تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال 89 کنکور 89 - مدارهای اکثریت مقاومتی :)
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان.
تو این سوال مدار اول اکثریت هست که تابعش براحتی بدست میاد اما تو بدست آوردن تابع دوم مشکل دارم. درواقع مجبورم از راه کاملا تشریحیش که خیلی طولانیه بدست بیارم. کسی میتونه راه آسونتری برای بدست آوردن تابع این مدارات ارائه بده؟ مثلا اگه تعداد شاخهامون ۶ تا شد تابعش چی میشه؟
(07 بهمن 1392 05:46 ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط: [ -> ]سلام دوستان.
تو این سوال مدار اول اکثریت هست که تابعش براحتی بدست میاد اما تو بدست آوردن تابع دوم مشکل دارم. درواقع مجبورم از راه کاملا تشریحیش که خیلی طولانیه بدست بیارم. کسی میتونه راه آسونتری برای بدست آوردن تابع این مدارات ارائه بده؟ مثلا اگه تعداد شاخهامون ۶ تا شد تابعش چی میشه؟

سلام
راه حل تشرحی طولانیش منظورتون کدومه؟Huh
همه ورودی ها به غیر از یکیشو زمین میکنیم و طبق مقاومت های سری و موازی به دست بیاریم!...البته نمیدونم راه آسونتر داره یا نهExclamation
(07 بهمن 1392 09:13 ب.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
همه ورودی ها به غیر از یکیشو زمین میکنیم و طبق مقاومت های سری و موازی به دست بیاریم!...البته نمیدونم راه آسونتر داره یا نهExclamation

همین راهی که گفتین راه سختست. البته از این راه هم میرم وسط راه گیج میشم Sad نمیدونم قاطی کردم فکر کنم. همین 4 تایی رو چجوری حل میکنید شما؟
(07 بهمن 1392 09:46 ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط: [ -> ]
(07 بهمن 1392 09:13 ب.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام

همین راهی که گفتین راه سختست. البته از این راه هم میرم وسط راه گیج میشم Sad نمیدونم قاطی کردم فکر کنم. همین ۴ تایی رو چجوری حل میکنید شما؟

إ پس دوستان بیان راحتترشو بگنUndecided
من اینطوری میرم
3 تاش که زمین میشه با هم موازیند یعنی تووو این مثال میشه r/2 , r , r که معادلشون r/4
بعد تقسیم ولتاژ مینویسیم که میشه r/4 به روی r/4 +r
که میشه 1/5 حاصلش
درسته ؟
خروجی NOT اول که [tex]\neg Carry[/tex] هست. در ورودی NOT دوم تابع [tex]\frac{A B C 2\neg Carry}{5}[/tex] رو خواهیم داشت. بنابراین برای بدست آوردن Out باید مقدار این فرمول رو در نهایت invert کرد. علت ضریب ۲ در [tex]\neg Carry[/tex] وجود مقاومت [tex]\frac{R}{2}[/tex] هست که باعث میشه حریان تو این شاخه دو برابر بشه.
حالا اول میگذاریم [tex]A=B=C=0[/tex] که ورودی NOT دوم میشه [tex]\frac{2\neg Carry}{5}[/tex] که چون [tex]\neg Carry=1[/tex] میشه پس حاصل ورودی NOT دوم [tex]\frac{2}{5}[/tex] میشه که در منطق دیجیتال چون کمتر از نصف (۱/۲) هست، صفر تفسیر میشه. بنابراین در کل [tex]Out=1[/tex] میشه؛ یعنی گزینه‌های ۱ و ۳ حذف میشه.
در حالت بعدی میگذاریم [tex]A=1[/tex] و [tex]B=C=0[/tex] که ورودی NOT دوم میشه [tex]\frac{1 2\neg Carry}{5}[/tex] که چون [tex]\neg Carry=1[/tex] میشه پس حاصل ورودی NOT دوم [tex]\frac{3}{5}[/tex] میشه که در منطق دیجیتال چون بیشتر از نصف (۱/۲) هست، یک تفسیر میشه. بنابراین در کل [tex]Out=0[/tex] میشه؛ که یعنی گزینه ۲ درسته.
لینک مرجع