تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال ۷۰ کنکور مهندسي كامپيوتر سال ۹۰
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
کنکوری های عزیز سلام
اگه کسی جواب این سوال رو می دونه من رو هم راهنمایی کنه اخه جواب من در میاد 103 و18 که در گزینه‌ها نیست.
سلام دوست عزیز
این سوال رو این طور حل کردم

بدون حافظه نانو
طول ریز دستور در روش میکروکنترل:
تعداد سیگنالهای کنترلی + فیلدهای کنترل پرش(branch control field) + آدرس پرش(branch address)
- تعداد سیگنالهای کنترلی = 100 بیت
- آدرس پرش = 8 بیت (چون 256 ریزدستور داریم و به هر جا از حافظه میکرو میتوان پرش کرد)
- کنترل پرش = 2 بیت است(چون 4 حالت داره:پرش به دستور بعد یعنی pc++، پرش به آدرسی در حافظه میکرو که آدرسش از فیلدهای branch address به دست میاد، پرش به آدرسی که با opp code نگاشت میشه مثلا add نگاشت میشه به آدرس 100 حافظه میکرو، آدرسی که از خارج میکروپروگرم کنترلر(همین مداری که تعیین میکنه کدوم یکی از این 4 حالت)میاد)
اما اینجا برای اینکه جواب در گزینه‌ها باشه، باید 3 بیت بگیریم! احتمالا تعداد اون c هایی که در شکل هست رو شمرده که 6 تاست و میشه 3 بیت. ولی کار اشتباهیه به نظرم!

با حافظه نانو
این طوری حساب کردم که
باید بدونیم چند دستور متمایز داریم. از شکل بر میاد که 15 تاست. در واقع 15 تا دستور 100 بیتی داریم. پس به جای اینکه یکی از اون 15 تا رو انتخاب کنیم و کل 100 بیتش رو بذاریم تو ریزدستور، می ذاریمشون تو حافظه نانو و آدرس حافظه نانو ش رو میذاریم توی ریزدستور که میشه 15 حالت، 4 بیت.
تو بقیه فیلدها هم که تغییری نداریم پس میشه 4+8+3 = 15 بیت که این هم تو گزینه‌ها نیست!

جواب سازمان سنجش هم که 111 و 11 بوده.
دوستان اگر جایی از راهم اشتباهه تصحیح کنید راهنمایی کنید.
دیدم این سوال رو با هیچ کدوم از این چیزهایی که تو کتابها گفتن نمیتونم حل کنم،
این بود که یه سرچ زدم و از روی این فایلی که اتچ کردم خوندم تا یه کم دیدم عمیق‌تر شد.
اگر راه حلی دارید بگید که استفاده کنیمIdea
دوستان کسی توضیح روونتری برای این سوال نداره
خیلی سوالش گنگ هست
اصلا بحثهایی که توی بخش حافظه کنترل میشد که به این پیچیدگی نبود؟ اینا رو باید از کجا بفهمیم
(05 دى 1390 12:54 ب.ظ)khirm نوشته شده توسط: [ -> ]سلام دوست عزیز
این سوال رو این طور حل کردم
سلام دوست عزیز
اما جواب سنجش گزینه 2 هست یعنی 103و11
مگه فرمت ریز دستور این نیست:

f1+ f2+ f3+ cd + br + ad
مگه اینجا هر f
6بیت نیست؟
بچه‌ها ببینید این سوال چقدر شبیه این سواله (سال 88)
پوران این رو این طوری حل کرده:
طول ریز دستور = تعداد سیگنالها + تعداد بیت لازم برای جعبه های شرطی = 50+4(برای 14 تا)
بدون نانو:
حافظه میکرو = 180*54
با نانو:
حافظه نانو = 54*100(تعداد جعبه های انتقال = تعداد دستورات متمایز)
حافظه میکرو = 180 * 7(برای کد کردن 100 دستور)

میزان صرفه جویی در حافظه میکرو = (7-54)*180
که جوابش تو گزینه‌ها نبوده!
--------------------------------------
حالا تو این سوال، x تو توضیحات majjoon که 3 بیته، میشه تعداد بیت لازم برای جعبه های شرطی که 6 تاست تو شکل.
که البته تو حل سوال تاثیری نداشت. ولی از اون جایی که خیلی بچه های خوبی هستیم و میخوایم همه چیز رو بشکافیم، این رو هم شکافتیم، البته بهتره بگم منظور طراح سوال رو شکافتیم! Wink
من پستهای همه رو خوندم اما یکم هنوز گیجم!!

باتوجه به اون شکلی که داده شده تعداد condition ها 6 تا هست پس برای نشون دادنش به حداقل 3 بیت نیاز داریم

من اومدم اون 256 دستور رو بر اساس توان 2 گفتم میشه 8 که جمعش با 3 میشه 11 که طول ریز دستور با استفاده از نانو هست و برای بدون نانو همون 100رو بعلاوه 3 کردم که شد 103!

اینجور میشه گفت که من میگم؟؟!!!
اااااااااااااااه ه ه ه
من هیچی نفهمیدم Sad اصلا قاطی کردم .. اینا یعنی چی ی ی ی ی ی ی
یکی که این مبحث رو فهمیده توضیح بده ه ه لطفاااااااا
لینک مرجع