تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: کدهای n/m
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
ممکنه پاسخ این سوال را برام توضیح بدین؟

ممنون
میشه مثالی که کتاب مدار منطقی پوران از کد 5/2 گفته رو توضیح بدین؟؟؟Confused
سوال: اگه احتمال خطا در یک بیت P=10^-4 باشه کلمه کد 10100 از کد 5/2 به دست ما رسیده است چقدر احتمال داره در این کلمه خطا باشد؟؟؟

من نمی فهمم چرا گفته دو حالت امکان داره مه هطا قابل تشخیص نباشه!!؟؟؟
ممنون می شم توضیح بدینSad
من دقیق خاطرم نیست ولی تا اونجایی که میدونم کد ۵/۲ یعنی دو بیت از ۵ بیت ۱ هست. حالا اگه تعداد بیت های ۱ عددی غیر ۲ بشه می تونه خطا رو تشخیص بده. خب یه حالت اینه که یه بیت ۱ تبدیل به صفر و یه بیت ۰ تبدیل به ۱ بشه مثلا همین کلمه کدی که مثال زدید به ۰۱۱۰۰ تبدیل بشه دراین حالت چون تعداد ۱ باز هم دو تاس پس خطا رو تشخیص نمیده. حالت بعدی اینه که دو تابیت ۱ تبدیل بشن به ۰ و دو تا از بیت های ۰ تبدیل به ۱ بشن مثلا ککلمه کد به ۰۱۰۱۰ تبدلی بشه باز هم چون تعداد بیت های ۱ ثابت مونده پس خطا تشخیص داده نمی شه حالا باید ببینید احتمال رخداد هر یک از این حالتها چقدره.
کد 2/5 چطوریه ؟ در 5 بیت فقط 2 تا یک وجود داره یعنی 10100 میتونه از این کد باشه همینطور 11000
خوب حالا اگه این کد خطا دار باشه در صورتی کشف میشه که یا بیشتر از 2تا یک داشته باشه یا کمتر ، اوکی ؟

حالا اگه همین عددی که 10100 گفته رو بررسی کنیم در 2 صورت خطا رو نمیشه کشف کرد یکی اینکه یک صفر به یک تبدیل بشه 11100 و همچنین یک ، یک به صفر تبدیل بشه 00100 یعنی کلن بشه : 01100 . پس چندتا تغیر در بیت ایجاد شد ؟ 2تغیر .
خوب این از دید کد 2/5 خطا دار نیست چون هم 5 بیته و هم 2 تا یک داره . این از حالت اول.

واسه حالت دوم 2تا بیت صفر به یک و 2تا بیت یک به صفر تبدیل شن یعنی مثلن این کده سوال 10100 بشه 01010 .
اما اینجا 4 تا تغیر داریم.

فرمول ها رو هم کتاب پوران گفته که من ندارم.
امیدوارم کمک کرده باشه
لینک مرجع