تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: کار کلاک در شمارنده ها
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
میشه بگین کار کلاک توی شمارنده ها چی هست که اگه نات بشن مثلا شمارنده صعودی میشه یا برعکس؟
خودم فک می کنم که کلاک تعیین می مکنه کدوم خروجی فعال میشه نات خروجی با خروجی ؟درسته؟
(12 آذر 1391 01:52 ب.ظ)naderx نوشته شده توسط: [ -> ]سوال شما مبهم است ! ولی من فکر کنم بدونم منظور شما چی هست. شما احتمالآ دارین شمارنده آسنکرون موج گونه رو میگید درسته ؟ همون که تو کتاب یوسفی هست ؟ همون که چند تا فلیپ فلاپ به هم وصل هستن ؟ (دومی کلاک از Q اولی گرفته و ال آخر ...)
لطفآ سوال رو واضح تر بگین.

دقیقا همون شمارنده اسنکرون موجگونه منظورمه

یعنی براش اول جدول حالات میکشیم؟ بعد متوجه بشیم که مثلا A1 وقتی A0 از 1 به صفر تغییر میکنه بعد این مثل کلاک لبه منفیه؟
آهان
شما یه جمله نوشتی که صد در صد درسته :
"یعنی براش اول جدول حالات میکشیم؟ بعد متوجه بشیم که مثلا A1 وقتی A0 از ۱ به صفر تغییر میکنه بعد این مثل کلاک لبه منفیه؟"
ای ول ! شما وارد تر از مایی. تحلیل شما درسته.
اینا جور مسائل رو حفظ نکنید. تحلیل کنید و به به تحلیل خویش اعتماد داشته باشین.
(من حرفی برای گفتم ندارم ، شما این مسئله رو نگفته بلدین Big Grin )
امیدوارم شما خودتون متوجه سوال و جواب شده باشید.
کلاک تغییر حالت شمارنده را موجب میشه. شمارنده ها بر حسب اینکه نسبت به سطح یا لبه تغییر حالت بدن با کلاک تغییر حالت میدن. کلاک تاثیری در صعودی یا نزولی بودن شمارنده نداره.شما کلاک را نات هم بکنید باز شمارنده همانجوری میشماره که با خود کلاک میشمارد.
(12 آذر 1391 04:34 ب.ظ)mahsa.tsi نوشته شده توسط: [ -> ]۲۸۶چاپ دهم
صفحه 286 کتاب من زبان توصیف سخت افزار هست.
صفحه 186 یه مثال داره که می گه در شمارنده شکل مقابل با فرض اینکه clear با کلاک سنکرون باشد .....
اگه این سوال منظورتون هست.
اگه A,B,C حالت بعدی فلیپ فلاپ باشه.

کلاک در لبه منفی باعث عملکرد فلیپ فلاپ می شه.
تمام فلیپ فلاپها چون ورودی T اونها 1 هست باعث می شن تا وضعیت قبلی مکمل بشه ولی با شرط اینکه لبه کلاک منفی باشه و اگه مثبت باشه خروجی قبلیو تغییر نمیدن.
C چون ورودی کلاکش همیشه منفی هست و ورودی T همیشه 1 پس همیشه مکمل حالت قبلی هست .
B وقتی مکمل حالت قبلیش می شه که C از یک به صفر تغییر کنه تا ورودی کلاک فلیپ فلاپ دومی صفر بشه تا در لبه منفی کلاک حالت قبلیشو مکمل کنه .
A وقتی برابر مکمل حالت قبلی می شه که لبه کلاک فیلیپ فلاپ خودش و همچنین فلیپ فلاپ قبلیش صفر باشه یعنی C,B هردو از 1 باشن.
من از همه دوستانی که سوال دارند خواهش میکنم اگه میخوان سوالشون را در یه تاپیک بگذارند تا جواب داده بشه حتما" متن سوال را بنویسند یا عکس سوال را بگذارند. سوالات بدون متن ، عملا" امکان جوابگویی عمومی ندارند. جوابگویی خصوصی هم محل طرحش در پ.خ هست.ممنون از همکاریتون.
لینک مرجع