تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال از آمار
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دوستان میتونید تو حل این سوالا کمک کنید:
۱-در جامعه ای نرمال با میانگین ۲۰ و انحراف معیار ۱۰، ۹۷/۵ درصد میانگین های نمونه های تصادفی به حجم ۲۵ کمتر از کدامیک از مقادیر زیر هستند؟
۲۴
۲۳
۲۲
۲۱
جواب:۲۴

۲- سکه ای دو بار پرتاب می شود احتمال اینکه یک روی سکه دو بار تکرار شود کدام است به شرط اینکه حداقل یک روی سکه همان روی مورد نظر باشد؟
۱/۴
۱/۲
۱/۳
۲/۳
جواب:۱/۳
یعنی هیچکی نمیتونه این سوالارو حل کنه!!!HuhConfused
سلام. ممکنه درمورد سوال دوم یکم توضیح بدید؟ با چیزی که من از سوال فهمیدم؛ احتمال دوبار مشابه اومدن یک سکه 1/2 هست. احتمال دوبار شیر یا دوبار خط اومدن هم هرکدوم 1/4 میشه.
شاید منظور سوال صرف نظر از احتمال مشابه باشه. یعنی یا دوبار شیر یا یکبار شیر و یکبار خط و یا دوبار خط هست. در حالت معمول احتمال یکبار شیر و یکبار خط (بخاطر اهمیت ترتیبشون) میشه 1/2 و دوبرابر هرکدوم از دوتا احتمال دیگست. ولی اگه با فرض اتفاق افتادن این پرتاب ها، روی نتیجه گیری (به نظر من غلط) برابر بودن هرسه احتمال، احتمال هرسه تا 1/3 میشه. ولی بنظر من جواب این سوال همون 1/4 درسته.
(31 خرداد 1391 04:49 ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط: [ -> ]سلام. ممکنه درمورد سوال دوم یکم توضیح بدید؟ با چیزی که من از سوال فهمیدم؛ احتمال دوبار مشابه اومدن یک سکه ۱/۲ هست. احتمال دوبار شیر یا دوبار خط اومدن هم هرکدوم ۱/۴ میشه.
شاید منظور سوال صرف نظر از احتمال مشابه باشه. یعنی یا دوبار شیر یا یکبار شیر و یکبار خط و یا دوبار خط هست. در حالت معمول احتمال یکبار شیر و یکبار خط (بخاطر اهمیت ترتیبشون) میشه ۱/۲ و دوبرابر هرکدوم از دوتا احتمال دیگست. ولی اگه با فرض اتفاق افتادن این پرتاب ها، روی نتیجه گیری (به نظر من غلط) برابر بودن هرسه احتمال، احتمال هرسه تا ۱/۳ میشه. ولی بنظر من جواب این سوال همون ۱/۴ درسته.

خودمم منظور سوالو نفهمیدمSmile
به نظر منم 1/4 درسه ولی کتابی که ازش میخونم بدون هیچ توضیحی نوشته1/3! فکر میکنم هرجوری در نظر بگیریم جواب 1/3 نمیشه
لینک مرجع