تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: گرامر حساس به متن فاقد لانداست یا زبان حساس به متن؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
این دو جمله درست هستند یا نه؟
1 . گرامر حساس به متن فاقد قانون لانداست
2 . زبان حساس به متن فاقد لانداست

اولی را تا حد زیادی مطمئنم درسته. ولی توی دومی شک دارم.
نظر دوستان چیه؟
وقتی در سمت راست گرامر ها امکان تولید لاندا وجود نداشته باشه پس قاعدتا اون زبان فاقد رشته لاندا میشه... پس به نظر من لاندا در هیچکدام وجود ندارد....
درسته؟Angel
سلام. تا اونجا که من یادمه برای نوشتن گرامرهای زبان مستقل از متن از 'S استفاده میکنیم. اگه لاندا عضو زبان باشه میگیم زبان از اجتماع 'S و لاندا تشکیل میشه.
(23 آذر 1392 05:46 ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط: [ -> ]سلام. تا اونجا که من یادمه برای نوشتن گرامرهای زبان مستقل از متن از 'S استفاده میکنیم. اگه لاندا عضو زبان باشه میگیم زبان از اجتماع 'S و لاندا تشکیل میشه.
منظورتون رو نفهمیدم. یعنی ارتباط بین مستقل از متن و این سوال را نگرفتم

(23 آذر 1392 02:56 ب.ظ)zahra256 نوشته شده توسط: [ -> ]وقتی در سمت راست گرامر ها امکان تولید لاندا وجود نداشته باشه پس قاعدتا اون زبان فاقد رشته لاندا میشه... پس به نظر من لاندا در هیچکدام وجود ندارد....
درسته؟Angel
فکر کنم درست نباشه. اگه حالت شروع دستگاه LBA حالت پایانی باشه پس لاندا را قبول میکنیم.
البته یه نکته دیگه اینکه زبان لاندا یه زبان منظمه که زیر مجموعه حساس به متنه. پس احتمالا حساس به متن میتونه لاندا داشته باشه
سلام
ببینید گرامر حساس به متن اینطور تعریف میشه:
[tex]x\rightarrow y[/tex]
[tex]x,y \in (V \upsilon T)^{^{ }}[/tex]
[tex]\left | X \right | \leqslant \left | Y \right |[/tex]
زبان L حساس به متن است اگر گرامر حساس به متن G وجود داشته باشد به نحوی که:
[tex]L=L(G)[/tex]
or
[tex]L=L(G) \bigcup \lambda[/tex]

چون اگر دقت کنید در صورتی که داشته باشیم [tex]X\rightarrow \lambda[/tex] یعنی کاهش طول که در گرامر حساس به متن مجاز نیست، برای همین میگیم که اگر گرامری نوشتیم که همه رشته ها رو تحت پوشش قرار میداد جز لامبدا قبوله (طبق تعریف کتاب آقای لینز)، پس گرامر حساس به متن فاقد لامبداست ولی زبان حساس به متن لامبدا داره.
(23 آذر 1392 09:41 ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط: [ -> ]ببینید گرامر حساس به متن اینطور تعریف میشه:
[tex]x\rightarrow y[/tex]
[tex]x,y \in (V \upsilon T)^{^{ }}[/tex]
[tex]\left | X \right | \leqslant \left | Y \right |[/tex]
زبان L حساس به متن است اگر گرامر حساس به متن G وجود داشته باشد به نحوی که:
[tex]L=L(G)[/tex]
or
[tex]L=L(G) \bigcup \lambda[/tex]

چون اگر دقت کنید در صورتی که داشته باشیم [tex]X\rightarrow \lambda[/tex] یعنی کاهش طول که در گرامر حساس به متن مجاز نیست، برای همین میگیم که اگر گرامری نوشتیم که همه رشته ها رو تحت پوشش قرار میداد جز لامبدا قبوله (طبق تعریف کتاب آقای لینز)، پس گرامر حساس به متن فاقد لامبداست ولی زبان حساس به متن لامبدا داره.
گرامرش را دقیقا به همین دلیل که گفتید (یه جورایی یکنوا بودن قانونها) تا حد زیادی مطمئن بودم که لاندا نباید باشه
ولی روی زبان حساس به متن شک داشتم.