هست و دیگری wx+wxy
و چون تابع ساده رو خواسته پس wx+wy میشه

مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - aryaeei - 04 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۵۱ ق.ظ

با سلام یه نقل قولی از دکتر اجلالی :

"ایشون تو کلاس مدار منطقی گفتند ساده سازی باید طوری باشه که ایجاد هازارد نکنه"
پس چه کاری که ما گزینه ۳ رو رد کنیم .

RE: مدار منطقی ۹۱ - tiradan - 04 اسفند ۱۳۹۰ ۰۱:۱۳ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۳۲ ب.ظ)silver نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۴۸ ب.ظ)ida_isp نوشته شده توسط:  یکیشم میشد Xor ورودی‌ها تا این لحظه؟ Confused

نه میشد متمم ۲

عمرا بشه متمم ۲

RE: مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - morelo - 07 اسفند ۱۳۹۰ ۱۰:۵۶ ق.ظ

کلیدها همین درسته
جوابهای درست:
۵۸-۳
۵۹-۴
۶۰-۴
۶۱-۱
۶۲-۴
۶۳-۱
درمورد ۶۰ یه مقاله اینجا میذارم قسمت ۵ دقیقا اومده که dont care رو باید درنظر گرفت
[attachment=2962]

RE: مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - eris229 - 07 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۱۴ ب.ظ

بالاخره کلیدها اومد و سوال ۶۰ هم شد گزینه۳ (طبق دفترچه اول) ConfusedConfusedConfused

RE: مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - Masoud05 - 07 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۲۲ ب.ظ

(۰۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۱۸ ب.ظ)yaali نوشته شده توسط:  
(07 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۱۴ ب.ظ)eris229 نوشته شده توسط:  بالاخره کلیدها اومد و سوال ۶۰ هم شد گزینه۳ (طبق دفترچه اول) ConfusedConfusedConfused

به نظرم این تست نیاز به بررسی داره.

یه جا خوندم که بی اهمیت رو میشه هر جوری دوست داری در نظر بگیری . من اومدم ۲ حالت در نظر گرفتم که بی اهمیت رو تاثیر دادم و تاثیر ندادم . دیدم حالتی که بی اهمیت رو تاثیر ندم کاهش حالت بهتری داریم . اما در کل نمی دونم درست انجام دادم یا نه ؟!!!

مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - MIT - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۱۲:۲۵ ق.ظ

من بازم فکر میکنم که میشه گزینه ۴ یعنی همونی که ۳ تا ترم داشت

RE: مدار منطقی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - sadjad_t - 11 اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۰۰ ب.ظ

در مورد سوال ۶۰:

دوستان مثل اینکه صرفا حفظ کردن از روی جدول چی کار باید بکنیم که Hazard نشه!
رد گزینه‏ی ۳: تابع به صورت W'X'+WXY است. فرض کنید که در یک لحظه W=X=Y=1 باشد بنابراین جواب کلی مدار هم ۱ می‏باشد. حال اگر در یک لحظه W=X=0 شود، جواب مدار همچنان ۱ است اما به دلیل وجود گیت NOT این ۱ با تاخیر بیشتری به OR می‏رسد و در نتیجه افت ولتاژ لحظه‏ای در خروجی داریم! که طبق تعریف Hazard نامیده می‏شود!

جواب صحیح این تست قطعا گزینه‏ی ۴ می‏باشد.